Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

300: BITVA U THERMOPYL – FILM

11.04.2007, autor: Ondřej Čížek

Režisér předělávky Úsvitu mrtvých přichází s adaptací komiksového opusu Franka Millera. Připravte se na hektolitry krve, svalnaté hrdiny, ultra-hrdinské proslovy a hlavně na vizuálně strhující bitky doprovázené skvělou hudbou. „Třístovka“ je prvním filmovým videoklipem. Michael Bay hadr!
Vše o komiksu 300 čtěte zde.
. Jakkoliv se Robert Rodriguez s Frankem Millerem snažili, aby se Sin City stalo splněným snem všech komiksových fandů, nepovedlo se a teď můžou zpytovat svědomí a začít se učit. Začít se učit od mladíka Zacka Snydera, který před lety ohromil kritiky i fanoušky svým remakem kultovního Úsvitu mrtvých a teď tak činí znovu – adaptací dalšího Millerova komiksu – 300. Snyder dokázal zkombinovat strhující tempo spolu s přesnými kopiemi Millerových obrázků tak, aby výsledek nepůsobil křečovitě (jak tomu bohužel bylo v případě Sin City), ale právě naopak – byl svěží, měl patřičný „drive“, zkrátka aby se u něj člověk neunudil k smrti.

Jak již bylo řečeno, „Třístovka“ je něco jako filmový videoklip. V celém filmu jde prakticky jen a jen o boj, na němž se Snyder umí vyřádit jako nikdo jiný. Zpomalené záběry, usekané hlavy, krev sem, krev tam, sparťanské bitevní fígle, nejrůznější typy protivníků, pár nestvůrek a jako třešnička na dortu zatraceně působivá hudba, kdy nezní jenom obří chorály, ale i elektrické kytary. Prostě nářez se vším všudy, ale to by nebyl Snyder, kdyby se velkolepou bitvu nepokusil vyvážit svou vlastní dějovou linií, jež se neobjevuje ani v komiksové předloze.

. Jde o příběh spartské královny (Lena Headey), jejíž choť král Leonidas (celkem slušný Gerard Butler – Tomb Raider 2, Fantom opery) odejde se svými nejlepšími třemi sty válečníky na procházku k Thermopylám, načež se ona pokouší přimět senát, aby mu poslal na pomoc početnější armádu. I v tomto případě se Snyder činil na jedničku. Dějová odbočka totiž vedle krveprolití a nekonečného zápasu Sparta vs. celý svět působí příjemně a je takovým oddechem, přestávkou, při níž si divák odpočine a načerpá potřebné síly na další várku umělé krve.

Nicméně i taková jízda, jakou je 300, má svoje mouchy, resp. mouchu. Hrdinského patosu, kdy Sparťané umírají výhradně pro svoji vlast, je zde vskutku dost a ve většině případů nepůsobí trapně, jenomže čeho je moc, toho je příliš. A tak možná nejslabším momentem ve filmu je jeho konec, kdy David Wenham (Faramir z LOTRa nebo mnich Carl z Van Helsinga) desetitisícům Sparťanů připomíná jejich slavné předky, kteří tak moc statečně padli u Thermopyl. V tu chvíli se všechno to hrdinství za celý film nahromadí natolik, že vás to dost možná začne otravovat a budete rádi, že film zrovna končí. Navíc David Wenham je sice dobrý herec, ale velkolepé proslovy, jež mají diváky ohromit a vojsko nabudit do boje, příliš nezvládá.

. Přesto Bitva u Thermopyl (mimochodem dle mého názoru vcelku chytrý podtitulek) zůstává nadprůměrným trhákem. Snyder všem zarputilým kritikům vytřel zrak a osobně mu přeji, aby to zopakoval i s Watchmeny, jejichž adaptaci právě teď chystá. A doufám, že mu na to dají moc, moc dolárků. Jeho druhý celovečerák nejenom že vydělal za první promítací víkend v USA rovných sedmdesát milionů dolarů, ale navíc jednoznačně určil směr, jakým se budou další historické filmy v hollywoodské produkci ubírat. Totiž, že se budou točit levně a kompletně před modrým pozadím a budou míchat historická fakta s fantasy a sci-fi prvky. Revolucí není nikdy dost…

300
Hrají: Gerard Butler, Lena Headeyová, Rodrigo Santoro
Režie: Zack Snyder
Scénář: Kurt Johnstad, Michael Gordon, Zack Snyder
Hudba: Tyler Bates
Kamera: Larry Fong
Země a rok výroby: USA 2007
Distributor: Warner Bros
V kinech od: 22. 3. 2007
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!