Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS Č. 1

28.07.2001, autor: Vojta

Takže konečně vyšel dlouho očekávaný komiksový magazín jménem…hm…no, prostě Comics. Je to co nejkomerčněji a na co nejširší vrstvy zaměřený mainstreamový měsíčník s jednou chybou: co nejvyšší možná cena (nebo se snad mýlím?).
O tom, jestli je tato politika vydavatele, společnosti Calibre, jedinou možnou cestou ke komerčnímu úspěchu komiksu u nás, sebevraždou nebo jen jednou z mnoha cest, se zde nemohu bavit anžto není místo a já se necítím být dostatečně erudován (to ostatně není nikdo). Ale zpět ke Comicsu. Jak jsem řekl, cena není právě nejnižší, takže celkově se jeho kritika (ovšem z hlediska komerční úspěšnosti, nikoliv obsahu) dá shrnout do tří slov: tenký, měkký a drahý. Tento měsíčník má totiž pouhých 32 stran za 99 Kč. A to na papíru, který je sice kvalitní, ale poněkud tenčí (něco jako ztenčený křídový). Navíc je z něj zhotovena i obálka, takže ve výsledném dojmu rozhodně nic monumentálního (prostě a jednoduše nestojí, o tuhosti ani nemluvě:-)). Zkrátka taková věc se bez oboustranné podpory nějakých pevnějších comicsů do poličky špatně staví.
Ted už ale k vlastnímu obsahu. Poněkud netradičně začnu od konce, z důvodů které poznáte sami. Posledním komiksem tady je crossover Tomb Raider/Witchblade – původně upoutávka na následně rozběhlou sérii Tomb Raider, ze které u nás vyšly první čtyři díly v booku Legenda o Medusině masce (Calibre 2000). Stejnou upoutávkou pak byl i stejnojmenný crossover vyšlý v červené Crwi č.11. To, že se nejednalo o řádnou sérii, se projevilo v o drobet horší kresbě, ale kdybych na to nebyl upozorněn samotným vydavatelem, tak bych si toho ani nevšiml, protože se jedná o tradiční rozmáchlou “imagáckou” kresbu od klasika Image a Top Cow Michaela Turnera, která musí každého “grafického fetišistu” rozhodně zaujmout. Bohužel velkou slabinou je příběh, což ale tentokrát není způsobeno tím, že u Image na příběhy trochu kašlou (kašlali), ale zásadním problémem tohoto, ve stylu proslulého britského deníku 2000AD vystavěného, časopisu, který zní: Pokud nacpete do 32stránkového časopisu čtyři komiksové příběhy, tak vám na každý zbude od 6 do 8 stránek. Tím dojde k silnému rozkouskování každého z nich, takže konkrétně u Tomb Raider/Witchblade se dočkáme pouze dost slabého rozjezdu celého příběhu. Kdybychom měli možnost přečíst si to celé najednou, tak by ta úvodní sekvence (možná) podpořila samotný děj, ale takhle to celé vyzní jaksi do ztracena a účinek se rozplyne. No, uvidíme jak to bude celé pokračovat. Zatím se dočkáte pouze krádeže jedné mytologické cetky, která patří Laře (Tomb Raider), no a ta ji chce, samozřejmě, zpátky.
Další na řadě je hrdina, který Comics spojuje s předcházející sešitovou řadou, jenž mu (Comicsu, ne hrdinovi) z finančních důvodů musela dát přednost a byla proto zastavena. Tedy se Spidermanem. Tento klasický superhrdina bohužel ještě více než předchozí kousek trpí rozkouskováním (a to dostal “dokonce” osm stran), takže se v něm skoro nic neděje. Pouze si všimnete, že děj se volně napojuje na ten, který znáte z předcházejících u nás vyšlých sešitů (Mary Jane je stále ohrožována neznámým psychopatem a jejich vztah už není to co dřív). Je prostě zjevné, že tenhle komiks je určen pro teenagery do 13-ti let věku:-), v našich podmínkách pak má přebírat čtenáře už odrostlé Čtyřlístku a uvádět je do světa komiksů pro dospělé a tak mu všichni jistě rádi odpustíme jeho plytkost a rozvláčnost (pro rozšíření počtu fanoušků komiksu (a Comicsu:-)) cokoliv!).
Tak a teď se konečně dostáváme k té lepší polovičce tohohle magazínu. A nezačneme ničím menším než samotným Sin City. Konkrétně krátkou povídkou Blue Eyes. Co dodat: ta nejklasičtější klasika, pokud jste ovšem už četli ty tři u nás vyšlé booky, jinak vám tato krátká ukázka asi moc neřekne (navíc je tu jen její polovina – dokončení až v příštím čísle). Zde by bylo vhodné se na chvíli zastavit a podívat se na důležitou a u Calibre, bohužel, občas přehlíženou stránku – tedy překlad. Tři doposud vyjmenované komiksy totiž spojuje i jediná překladatelka: pí. Kábelová. A na rovinu, zatímco u Spideyho (čti spajdy – pozn. redakce:-)) a Tomb./Witch., jakožto čisté mainstreamové tvorby a mluvy, zastávám názor, že paní (nebo slečna), překládá slušně a na úrovni (ač jsem zaslechl hlasy zpochybňující i tyto překlady), tak Sin City je něco ”trochu” jiného. Na něm si nabil i Leonid Křížek, jehož překlad např.Tomb Raider: Legendy o Medusině masce se mi celkem líbil (ale četl jsem to jen jednou). Stejně tak je to i s pí. Kábelovou. Nemohu se ubránit tomu, že Štěpán Kopřiva by některé věci přeložil jinak. Srovnání s tímto znalcem a překladatelem Sin City se prostě nikdo nevyhne a dosud se mu, bohužel, nikdo ani vyzubbrovnat nedokázal. Jinak o co v tomto příběhu (jen tak mimochodem přeloženém jako Modroočka) jde? Nějaký chlápek pronásleduje jiného a přitom zde můžete zahlédnout spoustu dalších známých postav Sin City včetně Marva, Miho, Manuta a spousty jiných. To je jistě významné plus tohoto příběhu.
A to nejlepší na závěr, samozřejmě. Sláine Mac Roth. Rozhodně hlavní tahák tohoto čísla. Už jenom pro něj stojí za to si tenhle sešitek pořídit. To vše je způsobeno za prvé: naprosto fenomenální malbou Grega Staplese, která se plně vyrovná nejlepším Sláineovským malířům, např. Dermotu Powerovi nebo Glenu Fabrymu. Za druhé: jediný, hlavní, pravý a stále stejný dvorní Sláinův scénárista Pat Mills je opravdu dobrý. Ale hlavně za třetí: celý ”příběh” byl již původně plánován se stránkovým omezením daným celkovou koncepcí 2000AD ve kterém původně vyšel. Celkově lze říct, že jde prostě o jeden z krátkých útržků nesčetných Sláinových bojů a putování, které společně dohromady skládají monumentální epos jeho života a činů. Útržek sám o sobě mnoho neříkající, přesto však fungující i jako samostatný příběh, který vám může dát ochutnat temného a ponurého Sláineovského světa K tomu rozhodně přispívá brilantní překlad páně Kantůrkův, který vám dokonale přiblíží skvěle neobvyklou a patinou zašlých časů chutnající řeč tohoto komiksu dodanou mu neméně skvělým Patem Millsem. Teď ještě v krátkosti co v tomto šestistránkovém útržku naleznete. Sláine a Ukko se vrací cestou časem a prostorem do Sláinova irského království. A ta jediná cesta vede podsvětím. Zde se samozřejmě setkají se všemi těmi válečníky, které sem Sláine odeslal (a že jsou jich tisíce – byť Sláine by neřekl, že je to příliš mnoho) a s přisluhovačem Temných bohů, Pánem podivnosti Sloughem Fegem. A ten opravdu stojí za to! K tomu co stojí za to, patří i několik opravdu originálních nadávek, nápadů a vůbec celkové brutálně – poetické vyznění díla. A těm, kterým toto označení připadá jen jako fráze používaná v previu na různé fantasy comicsy, tak těm mohu s jistotou říct, že na tomto příběhu skutečně poznáte co tento termín znamená. Bravo Mills! Bravo Staples! Bravo Kantůrek!
Teď snad už jen pár slov ke zbytku prvního čísla. Kromě obsahu (mimochodem celkem zajímavě podaného) a úvodníku (normálního) se dostalo už jen na novinky a na další část Historie comics (navazující na předcházející díly vyšlé ve Spidermanovi) od pánu Kantůrka a Krumla. A to je vše, přátelé. Jádidádiááá! No, ještě je nutno dodat, že anobrž je Calibre grafické studio, tak tisk i lettering jsou v naprosté pohodě, o papíru jsem se už zmiňoval. Obálka pak je docela povedená a k celkovému duchu dílka vhodná. Akorát, když jsem viděl podtitul „Obrázkové čtení pro každého“, tak jsem se chytil za hlavu a urval si ji – vždyť to je jak Čtyřlístek! – a ani omluva, že to je kvůli nechápavým prodejcům to neomlouvá – kdo tady je taky šéf – já nebo oni…no dobře…oni. A ještě jedna věc není v pořádku. Jde o neuvedení scénáristů a kreslířů, tedy s výjimkou Sláina. Takže sečteno, podtrženo. Pokud se jen trochu zajímáte o komiks u nás, pak neváhejte a kupte to (protože v tom případě stejně kupujete všechno co vyjde:-)). Důvod? Přestože jde vlastně o komerční mix a vy třeba při pohledu na Spidermana zvracíte a před Image se žehnáte česnekem, tak právě tato žánrová rozrůzněnost vám zaručí, že v každém čísle naleznete jednu nebo dvě velmi chutné jednohubky a pak…my potřebujeme právě něco takového, kde si najde to své každý. To proto, aby u nás komiksáři nevymřeli po meči a po přeslici a řady fanoušků a komiksů u nás se útěšně rozrůstaly a mohutněly. A teď už jen dvě hesla. Kup si Comics! Zachraň komiks! (u nás).
PS: Příště (16.8.) se dočkáte pokračování Sin City, Spidermana a Tomb Raider/Witchblade. A nově se na vás přiřítí zabijácké duo Sinister/Dexter.
PS: A pokud si Comics budete kupovat a on bude vycházet, tak asi ve čtvrtém čísle se dočkáte ABC Warriors. A to teprve bude nářez!!!
Slaine – Na onom světěScénář: Pat Mills, kresba: Greg Staples, překlad: Jan Kantůrek, 6 stran
Sin City – Modroočka (1.díl)
Scénář: Frank Miller, kresba: Frank Miller, překlad: Alžběta Kábelová, 7 stran
Spiderman – Další návrat Sinister Six!
Scénář: Howard Mackie, kresba: John Byrne, překlad: Alžběta Kábelová, 8 stran
Tomb Raider/Witchblade
Scénář: Michael Turner, Bill O´Neill, kresba: Michael Turner, překlad: Alžběta Kábelová, 6 stran
Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Comics 1
Série: Comics
Scénář: Howard Mackie
Frank Miller
Pat Mills
W. O/Neil
Michael Turner
Kresba: John Byrne
Frank Miller
Greg Staples
Michael Turner
Překlad: Alžběta Kábelová
Jan Kantůrek
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 32
Formát: A4
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!