Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSOVÍ REŽISÉŘI (2): RICHARD DONNER

14.12.2005, autor: Ondřej Čížek

I známý režisér akční tetralogie Smrtonosná zbraň a horroru Přichází Satan! výrazně zasáhl do komiksové kinematografie. Svůj úder učinil přesně roku 1978 a to rovnou adaptací světově nejproslulejšího komiksu – Supermana.
Donner Begins
. Richard Donald Schwartzberg se narodil roku 1930 v New Yorku a i přesto, že již od útlého dětství miloval filmy, svou kariéru započal několik let později jako herec na mimobroadwayských divadelních prknech. Zlom ovšem nastal v roce 1955, kdy se poprvé přichomýtl k televizní režii a spolurežíroval adaptaci románu O lidském údělu. Práce ho začala bavit, a tak roku 1958 přesídlil do Kalifornie, kde naplno rozjel kariéru režiséra různých reklam a televizních dokumentů. V roce 1961 spatřil světlo světa Donnerův první celovečerák, akční dobrodružství ze života zkušebních pilotů s názvem X-15. Film však nedosáhl úspěchu ani u diváků, ani i u kritiků, a tak pro Donnera nastala patnáctiletá „celovečerní“ odmlka, při které se věnoval opět režii výhradně televizních projektů.
Donner Returns
. Velkolepý návrat na stříbrné plátno Donner uskutečnil roku 1976 svým slavným satanistickým horrorem Přichází Satan! Snímek zaznamenal obrovský komerční úspěch (na tehdejší dobu výtečných 60 milionů dolarů jen v USA) a mimo to vynesl Donnera ke hvězdám, kde se mu také zalíbilo. „Nabídek bylo v té době hodně, ale téhle se prostě nedalo odolat,“ vypráví Donner o skutečnosti, že po Stevenu Spielbergovi a Guy Hamiltonovi (Goldfinger) byla právě jemu nabídnuta režie filmové adaptace národního amerického komiksu, jehož hlavním hrdinou je nikdo menší než samotný Superman. Filmový Superman vlétl do kin po celých USA 15. prosince 1978. A byl to neuvěřitelný boom! V Americe se rozpoutala supermánie a samotný snímek se stal komerčním hitem roku. Spokojený Donner se s radostí pustil do natáčení Supermana 2, ale po neshodách s producenty byl nahrazen Richardem Lesterem. Donnerovi tak nezbývalo nic jiného, než se pustit do jiných projektů. Výsledkem se ovšem stalo několik nepříliš úspěšných a stejně málo zdařilých snímků v čele s fantasy Jestřábí žena z roku 1985. Jeho další filmový hit tak přišel až v roce 1987, kdy do kin vtrhla veleúspěšná akční komedie Smrtonosná zbraň s Melem Gibsonem a Danny Gloverem v hlavních rolích dvou parťáků policistů. „Původně jsem nechtěl ve Smrtonosné zbrani pokračovat, ale když si diváci první díl tak oblíbili, řekl jsem si, proč ne?“ tvrdí Donner o své „smrtonosné“ sérii, ze které se nakonec stala tetralogie. Roku 1989 totiž na jedničku navázala ještě úspěšnější Smrtonosná zbraň 2, o tři roky později ještě úspěšnější Smrtonosná zbraň 3 a série byla navždy (?) uzavřena v roce 1998 Smrtonosnou zbraní 4 (dle mého názoru nejlepší díl ze všech). V roce 1993 Donner ještě stihl produkovat první díl rodinné podívané Zachraňte Willyho a o rok později spatřil světlo světa jeho další režijní počin, komediální western Maverick s Melem Gibsonem v hlavní roli. Další rok přinesl Donnerovi opět úrodu z produkce stupidního rodinného béčka Zachraňte Willyho 2, aby létá páně 1995 uvedl v kinech svůj slušný akční thriller Nájemní vrazi, v němž si jdou po krku Sylvester Stallone s Antonio Banderasem. Scénář k tomuto snímku mu mimochodem napsali tvůrci Matrixu bři Wachowští. 1997, to je rok, kdy Donner do kin uvedl opět další film s Melem Gibsonem v hlavní roli. Stalo se jím kriminální drama Spiknutí, špatně přijaté jak u diváků, tak i u kritiků, což si ovšem režisér napravil o rok později, kdy spatřila světlo světa již zmíněná akční řežba s pořádnou dávkou humoru - Smrtonosná zbraň s pořadovým číslem 4.
Donner Forever
. Do 21. století vstoupil Richard Donner sci-fi podívanou podle románu Michaela Crichtona (Pojídači mrtvých, Jurský Park) s názvem Timeline (2003). Film s rozpočtem 80 milionů dolarů nevydělal v kinech v USA ani polovinu rozpočtu a stal se jedním z největších propadáků toho roku. Svou reputaci si Donner ovšem chystá příští rok napravit čím jiným, než opět akčňárnou. Tentokrát půjde o akční thriller jménem 16 Blocks s Brucem Willisem v hlavní roli policisty, jenž má na starosti převoz jednoho velmi nebezpečného zločince, který na sebe mimochodem vypsal velmi, velmi lákavou odměnu. Doufejme, že se Richardu Donnerovi jeho návrat zdaří. Zaslouží si to!
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!