Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)


CONAN – DCERA PÁNA MRAZU A DALŠÍ POVÍDKY

27.11.2006, autor: M@P

O tom, že je Conan nezdolnou plodinou na poli fantasy, nemůže být žádných pochyb. I když se zdá, že původní odrůda již natolik zmutovala, že začíná v policích knihkupectví spíš připomínat nechtěný plevel a sklízí ho už jen zavilí vyznavači původní chuti, kteří jako jediní dokáží ocenit mnohonásobný odvar. Jen zřídka se objeví odrůda, která by stála aspoň za pozvednuté obočí, ale osud občas popřeje těm, co si chtějí pochutnat na neředěné conanovce prošpikované mečem a zalité řádně zahuštěnou magií. Rozruch mezi řadami barbarských gurmánů naposledy vzbudila komiksová adaptace Kurta Busieka (Zázraky, Astro City).
. Hned první sešit série pod hlavičkou nakladatelství Dark Horse vyvolal takové ohlasy, že musel být několikrát dotiskován. Busiekovi se podařilo znovu oživit Conana, přitáhnout k němu pozornost a udělat z něj novou stálici na komiksovém trhu. Conan je momentálně jednou z úderných pěstí Dark Horse a kromě hlavní linie, ke které napsal jeden z příběhů i Mike Mignola, vycházejí další speciály. Co však stálo za úspěchem celé série? Více či méně úspěšných snah oživit Conana tu už bylo několik, ale na rozdíl od literatury neměl svalnatý seveřan u komiksu příliš na růžích ustláno.

. Základem je samozřejmě jméno Kurta Busieka, který správně pochopil principy, na kterých conanovské příběhy fungují. Stejně jako svalnatý hlavní hrdina, postupuje děj stále sveřepě kupředu za svým cílem bez nějakých zbytečných odboček či kudrlinek. Celé kouzlo příběhu je postaveno na linearitě a jednoduchosti a čtenář si tak připadá jako řidič buldozeru, kterému sice někdo utrhl volant, ale jede stále kupředu chalupa nechalupa. Buldozer samozřejmě nesmí brázdit pustou krajinou, ale razit si cestu zdánlivě nepřekonatelnými překážkami a když už to vypadá, že se motor celý zadrhne a stroj se rozsype na prvočástice, nějaká tajemná ruka jakoby přilije do nádrže extra výživný diesel, ozve se rup a za ocelovými pásy už se táhne jenom jedna velká mastná skvrna s občasně probublávajícími zbytky “všemocné” magie. Zajímavé ovšem je, že ač se Busiek pevně drží konceptu předlohy, jeho pojetí soubojů je zcela opačné. Zatímco Howard se v popisech jednotlivých bitek přímo vyžívá, Busiek k nim přistupuje velmi stručně a sáhodlouhé sekanice minimalizuje, aby dal větší prostor samotnému příběhu. Nutno říct, že ku prospěchu věci. Celá série je také vystavěna na původních howardovských povídkách, nově ovšem propojených, aby byla vytvořena celistvá kontinuita v conanovském univerzu.

. Další devizou, která se k Cimmeřanově comebacku počítá, je výtvarné zpracování. Lépe řečeno styl výtvarného zpracování. V Dark Horse se šťastně rozhodli pro zdařilou kombinaci, které slouží za základ klasická fantasy ilustrace – autoři se sami odvolávají k Franku Frazettovi jako svému vzoru – s moderní živou kresbou okořeněnou šťavnatými počítačovými barvami. Samotná technika vychází z přímého kolorování kresby tužkou, bez zažité mezifáze s perem a tuší. To dává kresbě překvapivou živost a šmrnc. A být já americkým inkeristou, tak burcuji své odbory k protestním akcím.

. Celé to zní teoreticky popsané naprosto výborně a ve své podstatě tomu tak je, jenže problém je v tom, že kresbu dostal na starost začátečník v branži a místy je to znát více, než by bylo vhodné. Největší problém Caryho Norda je bohužel ten, že neumí pořádně ztvárnit postavu hlavního hrdiny, která si nedokáže zachovat ani konstantní vzhled! Problém má Nord i na dalších místech, jako je vůbec celková práce s obličeji, bojí se pouštět do odvážnějších kompozic, o které si mohutné bitky jenom říkají a pojetí architektury, která by měla být monumentální, je poněkud chatrné. To celé se kreslíř snaží maskovat různými fígly, ale ne vždy se mu to daří. I když je třeba uznat, že počáteční nejistota s přibývajícími stránkami ustupuje. Přesto by mohlo v tomhle bodě výtvarné pojetí snadno zkrachovat, nebýt ovšem po ruce ostřílený kolorista Dave Stewart. Tenhle cenami ověšený profík s ďábelsky roztančeným tabletem situaci zachraňuje a silnou měrou dotváří atmosféru stránek, i když mu barvy sklouzávají do pulpového nádechu, ale to jen podporuje Conana jako takového. Barevné podání jen podtrhuje vynikající kvalita tisku, na kterou si v Comics Centru potrpí. Vůbec celé zpracování komiksu je na výbornou a potěší každého milovníka fantasy, který ocení pěkně vyvedenou knížku.

Conan vás nezaujme svou hloubkou nebo propletencem charakterů, ale naprosto nefalšovaným přímočarým a atmosférickým dobrodružstvím. Když k tomu připočteme fakt, že autoři “jen” přesně věděli, co mají dělat, dotáhli to s tímhle zdánlivě snadným receptem hodně daleko. Kdo si chce vychutnat Conana ve své primární podstatě, neudělá chybu, pokud sáhne po prvním dílu Busiekových příběhů.
Autor:


Autor článku: M@P

Detaily o komiksu:

Titul: Conan – Dcera Pána mrazu a další příběhy
Scénář: Kurt Busiek
Kresba: Cary Nord
Překlad: Jan Kantůrek
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Počet stran: 192
Vydavatel: Comics Centrum
Země původu: USA
    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!