Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (25) – BARB WIRE VS. VAMPIRELLA

16.11.2006, autor: Tomáš Pekárek

Nyní se posouváme o další rok. Vzhledem k tomu, že ten předchozí uzavřel film s ženskou hrdinkou, budeme se ženám v hlavní roli věnovat nadále. V roce 1996 se na plátno dostaly rovnou dvě komiksové hrdinky: Barb Wire a Vampirella ve stejnojmenných filmech, které kvalitou nikterak nezaostávají za Pancéřovou holkou.
Autory kresleného seriálu Barb Wire jsou John Arcudi a Chris Warner, komiks spadá pod nakladatelství Dark Horse a hrdinka se poprvé objevila roku 1993. Následující rok Dark Horse rozjelo vlastní sérii Barb Wire, sci-fi příběhy plné akce. Barb Wire jako nájemná ochránkyně bojuje s gangy v městě Steel Harbor a v komiksovém universu se nejedná o nikterak výrazný počin, což se projevilo i na samotné sérii, která má poměrně málo čísel a v roce 1996 byla ukončena (viz oficiální stránky nakladatelství Dark Horse, 8. 3. 2005).

. Děj filmu se odehrává v roce 2017 v USA v období druhé občanské války. Ve svobodném městě Steel Harbor vlastní Barb Wire, bývalá bojovnice za svobodu, noční podnik a občas se nechá najímat na různá nebezpečná poslání. Při jedné z akcí má za úkol unést odbojáře, za kterého je vypsaná vysoká odměna, protože pomohl v útěku vědkyni Coře D. Ta odmítla svými znalostmi podporovat mocenské ambice washingtonského direktoriátu, který chce ovládnout zbytek světa. Direktorium vyšle ozbrojené komando, aby vědkyni zajalo. Pomoci jim má přítel Barb Wire, místní policejní šéf. Naproti tomu pomáhá Coře v útěku bývalá Barbina láska.

Barb Wire natočil David Hogan a do titulní role obsadil tehdejší hvězdu seriálu Pobřežní hlídka Pamelu Anderson Lee. Akční sci-fi spadá mezi filmy kategorie „B“ a nejvíce jej ocení příznivci vnadné blondýny. Na zobrazení její vyvinuté postavy je kladen větší důraz než na jakýkoli děj. Milovníci akčních filmů zde mají notnou dávku pyrotechických efektů a zpomalených záběrů ničení čehokoliv.

. „Exotickou příchuť a jisté odlišení od záplavy podobných snímků dodává Barb Wire atraktivní Pamela Andersonová Leeová. Není sice žádnou velkou herečkou, ale to koneckonců není ani Arnold Schwarzenegger či Jean-Claude Van Damme. V tomto žánru nejde o psychologicky prokreslené herectví, ale působivé záběry, dynamický rytmus a tělesné kvality hlavního představitele. Tvůrci Barb Wire využili hlavně třetí jmenovaný faktor. Atraktivní tělo hlavní představitelky je divákovi servírováno v mnoha pečlivě komponovaných a stylizovaných záběrech.“ (Fuka, F.: Barb Wire. Cinema, 1996, č. 12, s. 70.)

„Barb Wire je jako Šílený Max s náramky a zaslujuje si být zesměšňována. Je to pomalý, mdle vtipný, druhořadý rockový videoklip, kterému chybí energie, napětí i fantazie.“ (viz Walker, J.: Halliwell´s Film, Video & DVD Guide. HarperCollins Entertainment, London 2004, s. 63.)

O něco hůř než Barb Wire dopadlo téhož roku zfilmování klasického komiksu Vampirella o lovkyni zlých upírů.

. Seriál začal vycházet v roce 1969. Prvním výtvarníkem, který zároveň vymyslel podobu Vampirelly, se stal Jim Warren. Vampirella se narodila na Drakulonu, což je jedna z úrovní Pekla. Odkud ji vyslali na Zemi, aby pomstila svou matku, bohyni Lilith, tím, že bude pronásledovat upíry. Vampirella je také upír, ale modernější povahy: nevadí jí tradičně používané prostředky proti upírům jako česnek, svěcená voda, denní světlo a podobně. Komiks vycházel v USA do roku 1983, poté znovu od roku 1992 (viz Markstein, D. D.: Vampirella. Don Markstein´s Toonopedia, 10. 1. 2005). U nás vydalo několik příběhů Vampirelly z 90. let nakladatelství Comics Centrum v jednom vázaném vydání (Millar, M. – Maynew, M.: Vampirella. Comics Centrum, Praha 2003). Nejedná se o propracované příběhy s psychologicky věrnými protagonisty, naopak, příběh je často naivně přihlouplý a předvídatelný, s velkým důrazem na akci, přesto zábavný. Nicméně kresba je téměř fotorealistická, a tak má čtenář více než jasnou představu o fyzické podobě Vampirelly, kterou by měli filmoví tvůrci brát v potaz při výběru herečky pro titulní roli celovečerní adaptace.

Filmové zpracování předlohy se vzhledem k neúspěchu v zámoří v našich kinech neobjevilo a s největší pravděpodobností také ve Spojených státech byl snímek distribuován rovnou na videokazetách. Vampirellu režíroval Jim Wynorski, již zmíněný v souvislosti s pokračováním snímku Swamp Thing. Ve filmu Vampirella pronásleduje titulní hrdinka (Talisa Sottová) knížete Vlada, který zavraždil jejího otce a prchnul z Drakulonu na Zemi, aby rozšířil řady svých stoupenců.

. Film je dalším z řady průměrných akčních hororů, kterých lze nalézt ve videopůjčovnách velkém množství. V reakcích diváků na Internet Movie Database vyplynulo, že postava Vampirelly není vůbec podobná svému vzoru, její protagonistka, stejně jako zbytek herců, je v roli nepřesvědčivá a rejstřík jejich výrazů se pohybuje od přehrávání po nevýrazné hraní. Sottová není přesným vystižením obrazu Vampirelly, nadto ani její kostým nepřipomíná ten komiksový. Film, přestože se jedná o akční horor, není ani strašidelný nebo napínavý a akce je v něm podávána velice neprofesionálně. Celkově je Vampirella špatný a nudný snímek, který si nemohou oblíbit ani milovníci podobně brakových filmů. Časopis Entertainment Weekly zařadil Vampirellu mezi pět nejhorších titulů, které se objevily ve videopůjčovnách během roku 1997 (viz Burr, T.: Video. Entertainment Weekly, 1997, č. 411/412, s. 164 – 168).

Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku: Tomáš Pekárek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!