Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SLÁINE: ROHATÝ BŮH 3

07.11.2005, autor: SEB

Trilogie se uzavírá. I přes odmlku vydavatele se přeci jen do našich nedočkavých pracek dostává velkolepé finále boje o záchranu Tir Nan Og – Země mladosti. Poklady Bohyně země jsou připraveny a válka může začít. Sláine se stal Jediným králem i Rohatým bohem a na jeho bedrech teď spočívá osud celého národa...
Celá trilogie si udržuje jistou konsistenci – včetně obtížně čitelné zadní strany obálky nebo papíru, jehož povrchová úprava zjevně padla na oltář ceně. Nenechme ale technickou stránku věci poškodit sladký dozvuk trilogie, která si i tak uchovává svou sílu, živost, epičnost a hlavně originalitu. Ty zajišťuje:
 
Millsův scénář
 
Sláine Mac Roth. Rohatý bůh. Nejvyšší a Jediný král Keltů, v jehož družině se najdou vládci Oštěpu slunce, Meče měsíce, Kotle krve i Pupku bohyně… Budou zodpovězeny mnohé otázky, ale i položeny tucty dalších. V krvavých bitvách proti Drunovým pánům, následovníkům strašlivého Fega (posledního Rohatého boha), a Donorům, vedeným Balorem zlého oka, zemřou tisíce válečníků. Budou zburcovány síly světů El i pekelného Cythraulu. Červ Crom-Cruach se nakrmí masem i životní energií smrtelníků... Tir Nan Og spolknou vlny Vnitřního moře.. a Ukko přežije vlastní smrt.
 
Ale jednomu muži se to nebude zdát příliš mnoho.
 
Děj třetího dílu Rohatého boha byl předvídán jako neutuchající akční podívaná, která v podstatě utvoří jen krvavou tečku za nádherným prvním a tajemným druhým dílem. Naštěstí se této trilogii povedlo něco, co málokteré komiksové sérii: scénárista Pat Mills spojil prvky šokující ryzosti jedničky s epickou pralátkou dvojky; v trojce do nich se svým typickým rozevlátým přístupem (za nímž se ve skutečnosti skrývá obří kus práce se zdroji a drakonická oj kreslířů) vkládá nadčasovost, a výslednou směs koření krutě černým humorem, historickými a mytologickými odkazy i kousavou satirou.
 
Vzniká tak dílo, které si vystačí s minimem textů, ale jehož každá stránka křičí emocemi, symboly a odkazy. Nutí vás zastavovat se a přemýšlet, přičemž v každém člověku s trochou mytologického cítění rozechvěje stejnou notu, jako čtení Illiady, Eddy nebo Větví Mabinogi...
 
Velký podíl na tom samozřejmě má další neoddělitelná část:
 
Bisleyho kresba
 
Po dvou dokonalých kusech nelze ke třetímu kousku trilogie nic dodat… snad jen BRAVO! Bisley se ve třetím díle vydává cestou ucelené grafiky celého alba. Každý panel a každé okénko jsou samy o sobě uměleckým dílem, malbou prokreslenou a dokonalou, ať už jde o Sláina popohánějícího vůz do bitvy nebo Sláina nuceného dle starého zvyku popravit vlastní ženu...
 
Jsme tak sice ochuzeni o Bisleyovské zjednodušování a zrychlování děje rozložením obrazu na obrysy a kontrastní prvočinitele, ale zato celek plně dostává epičnosti scénáře. Monumentalita kresby se dá srovnat například s Marvels: Zázraky, ale realističnost zde ustupuje emocionalitě a živoucí průbojnosti. Pokud lze nějaké album považovat za vzor toho, jak má vypadat ztvárnění historizující dark fantasy, pak Rohatého boha 3.
 
Vývoj
 
Celá trilogie prošla od prvního ke třetímu dílu velkou změnou. Jde hlavně o změny ve stylu kresby, jakoby se více blížila záměrům scénáristy. Konečně vidíme Sláinovu sekeru v pořád stejné podobě (už se v jednotlivých scénách nemění délka a tvar listů apod.), Kelti mají jen meče a jejich oblečení (pokud nějaké) je jednotné a stylové. Nepřátelé jsou také obecně uniformní, ale rozhodně to ve velkolepých bitevních scénách není na škodu. Autoři ubrali na symbolice i tajuplných proslovech, a přidali na mistrně fázované akci a vkládání hlavně obrazových (až podprahových) významů scén. Jednoduše řečeno book působí soudržněji než díly minulé.
 
Celý směr příběhu i kresby se tak upírá hlavně k celkovému osudu Sláinova světa a jeho budoucnosti. Kromě Sláina a Ukka se žádná z postav nedočká významného posunu nebo snad pozornosti (a pokud ano, tak jen výjimečně a drobně – Medbina opětovná zrada, Fegův téměř karikaturní pád, Niamh navracející se k Sláinovi a smrt krále Sennganna...).
 
Navíc se celek odvrací od ústředního tématu – bitvy o přežití národa – a vypráví o pádu nejstarších, matriarchálních společností, starých pravdách a budoucích válkách ve jménu mužských Bohů. Ukazuje, že jakkoliv mohutná válka a jakkoliv obrovské hory mrtvých budou vždy zbytečné, neboť tok času nelze zpomalit a břehy osudu nelze lehce upravovat.
 
Nakonec vlastně nezvítězila ani jedna ze stran a mystická povaha Bohyně a jejího Rohatého boha zůstaly stejně tajemnými, jako na počátku. Osud je dán, jen čas musí urazit jím vytyčenou trasu...
 
Ucelenost a přehlednost díla ve srovnání s černobílými a oko dráždícími začátky Sláinových příběhů je krásnou ukázkou vývoje díla, které autor drží pevně v rukách a nenechává se strhnout vnějšími vlivy komerce nebo popularity.
 
Závěr
 
Rozmáchlé gesto, kterým kniha končí (vlastně ani není potvrzena Balorova smrt... ba ani konec invaze Fomorů... zcela v souladu se skutečnými keltskými legendami), a její překrásný dozvuk, jsou důstojným koncem celé trilogie, jejíž kruh se tak konečně uzavřel.
 
Příběh, jenž svou epičností překonává věky a dotýká se prazákladů lidského chápání i kořenů barbarské povahy každého Evropana, však zůstane vryt do mysli každého, kdo měl to štěstí jej vstřebat.
 
Na Sláina však čeká ještě další dobrodružství... a že nejde o nic malého. Doufejme, že se s ním i jeho věrnými společníky Ukkem a Mozkohryzem brzy znovu setkáme!
Autor:


Autor článku: SEB

Detaily o komiksu:

Titul: Slaine - Rohatý bůh díl 3
Série: Slaine (CZ - Netopejr)
Scénář: Pat Mills
Kresba: Simon Bisley
Překlad: Jan Kantůrek
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 72
Formát: 220 x 295
Vydavatel: Netopejr
Země vydání: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!