Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

POLÁRNÍ HVĚZDA 1 - UPROSTŘED NEBES

05.11.2001, autor: Zarkoff

Je to první album dobrodružné osmidílné série "Polární hvězda", jejíž děj se odehrává v první polovině 12. století ve Francii za panování Ludvíka VII. z rodu Kapetovců. Hrdinou celé série, a tedy i tohoto jejího prvního dílu, je mladý, udatný a mužný šlechtic Geoffroy de Vincennes. Král, jehož pokladnice je zoufale prázdná, jej vysílá na cestu po benediktinských klášterech se žádostí o finanční výpomoc. A právě návštěvou prvního z nich, kláštera v Jaligny, se zabývá úvodní epizoda naší série.
Děj je situován do zimního nečasu a s výjimkou dvou zpětných ohlédnutí se celý odehrává v mrazivých zdech kláštera a v jeho bezprostředním okolí. Druhá Geoffroyova vzpomínka na setkání s králem nás uvádí do mystické problematiky série. Králi totiž jeho otec Ludvík VI. na smrtelném loži prozradil, že kdo rozluští tajemství "Polární hvězdy", stane se římským císařem. Geoffroy tedy při svém putování po francouzských klášterech bude mít za úkol pátrat i po skrytém významu tohoto poselství.
A nebude to mít vůbec lehké. V Jaligny právě řádí tajemný vrah, mniši jeho bestiální vraždy považují za ďáblovo dílo a nejsou příliš ochotni vyjít Geoffroyovi vstříc. Pro další epizody seriálu jsou patrně nejdůležitější dvě věci: pergamen s latinským nápisem, který Geoffroy získá od bratra Basila, a setkání s dívkou, která si nejprve říká Solaire, ale nakonec prohlásí, že její pravé jméno je Polaire (= Polárka). Jinak Polárka, to je něco jako PKZ (= Potvora ke zkrocení) podle (silně zjednodušujícího) třídění ženských postav, které zavedl Andrzej Sapkowski (viz. Ikárie 9/2001, str. 43-45).
Jak jsem již naznačil, Geoffroyův pobyt v klášteře Jaligny je poměrně rušný. Rušný je však nejspíš slabý výraz. Vražda stíhá vraždu, akce se kupí jedna na druhou, stále někdo někoho pronásleduje, vše je pokud možno strašně záhadné, Geoffroy potkává jednotlivé protagonisty na nejneočekávanějších místech a my užasle zíráme na tolik nepochopitelných událostí, až se nám začne chvílemi zdát, že s takovou dávkou tajemna si neví rady ani sám autor.
Navíc máme dojem, že se díváme na hromadu klišé řazených bez ladu a skladu jedno za druhým. To je snad také příčinou toho, že přes usilovnou snahu scenáristy Philippe Delabyho čtenář zůstává chladný jako ona zimní krajina kolem kláštera a to, že se nakonec v ději vůbec nevyzná, mu nijak nevadí, protože ho ničím nezaujal.
Kresba Luca Delisse proto v tomto případě výrazně převyšuje scénář. Líbilo se mi střídmé kolorování a dobře čitelné, důsledně realistické viněty. Nelíbilo se mi, že se kreslíř snížil ke karikování mnichů; podle výrazů jejich obličejů, postojů a chování bychom soudili spíše na útulek pro duševně choré než na důstojný benediktinský klášter.
Na závěr bych chtěl vyjádřit bezmezný údiv nad odvahou nakladatelství Barlow s.r.o. zahájit svou činnost na poli comicsů právě tímto albem, právě touto epizodou s otevřeným koncem, který více naznačuje, než sděluje, a který zanechává čtenáře na 48. stránce stejně neuspokojeného, ne-li silně rozčarovaného, jako na začátku.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Polární hvězda 1 - Uprostřed nebes
Série: Polární hvězda
Scénář: Luc Dellisse
Kresba: Philippe Delaby
Překlad: Zdeněk Dlouhý
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 1998
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Barlow
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!