Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

NEBE MU PADÁ NA HLAVU

12.12.2005, autor: Zarkoff

V polovině října tohoto roku se za velkého zájmu komikových fanoušků uskutečnila celosvětová premiéra v pořadí již 33. alba série Astérix, jehož výlučným autorem je takřka osmdesátiletý francouzský kreslíř Albert Uderzo. O celosvětové premiéře lze mluvit plným právem, poněvadž toto poslední album vyšlo najednou ve 27 zemích, včetně Česka, přestože se nakladatelství Egmont ČR zatím dostalo jen k 24. dílu série (Asterixovi fanoušci však nemusí mít obavy: alba s pořadovými čísly 25 až 32 postupně také vyjdou!). Po smrti scénáristy René Goscinnyho roku 1977 píše a kreslí další Asterixovy příhody Albert Uderzo sám, a na kvalitě alb je to vidět: mají klesající tendenci.
. „Nebe mu padá na hlavu“ je osmá samostatná Uderzova práce; díky masivní reklamní kampani a díky neuvěřitelné oblibě této série se za první tři dny prodalo 800 000 alb tohoto 33. dílu. Co je to však platné: komiks je to ubohý a nepovedený.
 
Uderzo musel padnout na hlavu
 
Po přečtení posledního Asterixova dobrodružství zůstane čtenáři hořká pachuť v ústech a v očích nevyřčená otázka: „Tohle že je ten slavný Asterix? Tohle má být ten komiks, který za Goscinnyho života hýřil inteligentním humorem a neotřelými zápletkami? Komiks, ve kterém neporazitelní Galové sice také popíjeli Panoramixův kouzelný nápoj, ale vždycky jen s mírou, ve kterém Asterix a jeho přátelé sice bojovali, ale jen tehdy, když byli napadeni?“ . Běda, třikrát běda! Tam, kde se dnes Uderzo snaží být vtipný, je jen obhroublý, v nejlepším případě klopotně těžkopádný. Zapomíná, že vtip, který se opakuje třikrát či vícekrát, již není vtip, ale něco horšího. Neposílá již Asterixe s Obelixem na cesty, ale nechává je v rodné vesnici. Řiďounká zápletka již nevychází z dané historické či místní situace, ale je uměle naroubována zvenčí a stává se z ní nezáživná sci-fi. A navíc se na řadě obrázků hrdina Asterix podivně, ba protivně pitvoří.
 
Walt Disney versus manga
 
. Inu ano. Všichni jste ty přesmyčky určitě vyluštili, ale mně to nedá. V 33. Asterixově příběhu přiletí do naší staré známé galské vesnice dva mezihvězdné koráby. Z jednoho vystoupí sympatický fialový tvoreček, který přichází z hvězdy Twynsdalie; slouží mu armáda takzvaných Superklonů. Z druhé rakety vyletí na první pohled odpuzující mimozemšťan, příslušník rasy Nagma, který má k ruce armádu Krysohlavců. Twynsdalec i Nagma zastupují dvě znepřátelené rasy, jejichž síly jsou vyrovnány, a žádají proto po nepoddajných Galech jejich kouzelný nápoj, aby konečně mohli nenáviděného protivníka porazit. . V podstatě jde o střetnutí dvou komiksových koncepcí. Hvězda Twynsdalie reprezentuje pojetí Walta Disneye; málo sympatický Nagma, který používá orientální bojová umění a bezohledně spálí Trubadixovu chatrč, zastupuje mangu. Nagmova raketa navíc připomíná sympatického robota Goldoraka, hrdinu mangy „UFO Robot Grendizer“ a později i 74 krátkých animovaných filmů, které vznikly v Japonsku v 70. letech. V polovině 70. let minulého století tato televizní série zatlačila zcela do pozadí Včelku Maju (Pokémoni ovládli TV obrazovky až po ní); u nás Goldoraka pravděpodobně nikdo nezná. Twynsdalcovi Superkloni mají tvář Arnolda Schwarzenegera a jejich obleček i charakteristické postoje evokují Supermana.
 
Pche! Nuda! Pojďte se projít!
 
. To jsou zlatá Obelixova slova, která můžeme číst na posledním obrázku na str. 27 a která poslední Uderzovo album charakterizují perfektně. Pevně doufám, že bude vskutku poslední a že si jeho autor uvědomí, kdy je nejlepší čas přestat. Série Asterix žánrově patří ke klasickým komiksům, u nichž se nesluší experimentovat. Pokud ději chybí postupné stupňování napětí, vyvrcholení a katarze, čtenář je zklamán, ne-li dokonce frustrován. Třiatřicátý Asterixův příběh má konce dokonce dva. Nepoddajní Galové oslavují odchod Nagmy na str. 38 tradiční hostinou. Potom to ale vypadá, že si Uderzo uvědomil, že nenaplnil potřebný počet stránek, děj nastaví o útok Římanů a o nekontrolovaný růst sympatického Twynsdalce. . Načež následuje druhá hostina a konečně i konec alba.
 
Abych stále jen nelamentoval, dovolím si na závěr pochválit český překlad Michala Lázňovského, který se s řadou narážek a slovních hříček v původním textu vyrovnal se ctí.
 
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Asterixova dobrodružství 33 - Nebe mu padá na hlavu
Série: Asterix
Scénář: Albert Uderzo
Kresba: Albert Uderzo
Překlad: Michal Lázňovský
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Asterix
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!