Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (24) – MACAULAY CULKIN VS. TANK GIRL

14.11.2006, autor: Tomáš Pekárek

U neúspěšných filmů roku 1995 zůstaneme i v případě dvou následujících snímků. Hvězda Macaulaye Culkina, jež zazářila v rodinné komedii Sám doma, se pomalu přesouvala za zenit a film Sám doma a bohatý (Richie Rich, r. Donald Petrie) je z prvních předzvěstí jeho pádu z výsluní. Stejný případ překombinovaného nudného filmu, který zneužívá popularitu komiksové předlohy, je Pancéřová holka (Tank Girl, r. Rachel Talalayová).
. Předlohou Sám doma a bohatý byl komiks Richie Rich autorů Warrena Kremera a Sida Jacobsona, vydávaný od roku 1953. Richie se pravidelně objevoval se svými kamarády Frecklesem a Pee-Wee Friendlym, rodiči Richardem a Reginou a kamarádkou Glorií Gladovou. Jeho největším nepřítelem byl snobský bratranec Reggie Van Dough. Další postavy, například komorník Cadbury, se objevily až v šedesátých letech. Svou vlastní komiksovou řadu dostal Richie Rich roku 1960. V sedmdesátých letech vycházely jeho příhody ve 32 různých řadách a Richie patří v současnosti mezi hrdiny, o kterých bylo nakreslena celá řada komiksů, údajně přes 2000 čísel. Jedná se o seriál určený hlavně malým dětem, humorný s dobrodružnými prvky. Později vznikl kreslený televizní seriál, z původně sedmi až osmiletého chlapce udělali přibližně dvanáctiletého a změnili mu i základní oblek (krátké sako s kraťasy zaměněno za červený svetr s písmenem „R“ a dlouhé kalhoty).

Český distributor, vědom si téměř absolutní neznalosti původní předlohy naším publikem, využil popularity Columbusových filmů a pojmenoval snímek Sám doma a bohatý. Van Dough, zde zaměstnanec Richieho otce, naplánuje zmizení pana a paní Richových v honbě za jejich majetkem. Nepočítá však s jednou překážkou – Richiem. Ten se proti Van Doughovi spolčí s kamarády, komorníkem Cadburym a vynálezcem Keenbeanem.

. „Po řemeslné stránce decentní snímek postrádá jakékoli kouzlo. Cílený na mladé publikum, které možná při jeho sledování bude zticha přibližně půl hodiny.“ (Walker, J.: Halliwell´s Film, Video & DVD Guide. HarperCollins Entertainment, London 2004, s. 737.)

Záměrem tvůrců bylo natočit rodinný film podle oblíbené předlohy. Nejlépe by udělali, kdyby nechali Richieho žít v jeho dvourozměrném světe na stránkách komiksu a vymysleli si vlastní postavu. Tak zde máme další variaci na Kevinova dobrodružství s odrůstajícím Culkinem. Z rodinného filmu také mnoho nezbylo, nejvíce se mohou bavit malé děti, ale jejich rodiče snímek nechá naprosto chladnými. Jakkoli by mohl být příběh zajímavý byť třeba v animované podobě, v hrané verzi se jedná o poměrně nudnou a drahou podívanou.

Vzorem akční sci-fi komedie Pancéřová holka je britský obrázkový seriál Tank Girl, odehrávající se v postkatastrofickém světě. Komiks autorů Jamieho Hewletta a Alana Martina vznikl v roce 1988 a poprvé se objevil v časopise Deadline.

. Tank Girl nepatří mezi typicky nádherné ženy komiksového univerza, vzhledem připomíná spíš návštěvnici punkového festivalu, který probíhá již čtvrtým dnem. Navíc je sprostá, intimně se stýká s klokany a nejvíce ze všeho miluje svůj tank. V jejích příbězích je možné naprosto vše a autoři si nijak nelámou hlavu s vymýšlením logicky věrohodné zápletky. Tím mírně připomíná možnosti Masky, stejně jako faktem, že Tank Girl se nesnaží řešit žádnou závažnou otázku současného světa. Tento komiks je čirá zábava autorů, kteří mají štěstí, že se jejich styl líbí i dalším lidem, ochotným za jejich nesmyslně vtipné příběhy platit.

Děj Pancéřové holky je poměrně prostý. Tank Girl Rebecca (Lori Pettyová) spolu s Jet Girl (Naomi Watts) a klokaními přáteli bojují proti vládní korporaci Water and Power, která ovládá veškeré zdroje vody na zpustošené Zemi v roce 2033. Zároveň se mstí za smrt svých kamarádů a uvěznění. V roli hlavního psychopatického protivníka, který je nakonec poražen, se objevil Malcolm McDowell.

. Pancéřová holka byl neúspěšný film. „Producenti udělali s Tank Girl to samé, co dělají se všemi comicsy – vydlabou vnitřek a prázdnou skořápku donutí tančit do rytmu populárních klišé. ... Režisérka Freddyho smrti a Vražedného computeru nezvládla námět a navíc všechny scény, které ladily s drsnějším duchem předlohy, skončily na podlaze střižny.“ (Pavlovský, J. – Kopřiva, Š.: Tank Girl. Score, 1996, č. 34, s. 105.)

Kreslené vsuvky dávají tušit, že animovaný snímek by mohl být zábavnější než tento dlouhý hudební videoklip. Pancéřová holka u nás nebyla distribuována do kin, dostala se rovnou do sítí videopůjčoven, časem ji vysílala i televize Nova. Několik příběhů s Tank Girl bylo vytištěno v komiksovém magazínu Crew.

Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku: Tomáš Pekárek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!