Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SHREK ANEB CO VE FILMU NEBYLO

13.03.2007, autor: Zarkoff

Jak asi všichni víme, první animovaný film o zeleném a nanejvýš dobrosrdečném obru Shrekovi končí jeho svatbou s princeznou Fionou a smrtí lorda Farquaada. Na konci filmu se promění slepé myšky ve dva koně (se slepeckými brýlemi) a kočár. Tím odjíždí šťastný pár vstříc líbánkám a šťastné budoucnosti… Doprovází je upovídaný a někdy dokonce i prostořeký oslík. A právě na tento konec navazuje první epizoda komiksového alba Shrek, které v roce 2004 vydalo Comics Centrum.
. Tři příběhy v jednom albu
V prvním, neoznačeném příběhu s údivem zjistíme, že lord Farquaard je sice mrtev, ale že jeho duch žije dál a stále si brousí zuby na Fionu, ze které se však nyní již definitivně stala paní Zlobrová. Farquaardův duch vyšle po stopách Shreka a jeho paní nejprve svého kata a pak i zlého draka. V poslední chvíli však novomanželům přijde na pomoc dračice, zamilovaná (jak víme) do oslíka, a zelení snoubenci mohou nerušeně vychutnat líbánky v Hotelu U Pohádkových Vodopádů.

Ve druhém příběhu, který má titul Domeček jako z cukru, jde o svéráznou verzi pohádky o perníkové chaloupce. Ta je v našem příběhu již řadu let neudržovaná, hnije a šíří po širém okolí nepříjemný zápach. Po stopě tohoto zápachu se vydá Shrek i s oslíkem a po jejich stopách se navíc vydá mentálně zaostalý, ale zato silně bojechtivý kulturista Vesuvius. Zlou čarodějnici a současně majitelku zapáchající chaloupky nakonec ale zlikviduje paní Zlobrová (= Shreková) tím, že jí uštědří vodní sprchu.

Třetí a poslední příběh se jmenuje Zaplať Trollné! a Shrek se v něm utká s hypermuskulaturním trollem, který přehradil nedalekou řeku, vystavěl nad ní neumělý most a za jeho přechod vybírá „trollné“. Shrek je v této epizodě několikrát trollem zatlučen po hlavu do země a byl by takto zatloukán jistě ještě velmi dlouho, kdyby nezasáhl oslík a neporadil trollovi, jak lépe využít volného času a nadbytku energie.

Neschopný Shrek
Takže celkem vzato, náš zelený Zlobr nevychází z uvedených příhod zrovna vítězně. Zápletky jednotlivých příběhů vyřeší postupně hodná dračice, paní Shreková a upovídaný oslík. Hlášky, průpovídky a komentáře oslíka jsou nepochybně to nejlepší, co celé album nabízí. Vcelku jednoduchý a přímočarý děj, který nepatrně komplikují pouze dva flash-backy, tak prostřednictvím oslíka získává vtip a jistý odstup od nekomplikovaného děje.

Kresba vychází důsledně z filmové předlohy a mladí čtenáři (album je doporučeno mládeži od 8 let výše) tak získají dojem, že čtou zábavné pokračování prvního ze shrekovských animovaných filmů. Jenom mladá paní Shreková se v prvním příběhu na můj vkus příliš mračí, krčí nos a zbytečně moc zuří.

. Komiks na několika místech odkazuje na pohádky, které nejspíš dobře znají děti v anglosaských zemích, ale které toho málo řeknou našim mladým čtenářům; mám na mysli zejména pohádky O Malé pastýřce, O Stařence, co bydlí v botě, O ševci a elfech, O holčičce, co jedla na židličce a O chlapečkovi v modrém.

Několik poznámek na závěr
Zlí jazykové tvrdí, že jméno Shrek převzali američtí tvůrci z německého výrazu „schrecklich“, což znamená „strašný“.

Do českého alba byly zařazeny příběhy ze tří sešitků, které v září a v prosinci roku 2003 vydalo v USA nakladatelství Dark Horse. Obálky těchto sešitků byly zařazeny na začátek a na konec českého vydání.

Scénárista Mark Stephen Evanier (narozen 1952 v Santa Monice v Kalifornii) napsal předlohy k řadě amerických komiksových sérií a také k animovaným filmům. V současné době dokončuje biografii Jacka Kirbyho, která by měla vyjít v říjnu letošního roku.

Kresbu tužkou má na svědomí Ramón Fernando Bachs (narozen 1973 v Barceloně), který od roku 1999 spolupracuje s nakladatelstvím Dark Horse. Proslavil se zejména kresbou k řadě minisérií na náměty Star Wars. Komiks vytáhl tuší Raul Fernandez, stálý partner Ramóna Bachse při inkerování.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Shrek
Scénář: Mark Evanier
Kresba: Ramon Bachs
Raul Fernandez
Překlad: Miroslav Adamec
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 72
Formát: 151 x 234
Vydavatel: Comics Centrum
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!