Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

WALL AFTER WALL ANEB ODE ZDI KE ZDI, OD NIČEHO K NIČEMU

21.05.2007, autor: Hibi

Psychothriller v komiksu? Inu, proč ne – svou žánrovou pestrostí se komiks svému filmovému bratříčkovi bezpochyby vyrovná. Černobyl v komiksu? Inu, proč ne – i na vážnější témata už jsme si v komiksu zvykli. Ale post-černobylský psychothriller s vlastním soundtrackem? Inu, to už stojí za prozkoumání… Doplněním o smart drink Up! Euphory a soundtrack od kapely Sweeper dostává „čtení“ komiksu Wall After Wall další rozměr: povyšuje ho na „vícevjemový projekt“…
Wall after wall, obálkaItalské nakladatelství Narwain Publishing je teprve čerstvým hráčem na komiksovém poli, jehož vydavatelské ambice ale míří napříč Evropou až do zámoří. Do jeho stáje patří např. Bryan Talbot s některými obálkami, Brian Yuzna (jinak režisér a producent horrorů), Jimmy Palmiotti (inkoval Joeho Quesadu nebo Douga Mahnkeho, psal scénáře pro DC/Wildstorm i videohry), Joe Rubinstein nebo Alberto Ponticelli. Výhradním česko-slovenským zastoupením Narwainu je A.F.F.L., vydavatel tiše vyvanuvších bonelliovských sérií. Sešitové řady z Narwainu jsou oproti bonelliovkám modernější, a míří spíš k mladším čtenářům než -cetiletým nostalgikům – jak ostatně ukazuje i pilotní sešit, Wall After Wall.

WAW sleduje Marka, počatého ve stínu černobylské katastrofy; rodina po katastrofě přesídlila do New Yorku – Markova matka však umírá v komatu na rakovinu, a na Markovi samém se projevují hrůzné mutace… Otec, se kterým si Mark nikdy nerozuměl, tráví čas u matčina lože předčítáním básní, a tak jsou jedinými Markovými společníky newyorské ulice… Jeho vnitřními monology a vhozením do rozehraných rodinných situací se záhy dostáváme do černočerné spirály Markovy mysli. Hrdinova zatrpklost, osamělost daná fyzickou deformací i nefunkčními rodinnými vztahy, jeho vyprahlost a touha po kontaktu se záhy láme v nekontrolovanou agresivitu; nenávist okolí se obrací v nenávist sebe sama, vztahování se mění v násilnictví, brutalita ve výčitky. Zatímco čtenář sleduje sérii vražd téměř v přímém přenosu, ve vedlejší linii se jim dvojice detektivů snaží dostat na kloub…

Wall after wall, ukázkaKvalitně odvedená je na první pohled práce kreslíře – po stránkách nás provází expresivní, lomená linka Alberta Ponticelliho (Sam&Twitch), který ví, jak stránky atmosféricky osadit zajímavější kompozicí, jak zdramatizovat situaci deštěm nebo naopak zromantizovat čistší kresbou, jaké volit konkrétní záběry pro dosažení dramatického efektu. Díky jeho zručnosti s filmově přelétavou kamerou a vypointovanou kompozicí se příběh čte jedním dechem. České vydání oproti originálu eliminovalo i původně nevyretušovanou podkresbu tužkou, a přesadilo tisk z křídy na drsnější ofsetový papír – čímž atmosféru spíše posílilo; škoda jen technicky nekvalitní obálky.

Je pravda, že scénárista Dario Maria Gulli dokáže vygradovat příběh až ke křečovitě staženým vnitřnostem a chuti kopat do věcí. Je pravda, že zápletka nezní nepochopitelně, a k hlavnímu hrdinovi dokážeme cítit ten správný mix pokřiveného soucitu, opovržení a odporu. Je pravda, že doprovodného drinku Up! Euphory je zapotřebí, protože ze stránek čiší ryzí depka. A je také pravda, že – při vší úctě k investované energii – jako doprovod by lépe seděl rozervanější sound à la Nick Cave, než unylý pop Sweeper.

Ano, příběh rozhodně nezůstává bez odezvy… Vše zlé je v závěrečném kataklyzmatu semleto, a z poslední stránek vytéká pramínek naděje z nejnečekanějšího zdroje… A přesto po dočtení WAW zůstává jen pocit prázdnoty, čí spíše… zbytečnosti. Na čele se usazuje rozpačitá otázka: no jo, ale k čemu to?
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Wall after wall
Scénář: Dario Maria Gulli
Kresba: Alberto Ponticelli
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 60
Formát: 160 x 260
Vydavatel: Narwain
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Itálie
Související články:


edice Nový komiks
20.02.2007 SPRÁVNOU ODPOVĚĎ ZVOL A VYHRAJ WALL AFTER WALL
07.12.2005 SOUTĚŽTE S TEXEM !
17.11.2005 SOUTĚŽTE S NATHANEM NEVEREM !


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!