Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SUPERMAN SE VRACÍ – NÁVRAT BÍLÉHO RYTÍŘE

20.10.2006, autor: Vojta

Další z pokusů DC Comics využít vlny filmových adaptací, kterou rozjel jeho největší konkurent Marvel. Po strašné Lize výjimečných a Catwoman se konečně odpíchli Constantinem a přesně zasmečovali skrze Batman začíná a V jako Vendeta. Superman se vrací pak měl být finálním potvrzením této linie a důkazem, že DC umí. Inu, podařilo se?
Přípravy byly více než důkladné. Režii dostal Bryan Singer, který prvními dvěma X-Meny dokázal, že umí udělat prvotřídní našlapanou mainstreamovou podívanou, která má ducha, spád, vtip a pochopení pro své comicsové vzory. Krom toho je fanouškem prvních dvou supermanovských filmů. K tomu, aby své vize uvedl v činnost, pak dostal sumu cca 260 miliónů dolarů a volnou ruku.

Příběh přímo navazuje na první dva Supermany a zbylé dva díly s Reevem pomíjí, čemuž se pro jejich „kvality“ není co divit. Superman tak po porážce generála Zeda a jeho společníků vyráží na výpravu k objeveným troskám Kryptonu ve snaze zjistit, zda je opravdu posledním příslušníkem své rasy. Je. Proto se vrací zpátky na Zemi. Ta se za těch několik let nijak nezměnila. Pořád potřebuje svou ikonu. Navíc Lex Luthor byl propuštěn z vězení. Vše při starém. Akorát Supermanova láska Lois Lane je zadaná a má dítě.

. Je vidět, že Singer má jasnou představu, jakým způsobem film povede, ve které části bude položen důraz na kterou příběhotvornou či emocionální složku, a toho se drží. Na začátek nostalgické retrotitulky, pak retrospektiva spojená s přistáním na Zemi, jež jasně odkazuje na režisérovu snahu navázat na původní Donnerovy díly. Poté náhle přichází první Supermanova záchranná mise, která je bezchybně drtivá a skvěle natočená. Tohle je prudké přeskočení do moderní kinematografie s jejími trikovými možnostmi. Takhle má vypadat moderní akční podívaná, která je důkazem Singerovy schopnosti natočit blockbuster, jak prokázal již v X-Menech. Jde však také o jednu z mála scén, kde je vidět obrovský rozpočet.

. Následující část využívá energie, kterou je nyní divák nakopnut a mísí akci s množstvím vtipů a supermanovských odkazů. Lex Luthor začíná rozvíjet svůj ďábelský plán na ovládnutí světa a kdo by ostatně nechtěl vládnout světu, že? Zde připočtěme skvělou scénu s ničením modelu města, která je poklonou starým trikovým způsobům v dnešní éře digitální animace. Mezitím je na pozadí vztahu Supermana a Lois ukázáno, že svůj cit pro mezilidské jiskření a problémy Singer také neztratil. Především ale přijde na řadu věc, za kterou musí každý obhájce Supermana a tradičních supehrdinů zatleskat. Jde o osvětlení toho, proč Superman nemůže vyřešit problémy tohoto světa, když schopnosti by měl. A že tu jde o jistou paralelu s Ježíšem?b No Bože, vždyť Supermanovi stvořitelé Siegel a Shuster byli Židé stejně jako množství dalších comicsových tvůrců ze zakládajícího Zlatého věku superhrdinů 40. let a podstata těchto novodobých postav nadaných nadpřirozenými silami tak skutečně vychází z Bible.

Nakonec přichází poslední část, v níž dojde na záchranu světa a kdy se nejvíce projeví ikoničnost celého filmu. Superman není člověk (je přeci z Kryptonu). Ano, má emoce, ale jeho vnitřní ustrojení mu umožňuje skutečně, vždy a bez výjimky držet se své morálky. On nemá lidské slabosti a nedostatky, tedy vše to, co stojí za legendárním kritikovým termínem „psychologizace postavy“. Ano, Superman je jednorozměrný, je to klasický hrdina ze Zlatého věku, doby dávno před okamžikem, kdy Stan Lee ve Stříbrném věku 60. let přivedl hrdiny typu Spider-Mana a X-Menů s jejich lidskou stránkou a lidskými problémy. To Superman nikdy nebyl a nebude. Je ikonou, symbolem dokonalého člověka a Singer to naštěstí pochopil. Jeho Superman tak sice může být emocionálně pohnut, ale nikdy své lidské stránce nepodlehne. Toto poznání je jasně, byť jemně, divákovi předkládáno již od začátku filmu, aby tak mohl být připraven na hrdinství, epiku a patos závěru.

. Vůči Supermanovi, co se vrací, nelze vznést výtky z hlediska režijního záměru a jeho zpracování, ani z hlediska obsazení herců (Brandon Routh je dokonalý jak jako Superman, tak Clark Kent). Co mělo být řečeno, řečeno bylo a to řečeno s profesionálním glancem a schopnostmi. Problém s přijetím tohoto filmu (zvláště pak v našich nehrdinských končinách) spočívá v diváckých očekáváních a preferencích. Tento Superman není akční podívanou, protože akce je v něm poskrovnu, není moderním trhákem postaveným na natřískaných bitevních scénách, všudypřítomných vtípcích a hláškách a špetce lidskosti. Především však nemůže sednout odpůrcům dokonalých hrdinů bez poskvrny a všem, kterým z patosu naskakuje kopřivka. Pokud patříte do této skupiny, bude pro vás film po skvělých prvních akčních scénách jen příliš dlouhá nuda.

. Přeci jen se však nelze divit těm, kteří se cítí podvedeni, protože nedostali ani příběh s moderním lidským superhrdinou, ani explozivní jízdu. A alespoň to druhé při takovém rozpočtu nejspíše očekávala většina kritiky i diváků, nehledě na fakt, že je poněkud sebevražedné pro dnešní multiplexy stvořit takto klasický snímek s dokonalým hrdinou, když je jasné, že je určen jiným očím. Ovšem peníze do filmu už byly vloženy, a tak ho bylo nutno prezentovat jako velký blockbuster. Na druhou stranu, kdyby se Singer nepokusil spojit vcelku komorní podívanou s kinotrhákem, nezískali bychom tento kvalitní nostalgický supermanovský příběh ze staré školy. A to by byla škoda.

PS: Velmi zajímavý náhled na archetyp Supermana naleznete zde.
Superman Returns

USA/Austrálie, 2006, 154 min

Režie: Bryan Singer
Hrají: Brandon Routh, Kate Bosworth, Kevin Spacey, Sam Huntington, Frank Langella, James Marsden, Parker Posey, Eva Marie Saint, Peta Wilson, Marlon Brando, Kal Penn

Autor:


Autor článku: Vojta

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    


Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!