Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (28) – BLADE

28.11.2006, autor: Tomáš Pekárek

S rokem 1998 se dostal na plátno Blade, mužská obdoba Vampirelly a jeden z mála komiksových hrdinů, kteří jsou tmavé pleti.
Komiks Blade vznikl v nakladatelství Marvel Comics (poprvé se objevil v sérii The Tomb of Dracula č. 10 v roce 1973), jeho autory jsou Marv Wolfman a Gene Colan. . Jedním z prvních Bladeových soupeřů byl sám hrabě Dracula, kterého Blade pronásledoval až do Japonska. Blade je napůl upír a napůl člověk, jeho matku v těhotenství pokousal upír. Blade se tak mstí na upírech za smrt matky a svoji odlišnost (upíři ho mezi sebou nechtějí, protože není „čistý“, zároveň se ho zmocňuje chuť po krvi, proti které se musí očkovat česnekovým sérem), přičemž používá zejména svůj meč a jiné zbraně zkonstruované speciálně k lovu upírů. (viz Markstein, D. D.: Blade, Vampire Hunter. Don Markstein´s Toonopedia, 10. 3. 2005)

Na plátno přivedl Bladea režisér Stephen Norrington, do hlavní role obsadil akční hvězdu Wesleyho Snipese. V dalších rolích se objevili Kris Kristofferson jako Whistler nebo Stephen Dorff, jenž hraje Frosta. Film sleduje jednu z linií Bladeových příběhů, kde lovec upírů pronásleduje Deacona Frosta, který mu zabil matku a zapříčinil, že se z Bladea stal napůl člověk a napůl vampýr.

. Blade je zdařile zkombinovanou směsí akčního filmu a moderního hororu, kde autoři nesází na pseudogotickou temnotu, nýbrž na architektonický chlad moderního světa. Mezi další klady můžeme připočíst po dlouhé době solidně napsaný scénář a v neposlední řadě také herecké výkony. Wesley Snipes je dokonalý Blade a sotva by si někdo v této roli představil jiného známého afroamerického herce. Rezervovaný šedovlasý muž, jímž Deacon Frost byl v komiksové verzi, prošel proměnou v odrzlého mladíka, jenž pohrdá vážností upírského rodu. „Hubeňoučký čtyřiadvacetiletý Dorff je fyzicky ubožáček, ale vyzařuje z něj sebejistota a nadřazenost, ze které jde mráz po zádech. A dokázali byste si představit zvolna chátrajícího Krise Kristoffersona jako superhrdinova pomocníka a mentora? Zvládl to na výbornou.“ (Fuka, F.: Blade. Cinema, 1999, č. 2, s. 75)

Čtyři roky trvalo, než se po Vráně objevil z celé záplavy komiksových filmů alespoň jeden kvalitnější. Jediným záporem může být až nadměrná spousta akčních scén a naturalisticky zobrazené násilí, což ovšem na druhou stranu souvisí s danou předlohou.

„Ačkoli je snímek v některých aspektech uhlazený a zábavný, s ubíhajícím dějem je stále hloupější a má potíže s mícháním odlišných prvků hororu, superhrdinské fantasy a přímočaré akce do jednotného celku.“ (Walker, J.: Halliwell´s Film, Video & DVD Guide. HarperCollins Entertainment, London 2004, s. 99)

Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku: Tomáš Pekárek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!