Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ

09.05.2007, autor: Sakyk

Jako každý rok se i letos v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti uskutečnil mezinárodní veletrh Svět knihy. Třináctý ročník se sice nemohl pochlubit podobným prodchnutím komiksem jako ten loňský, který osvěžila akce Český komiks na Světě knihy, přesto z pohledu komiksového fanouška nabídl leccos zajímavého.
Především však ukázal, že řada nakladatelů začala brát komiks opravdu vážně, že již pro ně není jakýmsi z milosti trpěným podivínským přívažkem. Na veletrhu to vedle zaběhnutých jistot typu BB Art, Egmont či Crew (ta prostřednictvím distribuční sítě Seqoy) dokázali i nově se osmělující šikulové jako Meander nebo Garamond.

. .

Právě nakladatelství Garamond by se v blízké budoucnosti mohlo stát výrazným vířivým elementem ve stojatém rybníce tuzemské původní tvorby. Loni na veletrhu představilo polemiku vyvolávající komiksovou Kytici, letos vyrukovalo s Jerieho staronovým, po všech stránkách inovovaným nářezem Oidipus Rex. A podle slov svých zástupců se Garamond vůbec nebrání dalším podobným počinům – to zní jako dost jasná výzva všem českým tvůrcům, ne?

.

Podobnou roli by jistě rád sehrál i Labyrint, letos bohužel bez novinky. Na svém stánku mohl nabídnout pouze úspěšnou trilogii Alois Nebel a my se budeme těšit na podzimní Komiksfest, kde by měl mít premiéru tolik očekávaný Pérák.

. . .

Jen o kousek dál se nacházející expozici Olympie dominovali čerstvě vydaní komiksoví Hoši od Bobří řeky, jeden z mnoha příspěvků nakladatelství ke stému výročí narození Jaroslava Foglara. Kniha již stačila vzbudit širokou vlnu rozporuplných ohlasů, nicméně důraz a péče Olympie o foglarovské komiksy je minimálně chvályhodný – aby ne při prodejnosti, kterou se mohou pochlubit. My můžeme slíbit, že se k tomuto tématu opět podrobně vrátíme.

. . .
. . .
. . .

Kapitolou sama pro sebe byl spojený stánek několika menších nakladatelství L808, zaslouženě přitahující obrovské množství návštěvníků. Pult, u nějž s úsměvem obsluhovala Aude Brunel, patřil Motu a celé jeho široké produkci. Jen o kousek dál Meander nabízel novinky Lucie Lomové – třetí myšácká dobrodružství Anča a Pepík opět v akci a nejprve ve Francii vydaná „něžná kovbojka z divokého Východu“ Anna chce skočit. Jejich úspěšná autorka se při autogramiádě ocitla když ne v obležení podpisu chtivých čtenářů, tak alespoň v centru jejich docela slušného klubka. Na nezájem si nemohl stěžovat ani František Skála jr., podpisující svou novinku Skutečný příběh Cílka a Lídy. Jedná se sice o fotografický komiks, přesto budiž nakladatelství Arbor Vitae pochváleno.

. . .

BB Art se ani letos nemohl pochlubit masivní komiksovou prezentací jako např. v roce 2003, přesto vzhledem k množství dosud vyprodukovaných komiksových titulů a řadě novinek (Persepolis 2, Superman – Pro zítřek 2, Hana a Hana 3 – Ty kráso!) naznačoval jeho stánek dosti srozumitelně, že tady se prostě komiks vydává.

. . .

Čarodějky W.I.T.C.H., chrabrý galský bojovník Asterix, kovbojík Lucky Luke a nejnověji sešitovka Velkolepý Spider-Man – to vše jsou tituly, které oslovují především (i když ne pouze) mladší věkové kategorie. U Egmontů to bylo znát na první pohled, a proto se tu vyřádily především děti.

.

Na závěr jsme si nechali opět jedno velmi výmluvné gesto Jirky Pavlovského, šéfa Crwe a Seqoye. Ten ve svém stánečku jasně naznačoval, že má v hrsti… všechny komiksáře u nás. Kéž by se takto mohla chlubit i většina ostatních českých nakladatelů a vydavatelů. Přejme jim to – třeba nám svou spokojenost podobným způsobem naznačí již na příštím Světu knihy!
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
02.05.2007 KOMIKS NA VELETRHU SVĚT KNIHY 2007 - PROGRAM


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!