Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FILMOVÉ ADAPTACE KOMIKSU (36) – ZÁVĚR

31.01.2007, autor: Tomáš Pekárek

Současná vlna adaptací více nebo méně známých komiksů, již vzedmul zejména úspěch prvních X-Men a Spider-Mana, zaplavuje celosvětová kina. Filmoví tvůrci kolikrát sáhnou po komiksové předloze jen v touze vydělat na přízni fanoušků původních příběhů, případně využijí již napsaný příběh, který byl svého času v komiksu úspěšný a nadchnul čtenáře. Jsou také případy, kdy vznik filmu je iniciován touhou složit komiksu poctu. Spousta těchto pokusů však bývá často již předem odsouzena k zániku. Mnohé příběhy nebo postavy tak přirozené na papíře se staly nechtěně sebeparodickými nebo trapnými, když se z nich staly postavy filmové.
. Nejzdařilejší filmy byly paradoxně většinou vytvořeny lidmi, kteří nebyli přímo fanoušky nebo obdivovateli dané předlohy, díky čemuž si možná ponechali určitý odstup a realističtější pohled na věc. Snad se Rodriguez a jeho Sin City stanou výjimečným případem, neboť režisér dal již několikrát jasně najevo, jak je Millerovým komiksem fascinován.

Snažil jsem se vypátrat pokud možno všechny filmové adaptace amerických komiksů spadající do tzv. „áčkové“ produkce. V některých případech bylo velice složité vypátrat informace o původním komiksu, často byla stopou pouze letmá zmínka utrousená recenzentem.

V této diplomové práci mi šlo zejména o chronologické zmapování snah o převedení kreslených sešitových příběhů na filmová plátna, kterým byla doposud věnována jen malá pozornost. Většinou se jednalo o krátké články, kde bylo zmíněno několik filmů, v dalším článku byly pro změnu uvedeny filmy jiné atd. Tato práce může následně sloužit jako podklad někomu, kdo by se chtěl věnovat zevrubným analýzám některých uvedených snímků.

Adaptace od počátku devadesátých let jsou poměrně přehledné, je k nim také dostatečné množství dostupných materiálů. Naopak v adaptacích, které vznikly ve čtyřicátých a padesátých letech, bylo potřeba oddělit seriály filmové a tvorbu pro televizi, jež vznikaly v hojném počtu.

. Přes poměrně velké množství snímků je však zřejmá převažující podprůměrná kvalita vypátraných titulů. Pročítání různých článků a sledování některých filmů, na které bych se snad nikdy sám od sebe nepodíval, mi také pomohlo osvětlit reakce některých lidí při vyslovení slova „komiks“. Pokud totiž komiksy neznají a jejich informace se skládají zejména z toho, co viděli jako „film natočený podle komiksu“, není možné se divit, proč na toto osobité médium nahlížejí s despektem. Přitom, stejně jako v beletrii, filmu, výtvarném umění nebo hudbě, tak i v komiksu existují díla kvalitní a ceněná.

Adaptace kreslených seriálů, pokud to budou seriály s okostýmovanými superhrdiny, se pravděpodobně nikdy nedostanou mezi umělecké filmy. Vždy půjde zejména o komerční záležitosti. Neznamená to však, že by filmy pro náročného diváka na základě komiksu vzniknout nemohly. Přízračný svět nebo Road to Perdition jsou toho důkazem. V takových případech se však jedná buď o undergroundový komiks nebo o realistický příběh, který je pro velká hollywoodská studia moc obyčejný a tudíž neatraktivní. Scenáristé by udělali nejlépe, kdyby více trápili své hlavy a přicházeli s originálními nápady a nemuseli tak zneužívat nejen komiksové předlohy. Kouzla, jež má v sobě originál, lze dosáhnout jen málokdy.

Text je součástí diplomové práce Tomáše Pekárka Filmové adaptace komiksu, Univerzita Palackého v Olomouci, 2005.
Autor:


Autor článku: Tomáš Pekárek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!