Prvním komiksovým hrdinou ve filmu se tak překvapivě nestal žádný létající mužný svalovec, ale detektiv Dick Tracy. Autorem kresleného stripu Dick Tracy byl Chester Gould, komiks vyšel poprvé 4. října 1931 v Daily Mirror a šlo o první strip z policejního prostředí.
Muž s hranatou bradou a orlím nosem nezamýšlel stát se policistou. Zlom v jeho životě nastal, když gangster Big Boy zabil otce Tracyho snoubenky Tess Trueheartové a ona byla unesena. O devět dní později se čtyřiatřicetiletý Dick přidal k místní policii. Jako detektiv v civilním obleku tvrdě potíral zločinnost ve městě – málokterý protivník přežil.

Filmů s Dickem Tracym vzniklo několik. První z nich byl uveden roku 1945, tři volná pokračování vznikla během následujících dvou let. William Schoell se o nich vyjadřuje jako o solidních filmech kategorie B.
Hlavní roli ve filmu Dick Tracy (1945, r. William Berke) ztvárnil Morgan Conway, herec s adekvátně kamennou tváří. Jeho protivníka Splitfaceho hrál Mike Mazurki. Vzhledem k tomu, že existuje i stejnojmenný filmový seriál ze čtyřicátých let, je film známější pod názvem Dick Tracy, Detective.

Snímek kvalitou mírně překonává svého předchůdce a díky rychlému tempu a řemeslné zručnosti umí z nízkého rozpočtu vytěžit maximum. „Příležitostně zábavný ´B´ film s několika barvitými postavami, které vynahrazují Conwayovu uhlazenost. Tracyho detektivní schopnosti se omezují jen na pronásledování podezřelých a příchod na scénu pár minut poté, co někdo spáchal zločin.“

Ve filmu Dick Tracy’s Dilemma (1947, r. John Rawlins) se do hlavní role vrátil Ralph Byrd, oblíbený představitel Tracyho ze čtyř seriálů. V tomto příběhu je možné nalézt několik podobností s filmem Dick Tracy Versus Cueball: opět je zde postava nájemného zločince (tentokrát se jmenuje Claw), který má vyloupit sejf, případně opětovné prostředí baru, v němž se odehrávají některé scény z obou filmů. Oproti předchozímu snímku je tento napínavý thriller navíc okořeněný humorem, jenž obstarávají zejména vedlejší postavy.
John Rawlins v roce 1947 režíroval také další Tracyho dobrodružství Dick Tracy Meets Gruesome. Padouch Gruesome vlastní záhadný plyn, kterým může zmrazit návštěvníky banky a poté ji v klidu vyloupit. V té bance je zrovna Tracyho sekretářka, naštěstí schovaná v telefonní budce, takže účinkům plynu unikne a může zavolat pomoc.

Tento film byl až do roku 1990 posledním snímkem s Dickem Tracym. Mezitím nadále vycházel komiksový strip v novinách a v televizi se objevil jak hraný (v hlavní roli s Byrdem), tak i kreslený seriál.

Ukončení epizody v napínavém momentě se dále přeneslo do televizní seriálové tvorby a i v současnosti bývá s oblibou využíváno.
Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.