Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

WALL AFTER WALL ANEB ODE ZDI KE ZDI, OD NIČEHO K NIČEMU

21.05.2007, autor: Hibi

Psychothriller v komiksu? Inu, proč ne – svou žánrovou pestrostí se komiks svému filmovému bratříčkovi bezpochyby vyrovná. Černobyl v komiksu? Inu, proč ne – i na vážnější témata už jsme si v komiksu zvykli. Ale post-černobylský psychothriller s vlastním soundtrackem? Inu, to už stojí za prozkoumání… Doplněním o smart drink Up! Euphory a soundtrack od kapely Sweeper dostává „čtení“ komiksu Wall After Wall další rozměr: povyšuje ho na „vícevjemový projekt“…
. Italské nakladatelství Narwain Publishing je teprve čerstvým hráčem na komiksovém poli, jehož vydavatelské ambice ale míří napříč Evropou až do zámoří. Do jeho stáje patří např. Bryan Talbot s některými obálkami, Brian Yuzna (jinak režisér a producent horrorů), Jimmy Palmiotti (inkoval Joeho Quesadu nebo Douga Mahnkeho, psal scénáře pro DC/Wildstorm i videohry), Joe Rubinstein nebo Alberto Ponticelli. Výhradním česko-slovenským zastoupením Narwainu je A.F.F.L., vydavatel tiše vyvanuvších bonelliovských sérií. Sešitové řady z Narwainu jsou oproti bonelliovkám modernější, a míří spíš k mladším čtenářům než -cetiletým nostalgikům – jak ostatně ukazuje i pilotní sešit, Wall After Wall.

WAW sleduje Marka, počatého ve stínu černobylské katastrofy; rodina po katastrofě přesídlila do New Yorku – Markova matka však umírá v komatu na rakovinu, a na Markovi samém se projevují hrůzné mutace… Otec, se kterým si Mark nikdy nerozuměl, tráví čas u matčina lože předčítáním básní, a tak jsou jedinými Markovými společníky newyorské ulice… Jeho vnitřními monology a vhozením do rozehraných rodinných situací se záhy dostáváme do černočerné spirály Markovy mysli. Hrdinova zatrpklost, osamělost daná fyzickou deformací i nefunkčními rodinnými vztahy, jeho vyprahlost a touha po kontaktu se záhy láme v nekontrolovanou agresivitu; nenávist okolí se obrací v nenávist sebe sama, vztahování se mění v násilnictví, brutalita ve výčitky. Zatímco čtenář sleduje sérii vražd téměř v přímém přenosu, ve vedlejší linii se jim dvojice detektivů snaží dostat na kloub…

. Kvalitně odvedená je na první pohled práce kreslíře – po stránkách nás provází expresivní, lomená linka Alberta Ponticelliho (Sam&Twitch), který ví, jak stránky atmosféricky osadit zajímavější kompozicí, jak zdramatizovat situaci deštěm nebo naopak zromantizovat čistší kresbou, jaké volit konkrétní záběry pro dosažení dramatického efektu. Díky jeho zručnosti s filmově přelétavou kamerou a vypointovanou kompozicí se příběh čte jedním dechem. České vydání oproti originálu eliminovalo i původně nevyretušovanou podkresbu tužkou, a přesadilo tisk z křídy na drsnější ofsetový papír – čímž atmosféru spíše posílilo; škoda jen technicky nekvalitní obálky.

Je pravda, že scénárista Dario Maria Gulli dokáže vygradovat příběh až ke křečovitě staženým vnitřnostem a chuti kopat do věcí. Je pravda, že zápletka nezní nepochopitelně, a k hlavnímu hrdinovi dokážeme cítit ten správný mix pokřiveného soucitu, opovržení a odporu. Je pravda, že doprovodného drinku Up! Euphory je zapotřebí, protože ze stránek čiší ryzí depka. A je také pravda, že – při vší úctě k investované energii – jako doprovod by lépe seděl rozervanější sound à la Nick Cave, než unylý pop Sweeper.

Ano, příběh rozhodně nezůstává bez odezvy… Vše zlé je v závěrečném kataklyzmatu semleto, a z poslední stránek vytéká pramínek naděje z nejnečekanějšího zdroje… A přesto po dočtení WAW zůstává jen pocit prázdnoty, čí spíše… zbytečnosti. Na čele se usazuje rozpačitá otázka: no jo, ale k čemu to?
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Wall after wall
Scénář: Dario Maria Gulli
Kresba: Alberto Ponticelli
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 60
Formát: 160 x 260
Vydavatel: Narwain
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Itálie
Související články:


edice Nový komiks
20.02.2007 SPRÁVNOU ODPOVĚĎ ZVOL A VYHRAJ WALL AFTER WALL
07.12.2005 SOUTĚŽTE S TEXEM !
17.11.2005 SOUTĚŽTE S NATHANEM NEVEREM !


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!