Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS Č. 3

19.09.2001, autor: Vojta

Uplynul další měsíc a třetí číslo stále-ještě-nového comicsového časopisu pro tu spíše dospělejší část comicsového publika je tu (a to dokonce s mírným předstihem). A protože se snažím držet Příkazu vydavatele č. 001 (Stručněji! Stručněji! Stručněji! – Příkaz vydavatele č. 001), tak se ničím nezdržuji a prostě zrecenzuji v něm obsažené comicsy (STRUČNĚJI !!! – pozn. vydavatele (č. 001)). Ééé…jistě.
Ééé…Tomb Raider/Witchblade. Zápletka se začíná rozplétat, objevuje se první pořádný protivník a máme první mrtvolu. No, vlastně nemáme, protože oběť (nebo lépe řečeno oběd) byla sežrána. I s chlupama. Pokračování příště. Pro ty, co nečetli starší recenze, mohu jen doplnit. Kresba od Michaela Turnera je imageácky prvotřídní a scénář imageácky průměrný.
Spiderman. Mary Jane s ním pořád nemluví. Další Spideyho protivník do party. Senátor Ward kuje pikle netuše, že se nachází v záměrném kříži odstřelovačské pušky. Objevuje se Spidermanův proslulý protivník – superpadouch Dr. Octopus. Schyluje se k první pořádné bitce a…no jo, už zase…to be continued. Musím se přiznat, že tentokrát mě to opravdu naštvalo, konečně nějaká rvačka a zase nic. Ale i když tenhleten prostředek na zvyšování napětí původně ve scénáři nebyl, je nutno uznat, že scénárista agent Smith…pardon, pan Mackie odvádí slušnou práci a kresba je marvelovský klasický mírný nadprůměr.
Sinister&Dexter. Sraz šéfů Downlodeské mafie na nejvyšší úrovni skončí přesně tak, jak by jste očekávali. Holomajznou, protože šéfem šéfů se může stát jen jeden. Kdo? No, na mě se nedívejte, já vám to neřeknu. Jo. Scénárista odvádí na tak malé ploše nadprůměrnou práci a kreslíři sice moc nejdou obličeje, ale jinak působí výsledek jeho práce velmi živě a plasticky.
Tak, ani jsem se nenadál a mám tu vrchol tohoto čísla. U nás vůbec poprvé otištěný comics jenž nese krátké a úderné jméno Nemesis. Co od něj můžete čekat? Já, znaje dosud jenom ten jeden útržek z obálky, jsem očekával nějakou řežbu ve stylu 2000 AD (vydává Slaina, Soudce Dredda atd.). Proto v prvním okamžiku po letmém prolistování tohoto comicsu jsem byl dost zklamán. No, co by jste si na mém místě pomysleli vy? Černobílá kresba, zparodované obličeje a rozsah šesti stran. Pak jsem si to ale přečetl a líbilo se mi to, přečetl jsem to podruhé a líbilo se mi to ještě víc. Jednoduše řečeno: Obličejů tu najdete poskrovnu, zato mnohem víc masek a značně futuristických strojů, zařízení a dopravních prostředků. A ty jsou vykresleny opravdu precizně. Celkově je to příběh z časů (vyšel v roce 1981 – to byl 2000 AD ještě černobílý) kdy se ještě vyžadoval dobrý nápad, originální příběh a jemný náznakový humor. Tento comics vás totiž zavleče do velmi vzdálené budoucnosti a velmi podivného světa. Světa plného podzemních tunelů a měst, světa zcela ovládaného všemocnou Dopravní policií, která má na starosti celý ten spletitý systém dopravních tunelů. Ale, jak už to tak bývá, je zde i tajná odbojová organizace Kredo a její tajemný vůdce Nemesis. A o jedné z jeho akcí je i tento příběh. Kromě originálního námětu zde naleznete už ty zmiňované originální stroje, maskované superdopravní policisty a další. A hlavně: spoustu nadsázky, vtipných hlášek a názvů, takže se vyplatí obrázky číst hodně pozorně, protože jsou doslova posety různými humornými nápisy. Uff. Dost chvály na pouhých šest stránek, co?
Rozvržení zbytku náplně časopisu pak zůstává stejné jako u minulého čísla. Zdá se, že současná podoba je už (alespoň pro nejbližší dobu) definitivní. Tedy Obsah, Úvodník, Historie comicsu (velmi kvalitní a se zajímavými dokumentačními ilustracemi), Novinky ze světa comicsu (stále dvě strany), Mučírna Martina Němce (vzkazuje vám, že mu máte posílat další příspěvky nebo ji bude muset zavřít) a rubrika Top Secret (tentokrát věnovaná Nemesis).Překlad. Stále překládá pí. Kábelová, tudíž vše při starém (tedy celkem OK). Nemesis si pak vzal na starost pan Kantůrek, což bylo třeba, jelikož tento překlad opravdu nebyl jednoduchý. Bylo nutno přeložit spoustu dost těžkých výrazů (třeba jen samotný název tohoto světa: Termight = Všemoz = Všemocná země). Což se mu ale podařilo. Jak také jinak.
Bohužel tentokrát asi někdo zapomněl udělat korektury. Našel jsem totiž neobvyklé množství překlepů. Zvláště pak v rubrice Top Secret, která je navíc celá přebrána z nějakého úvodu do světa Nemesis (tento u nás vytištěný díl je jen prvním z mnoha) napsaného v roce 1983. Ten rok vzniku by sice nevadil, ale problém spočívá v tom, že úvod je v originále určen publiku, které zná široké pozadí vycházejících comicsů v týdeníku 2000 AD a situaci na trhu v Anglii v té době. Neznalý český čtenář se pak v textu dost ztrácí (mě se to tedy stalo).
Obálka: Měkká a ve stejném stylu jako posledně. Stejně tak tisk, papír a lettering jsou pořád kvalitní.
Shrnutí. Stejné jako minule. Nechce se mi ho znovu psát a tak se podívejte na recenzi na Comics no.2.
PS: Náklad potvrzen na 30 tisících.
PS 2: Tentokrát bych za rozkouskovanost příběhu nejvíc odsoudil Tomb Raider/Witchblade. Takže pořadí kvality (od nejlepšího k nejhoršímu): Nemesis, Sinister&Dexter, Spiderman, Tomb Raider/Witchblade.
PS 3: Příště (17. 10. 2001). Pokračování Tomb Raider/Witchblade a Spidermana. Nově: Hellboy s povídkou Baba Jaga a konečně ti už tak dlouho slibovaní ABC Warriors (doufám že budou stát za to, jinak jsem tu skončil (To máš pravdu – pozn. vydavatele)).
Sinister&Dexter (2.díl)
Scénář: D. Abnett, kresba: S. Davis, překlad: Alžběta Kábelová, 6 stran
Nemesis
Scénář: Pat Mills, kresba: Kevin O´Neil, překlad: Jan Kantůrek, 6 stran
Spiderman – Další návrat Sinister Six! (3.díl)
Scénář: H. Mackie, kresba: J. L. Byrne, překlad: Alžběta Kábelová, 8 stran
Tomb Raider/Witchblade (3.díl)
Scénář: M. Turner a W. O´Neil, kresba: M. Turner, překlad: Alžběta Kábelová, 5 stran
Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Comics 3
Série: Comics
Scénář: Dan Abnett
Howard Mackie
Pat Mills
W. O/Neil
Michael Turner
Kresba: John Byrne
S. Davis
Kevin O/Neill
Michael Turner
Překlad: Alžběta Kábelová
Jan Kantůrek
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 32
Formát: A4
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!