Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CESTA DO PEKEL – KRVAVÝ BEDEKR Z DOB PROHIBICE

04.09.2006, autor: - was -

Vzdor všem teologickým předpokladům může být cesta Z pekla nepoměrně snadnější než cestování opačným směrem. Jack Rozparovač Alana Moora si mohl vesele korzovat mezi naším světem a oním prokletým místem, jak chtěl, a přesto unikl svému trestu. To třísetstránková gangsterka Cesta do pekel je pro hlavní hrdiny plná nástrah a odboček. Určitě neuděláte chybu, pokud se k nim v bezpečí svého domova přidáte a doprovodíte je až do cíle jejich putování. Přičemž každý z názvu a logiky celého vyprávění brzo pochopí, že na happyend dojde opravdu jen stěží...
Splněné přání

. Tradičně váhavé začátky roku v počtu vydaných titulů už máme určitě za sebou. Nefalšované žně nyní prožívají hlavně komiksoví milovníci mafiánských příběhů, odkazujících na meziválečné Spojené státy. Útok začalo osvědčené duo Gaiman-McKean a jejich atmosférická balada Vraždy a housle, krátce na to následovaly vypečené historky Torpedo o stejnojmenném ležérním vrahounovi. A pak přišla Cesta do pekel od ComicsCentra. Za napjatá očekávání v případě posledního zmiňovaného kousku může filmová adaptace s Tomem Hanksem a Paulem Newmanem, která se v našich kinech uváděla pod originálním názvem Road to Perdition. V pochvalných recenzích tehdy nechyběla douška, že tenhle biják je na motivy komiksu – a jak vidno, stačilo si jen chvilku počkat…

Fotřík s automatem značky Thompson

. Rodina Michaela O´ Sullivana si v letech hospodářské krize přelomu dvacátých a třicátých let minulého století žila v poklidu… Až do doby, než O´Sullivan junior začal pátrat po skutečné profesi svého otce. U navenek příkladného pana O´Sullivana se tak se provalí zabijácká kariéra u mafie, a odplata za prozrazení na sebe nenechá dlouho čekat: obětí se stává O’Sullivanova manželka a mladší sourozenec zvědavého kluka. Začíná tak útěk otce a syna před gangstery. Jejich cesta se klikatí přes americký Středozápad do místa zvaného Peklo, kde chtějí oba nalézt útočiště u příbuzných. Zároveň však přeživší mafián touží ztrestat smrt svých blízkých.

Cesta do pekel není pouhopouhý akční příběh o putování psance, který za sebou nechává kvanta mrtvol. Ten zabiják má totiž sebou synka, co se ještě nedostal ani do puberty. Teď náhle přišel o matku, bratra i domov, a otec ho ve spěchu učí střílet, protože to může chlapci v příštím okamžiku zachránit život. Snad nejhorší je ale pro hocha poznání, že táta, dřívější neoddiskutrovatelný vzor, se živil jako nájemný vrah…

Historie a psychologie zločinu

. Autor komiksového scénáře Max Allan Collins si nenechal ujít příležitost rozšířit story o rozměr rodinného dramatu. Netradičně vypráví příběh z pohledu malého hrdiny, který po letech už jako zralý muž rekapituluje nejčernější kapitolu svého dětství. Zároveň příběh nepostrádá nic z toho, co má pravá gangsterka mít. Vedle stříleček mám na mysli hlavně poodhalení mechanismu, jak vlastně vypadá zákulisí klasické zločinecké organizace. Cesta do pekel tak ukazuje falešný kodex cti členů mafie, či polikaření mocných bossů podsvětí. Libretista si dokonce dal tu práci, aby do příběhu zakomponoval řadu historicky doložených motivů té doby. Nejpregnantněji je to vidět na osobách Al Caponeho a detektiva Nesse (toho můžete znát v podání Kevina Costnera už z oscarového snímku Neúplatní). Ne – nebojte se, že na cestě do pekla si jako ve From Hell musíte klestit cestu vysvětlivkami . v poměru jedna stránka komiksu rovná se pět odstavců poznámek o dějinnem pozadí. Max Allan Collins je ke čtenáři v tomto ohledu o poznání milosrdnější.

Na patos – častý nešvar děl americké provenience o dětských postavách v nebezpečí - naštěstí v komiksu nedojde. Psychologie hrdinů není prokreslena do závratných hlubin, přesto příběh neplave úplně po povrchu. Rozporuplnou postavu vzorného otce a špičkového vraha Michaela O´Sullivana nemáme příliš možností vnitřně poznat. Na útěku mu je partnerem vlastně jen jeho kluk a toho chce desperát logicky ušetřit svých sebezpytných výlevů. Ale zamrzí, že nás autor nezavedl třeba do kostelních zpovědnic, které mafiánský hrdina často navštěvoval během cesty a údajně si nic ze svých hříchů nenechával pro sebe.

O´Sullivan – muž podivuhodných kvalit

. U duchovních výšin celé story jsem se zastavil možná až příliš dlouho a tak mi nezbývá než svou pozornost zaměřit na prozaičtější tóny, které jsou pravou solí celé Cesty do pekel: rány pěstí, rachot pistolí, dunění explozí. Scenárista i kreslíř se celou dobu snaží předkládat své vyprávění co možná realisticky a vesměs se jim to daří. Kazí si to především celkovým počtem mrtvých, které za sebou O´Sullivan senior během své spanilé jízdy zanechá bez toho, aby sám přišel k vážnější úhoně. Kombinovat jízdu na zábradlí se střelbou by se i tak neodvážil křížit ani zkušený jezdec Mach z Večerníčku, pokud by se mohl pyšnit zdrojním pasem. Epizoda na lodi zas předpokládá, že neprůstřelný mafián má v sobě i potenciál fantomase, což je na jednoho zločineckého pěšáka přece jen trochu moc.

Komiks kontra film

Snímek Road to Perdition je první adaptací pro stříbrné plátno, kterou hodnotím lépe než komiksovu předlohu. Zkrátka americkým filmařům, co mají dík Kmotrovi a Bezstrarostné jízdě bezmála patent na klasické gangsterky i road movie, se v těchto žánrech daří. Šest nominací na Oscara pro Cestu do pekel to jen dosvědčuje. Na rozdíl od čtenáře komiksů čeká na diváka v biografu propracovanější zážitek, o hvězdném obsazení ani nemluvě. Přestřelky jsou uměřenější, ač neztrácí nic ze své napínavosti; hlavní boss v podání Paula Newmana je mnohem plastičtější persona. Ke kladům patří též přidání úplně nové postavy, které se herecky zhostil Jude Law. I vizuálně film předčí původní řemeslně průměrný výkon kreslíře Richarda Pierse Raynera.

. Nic z napsaného ovšem neznamená, že Cesta do pekel je špatný komiks. Naopak, je to kvalitní dílo. Jen není bezchybné a dočkalo se ještě lepšího zpracování, jež je u nás navíc nepoměrně známější. Přesto má objemný svazek neoddiskutovatelnou šťávu, co dokázala zaujmout pány z Hollywoodu. Ti na ten komiks vsadili svůj čas, energii i pár milionů dolarů a jejich investice se vyplatila. Kdyby už komiks byl mizerný, tak by se na biják nedalo dívat.

Takže si koupíte komiks nebo DVD s Hanksem? Já to mám s devátou Múzou stejně jako se sloganem na Kofolu – Když jí miluješ, není co řešit! Navíc k půvabům komiksů patří, že si je můžete přečíst třeba i po dvaceti letech. To film si “dík“ stále novější technice budete moci pustit tak maximálně z Nuselského mostu, až budete mít cestu kolem.

Autor:


Autor článku: - was -

Detaily o komiksu:

Titul: Cesta do pekel
Scénář: Max Allan Collins
Kresba: Richard Piers Rayner
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 304
Formát: 155 x 230
Vydavatel: Comics Centrum
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!