Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

KOMIKSOVÍ REŽISÉŘI (3): ROBERT RODRIGUEZ

06.09.2006, autor: Ondřej Čížek

Kdo by to do něho řekl? Robert Rodriguez započal svou kariéru dnes již kultovními filmy Desperado, Od soumraku do úsvitu a Fakulta, aby poté vkročil do zcela jiných filmových krajin a překvapivě natočil rodinnou trilogii Spy Kids. Svůj opravdový filmový sen si však splnil až letos, kdy fanouškům představil „nejvěrnější komiksovou adaptaci všech dob“ s názvem Sin City.
Vítej v Hollywoodu, Roberte!

.

Sedmatřicetiletý rodák z Texasu započal svou filmařskou kariéru v roce 1992, kdy jako čerstvě vystudovaný filmový producent natočil za 7 000 dolarů svůj první celovečerák pod názvem El Mariachi. Akční story o klubovém zpěvákovi, který se shodou náhod zaplete do problému jednoho gangu, zakoupila společnost Miramax a i díky tomu byl film uveden na mnoha známých filmových festivalech (např. získal cenu diváků na festivalu v Sundance). Zajímavé je, že scénář k El Mariachimu napsal Rodriguez při měsíčním pobytu v texaském výzkumném ústavu, kde pracoval doslova jako „pokusný králík“ při tvorbě nových leků. .

Po úspěchu El Mariachiho se šéfové z Miramaxu rozhodli pro jeho hollywoodský remake. A tak roku 1995 přichází Rodriguezův definitivní průlom do světa Hollywoodu v podobě snímku Desperado. Prakticky stejná zápletka, ale zato mnohem více akce, hlášek a lepších herců zajistily Desperadovi dnes již kultovní statut. Rodriguez se při jeho natáčení také spřátelil s půvabnou Salmou Hayekovou a Antoniem Banderasem, kteří se ihned stali jeho oblíbenci, a samotná Salma se navíc stala kmotrou jeho čtyř dětí. Krom těchto dvou herců se ve filmu objevil ve vedlejší roli i další Rodriguezův kamarád a rovněž režisér, nikdo menší než Quentin Tarantino.

„Quentin mě nechal natáčet pár scén ve svých Pulp Fiction, a tak jsem ho na oplátku obsadil do Desperada,“ jak se ostatně vyjádřil Rodriguez. Spolupráce Rodriguez/Tarantino ovšem pokračovala i nadále. Už těsně po dokončení Desperada se oba sešli na natáčení povídkového snímku Čtyři pokoje. Do černé komedie složené ze čtyř příběhů od čtyř různých režisérů Rodriguez přispěl příběhem jménem Nevychovanci.

. Do třetice všeho dobrého se Rodriguez s Tarantinem spojil i v roce 1996, z čehož vyšel akční upírský horor Od soumraku do úsvitu. Znamenitá „divočina“, ve které se míchá drsná gangsterka s hororovou vyvražďovačkou si po letech právem zasloužila kultovní postavení. V hlavních rolích gangsterské bratrské dvojky se objevila tehdy vycházející hvězda George Clooney a jeho filmového bratra (mimochodem sexuálního devianta) si střihl právě Tarantino, který ostatně k filmu napsal i scénář.

Rodinné chvilky

Psal se rok 1998, když do kin přišel Rodriguezův další žánrový experiment, tentokrát teenagerovský sci-fi horror Fakulta. Průměrným snímkem o invazi mimozemšťanů prostřednictvím lidských těl vzdal Rodriguez menší poctu béčkovým hororům z 50. let, které se podobnými náměty jen hemžily. Ve Fakultě navíc Rodriguez opět objevil budoucí hvězdy jako Joshe Harnetta či Elijaha Wooda.

Po Fakultě na čas skončily Rodriguezovy výlety do hororového žánru a v roce 2001 spatřil světlo světa první díl z jeho plánované rodinné trilogie Spy Kids o dvou dětských špionech. Ti nejprve zachraňují své unesené rodiče(Spy Kids, 2001), poté bojují s šíleným vědcem na fantaskním ostrově (Spy Kids 2: Ostrov ztracených snů, 2002) a nakonec se utkávají v 3-D světě se samotným Silvestrem Stallonem (Spy Kids 3-D: Game Over, 2003). „Chtěl jsem natočit nějaký film, na který bych mohl bez obav jít se svými dětmi a manželkou. Spy Kids mé přání určitě splnili,“ prohlásil Rodriguez a já jen pro zajímavost dodávám, že první díl vydělal jeho dětem v USA 106 milionů dolarů, druhý „jen“ 85 mil., ale třetí se vyšplhal na krásných 111 mil. Veselé Vánoce, děti.

Návrat k Desperadovi, trocha toho komiksu a další hrátky s 3-D . Ještě při pracích na třetích Spy Kids začal workoholik Rodriguez natáčet snímek Kdysi dávno v Mexiku, v němž se již potřetí vrátil k postavě El Mariachiho. Vcelku příjemná, ale dějově zbytečně překombinovaná akce tak přišla do kin rovněž roku 2003, a mimo Antonia Banderase v hlavní roli se v ní objevila opět Salma Hayeková a z nových tváří například Johnny Depp.

Ovšem ani po Kdysi dávno v Mexiku si Rodriguez nedopřál trocha odpočinku. Nejprve složil hudbu k Tarantinově opusu Kill Bill 2 a poté se pustil do přemlouvání komiksového mága Franka Millera, aby mu prodal práva na zfilmování jeho komiksového klenotu jménem Sin City. Miller, jak je známo, dlouhou dobu úspěšně odolával, ale když mu Rodriguez promítl zfilmovaný „sincitovský“ kraťas Zákazník má vždycky pravdu z comicsbooku Chlast, děvky a bouchačky, Frank dílko nemohl vynachválit, a tak se vše pohnulo kupředu.

. „Natočil jsem už vcelku dost žánrově odlišných filmů a teď jsem prostě dostal chuť zfilmovat svůj oblíbený komiks, kterým je jednoznačně Sin City. Je to takový můj další splněný filmový sen.“ Snímek Sin City – Město hříchu je právem považován za nejvěrnější komiksovou adaptaci všech dob. Při natáčení neměl Rodriguez k dispozici žádný scénář, nýbrž jen samotné komiksy, a celý film tak natočil doslova obrázek po obrázku, kompletně černobíle s přidáním některých barev (červená, modrá, ...), které se objevují právě i v komiksových předlohách. Krom toho Rodriguez přizval k projektu i samotného Millera jako spolurežiséra a „speciálním hostem“ se stal Quentin Tarantino, jenž za jeden dolar režíroval jednu scénu. Sin City mělo předpokládaný úspěch jak u diváků (v USA film vydělal okolo 100 mil. dolarů), tak i u kritiky. Ostatně také proto Rodriguez s Millerem chystají na příští rok Sin City 2. A Tarantino by měl za své „hostování“ tentokrát obdržet rovné dva dolary.

Letos ještě uvedl hračička Rodriguez do kin svou další rodinnou 3-D akci – The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D (Dobrodružství Žraločího chlapce a Lávové dívky ve 3-D). K nám se však tento snímek zatím ještě nedostal.

Co se chystá?

. Krom pokračování Sin City chystá Rodriguez další společný snímek s Tarantinem. Půjde o Grind House, film rozdělený na dva hodinové příběhy (první část natočí Rodriguez, druhou Tarantino), které budou poctou starým béčkovým horrorům. Hrdinové Rodriguezova příběhu jsou zombie, Tarantino dostal na starosti inteligentní vraždící automobil. Mimo tyto projekty má Rodriguez stát i za filmovým vzkříšením slavné fantasy postavy, nikoho menšího než Barbara Conana. Tomuhle texaskému „rebelovi beze štábu“ zkrátka dech jen tak nedojde!
Výběrová filmografie:

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D (2005)
Sin City (2005)
Kdysi dávno v Mexiku (2003)
Spy Kids 3-D: Game Over (2003)
Spy Kids 2: Ostrov ztracených snů (2002)
Spy Kids (2001)
Fakulta (1998)
Od soumraku do úsvitu (1996)
Čtyři pokoje (1995)
Desperado (1995)
El Mariachi (1992)

Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!