Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SLET KOMIKSOVÝCH HAVRANŮ V BRNĚ

16.11.2005, autor: MaF

Místem s nejspíše největší koncentrací komiksových tvůrců na metr čtvereční (přinejmenším ve střední Evropě) se 26. října od 17.00 staly prostory galerie Kabinet v budově Brněnského kulturního centra (Radnická 4), kde proběhla vernisáž komiksového projektu GAVRON.
Ten týden si o to vysloveně říkal – dokonce i bulvární tisk psal o tom, že k nám míří miliony havranů z Ruska. Že by „gavroni“?, napadlo mě před odjezdem do Brna…

Nebrňák před budovou zaváhal, zda si adresu pamatuje dobře, neboť slůvko Kabinet nebylo k nalezení a galerie, která v na dané adrese patrna byla, zvala na výstavu „Tento měsíc menstruuji v Brně – malba, video, fotografie, kresba, instalace“. Pokud se však (i přesto, že nemenstruuje) vypravil do nitra budovy, zanedlouho (spíše intuitivně než díky navigaci) objevil nevelkou místnost, která byla tou pravou.

. . . .

 

 
Již čtvrt hodiny před zahájením byla v Kabinetu doslova hlava na hlavě, návštěvníci však volně fluktuovali i v předsálí, a tak se dovnitř dostal každý kdo chtěl. S úderem páté všichni zadrželi dech, což maličko zvýšilo kapacitu sálku a hlavně umožnilo kompetentním osobám dav oslovit.

Kurátorka výstavy ve svém úvodní slově vystřílela patrony i Martinovi „Zkrat“ Přibylovi, který pak ve svém úvodním slově maličko zaváhal, ale přesto bylo o projektu vše podstatné řečeno a všichni tvůrci (až na jednoho, který nemohl dorazit) byli řádně představeni.

Za celým projektem stojí šedá eminence českého komiksu, editor revue Aargh!, komiksový publicista, scenárista a příležitostný kreslíř Tomáš Prokůpek. Ten napsal scénář k pěti příběhům propojených hlavní postavou, napůl lidskou a napůl ptačí bytostí jménem Gavron. Oslovil pak pětici výtvarníků, kteří se pustili do realizace – Tomáše Kučerovského, Jiřího Gruse, Jána Lastomírského, Karla Jerie a Michala Bednáře. Jako první Gavrona ztvárnil Ján Lastomírský, který tím vytvořil jeho podobu závaznou i pro ostatní tvůrce.

. . . .

 

 
Na výstavě je (do 23. 11. 2005) k vidění celkem 48 originálních stran o rozměru 40 x 40 cm, které dohromady dávají album s pěticí příběhů beze slov. Po jedné stránce z každého z komiksů je dostupné v doprovodném barevném katalogu, který je na výstavě k dispozici. Doufejme, že se jednou dočkáme i knižního vydání celého tohoto výjimečného projektu v podobě pěkného čtvercového alba.

Mezi návštěvníky bylo možno zahlédnout i řadu dalších spřízněných komiksových duší – podívat se přišli mj. Pavel Čech, Vladimír Tučapský, Milan Krejčí, Tomáš Jirků, Petr Včelka (abychom jmenovali jen ty, které se nám podařilo zachytit), přijela i delegace z Bratislavy pod vedením organizátora Comics Salonu Martina „Belzebuba“ Plška.

. .
 
 
 


O příjemnou atmosféru se krom pestré hudební vložky se náladu účastníků pokusí pozvednout i Pilsner Urquell, jeden z partnerů výstavy… Výstava potrvá do 23. listopadu, galerie je otevřena od pondělí do pátku od 10.00 do 18.00.

Autor:


Autor článku: MaF
    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!