Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

THE DARK KNIGHT (FILM) – ŠEST DŮVODŮ, PROČ SE ZAČÍT TĚŠIT

16.10.2007, autor: Ondřej Čížek

Léto 2008 je sice ještě pěkně daleko, ale už je na co se těšit. V tu dobu totiž do kin po celém světě vtrhne Temný rytíř, pokračování netopýřího prequelu Batman začíná, opět v režii Christophera Nolana a s Christianem Balem v hlavní roli. Pokud jste ale v jedničce postrádali pořádného záporáka, příští rok vám chuť spraví samotný Joker. A to ještě zdaleka není všechno…
Důvod 1. – Christopher Nolan
Hned první důvod, proč příští rok zavítat do kina na pokračování netopýřího restartu, je čím dál zajímavější a osobitější režisér Christopher Nolan. Ačkoliv v Londýně studoval anglickou literaturu, od mládí se rovněž zajímal o film. Jeho celovečerním debutem se stal roku 1998 černobílý krimi-thriller Following, s nímž zabodoval na několika filmových festivalech. O rok později pak konečně přišlo nesmírně originální a dnes již po právu kultovní Memento, které Nolan natočil dle povídky svého vlastního bratra Jonathana. Neméně bodovala v roce 2002 i jeho ponurá detektivka Insomnia s Al Pacinem v hlavní roli, přičemž úspěch obou atmosférických snímků Nolanovi přichystal nabídku, jíž snad ani nelze odmítnout – totiž režii prvního dílu zbrusu nové batmanovské série.

. „Chceme, aby se série vrátila ke svému zrodu a aby celý příběh působil mnohem realističtěji, než ty předchozí. Christopher je pro tento úkol naprosto ideální volba,“ tvrdili ještě před začátkem natáčení bossové od Warnerů, a jejich slova rozhodně nebyla jen mlácením netopýřího pláště. Nolan přišel, natočil a zvítězil. Patřičně temný a naturalistický Batman Begins se dočkal nejenom přízně fanoušků, ale i kritiků, kteří superlativy rozhodně nešetřili. Navíc film vynesl pěknou sumu dolarů (celosvětově přes 370 mil.), a tak vzápětí ležela Chrisovi na stole smlouva na další dva díly. Ještě než se pustil do natáčení Temného rytíře, prostřednictvím svého Dokonalého triku zavítal do viktoriánské Anglie, kde se odehrál téměř dokonalý příběh dvou soupeřících kouzelníků. Se scénářem ke snímku Chrisovi opět pomohl jeho bratr, načež ho přizval právě i k The Dark Knight. K němu začal Jonathan psát scénář na základě námětu scénáristy (Blade 1 – 3, Batman začíná) a režiséra (Blade – Trinity) Davida S. Goyera. Mimochodem, Jonathan Nolan nyní připravuje scénář pro samotného Stevieho Spielberga. Půjde o sci-fi, jejíž děj se bude točit okolo červích děr.

. Důvod 2. – Joker
Vytipovaných hvězd do role Batmanova nejznámějšího protivníka bylo pro TDK víc než dost (mým favoritem byl jednoznačně Adrien „mám na to správnej nos“ Brody), nicméně Nolan nečekaně sáhl po mlaďákovi, jenž v poslední době proslul zejména coby kovboj-homosexuál v oscarové Zkrocené hoře. Novým Jokerem se stal Heath Ledger. Ok, je to jistě zajímavá volba, ale není divu, že s tím Nolan pobouřil řadu skalních fandů. Australan Ledger sice momentálně s každou rolí roste v opravdového profesionála (ať již zmiňovaná Hora, Legendy z Dogtownu či drogové drama Candy), ale ve fanouškovských debatách se přesto pořád dokola řeší otázka, zda šampón, nad nímž po Příběhu rytíře slintaly tisíce puberťaček, dokáže zahrát opravdového šílence, který bez mrknutí oka zabije nevinného a ještě u toho pronese nějaký ten kameňák. Na odpověď je ještě čas, ale držme mu palce. Podle několika málo fotek a prvního teaseru, kde je slyšet alespoň jeho hlas, to vypadá, že nás čeká daleko morbidnější maniak než v případě showmana Jacka Nicholsona z Burtonovy klasiky. A to bude jistě příjemná změna…

. Důvod 3. – Nový kostým
Hlavního hrdinu čeká v jeho šestém filmovém dobrodružství tradičně také inovace kostýmu, který tentokrát bude vypadat o třídu drsněji. Nejde ovšem o pouhý módní doplněk, nýbrž o to, že (jak ostatně pronesl sám komisař Gordon na konci jedničky) s novými zločinci přišly do Gothamu i nové zbraně, proti nimž je netopýrovo staré kvádro bezmocné. Krom řady doplňků (vystřelovací bodce na předloktí, nové funkce opasku, pláště atd.), jež ochránci Gothamu usnadní boj s Jokerovou sebrankou, navíc bude titulní hrdina v novém hávu konečně moci pořádně otáčet hlavou. V předchozích snímcích byla totiž samotná maska s netopýříma ušima pevnou součástí horní části převleku, a tak se chudák Batman musel vždy otočit celý. Nyní je tomu konec, takže Spidey už může konečně přestat machrovat.

Důvod 4. – Více akce
Hororová vybíjená v docích, honička netopýřího tanku s policajty a výbušné finále. Batman začíná obsahoval všehovšudy tři pořádné akční scény, přičemž zbytek filmu vyplňovalo seznamování s jednotlivými postavami a zrod netopýří ikony. V případě TDK nám ovšem Chris Nolan slibuje zásadní změnu. Totiž mnohem, mnohem více akce. Rozpočet filmu se pohybuje mezi 150-200 mil. dolarů a podle slov režiséra dojde na větší výbuchy, drsnější rvačky a zběsilejší automobilové honičky. Ostatně, krom klasického monstr-batmobilu, s nímž si Batman pohrával podobně jako James Bond s tankem v ulicích Petrohradu (Zlaté Oko), se v pokračování netopýr provětrá i na své bat-motorce.

.

Dost ale o netopýrovi, pozadu nezůstane ani sám Joker. Ten by se po gothamských silnicích měl prohánět ve svém fialovém veteránovi a kdo ví, třeba si po vzoru své animované předlohy z výtečného seriálu Batman: The Animated Series z roku 1992 uchystá na svého soka i smrtelně nebezpečné vtípky a pasti v opuštěném lunaparku.

Důvod 5. – Vedlejší role
Hlavním a nejspíš i jediným (vrátí se Scarecrow?) záporákem bude Joker, ale jak to tak vypadá, na samotný konec a následně i do dalšího dílu má Nolan připravené opravdové eso v rukávu. V příběhu se totiž také objeví Harvey Dent, blízký přítel Bruce Wayna, z něhož se ovšem později stává jeden z dalších největších netopýrových nepřátel jménem Two-Face, zohavený nelítostný vůdce gothamského podsvětí, jehož rozhodování řídí pouhá mince. Když padne panna, je po vás, pokud padne orel, možná (!) přežijete.

. Dvojí-tvář si již roku 1995 zahrál sám Tommy Lee Jones v Schumacherově cirkusu Batman navždy. Nolan má ovšem značně lepší čuch na herce, a tak do role obsadil Aarona Eckharta kterého jste mohli vidět zrovna nedávno v satirickém Děkujeme, že kouříte. Dalšími nováčky v týmu jsou pak talentovaná Maggie Gyllenhaalová (Horší už to nebude), jenž díkybohu nahradí na postu Brucovy lásky Katie Holmesovou (ta ženská je protivná stejně jako její manžel) a Nestor Carbonell (třetí Ztraceni) coby starosta Gotham City. Jinak se po boku Christiana Balea vrátí samozřejmě i staří známí, takže o sluhu Alfreda v podání Michalea Cainea, komisaře Gordona v podobě Garyho Oldmana a Lucia Foxe alias Morgana Freemana rozhodně nepřijdeme.

Důvod 6. – Scény ve 3-D
Zatímco se v současné době některé filmové evergreeny (letos třetí Spidey a pátý Potter) natočí na běžný filmový materiál a následně se pro promítání v IMAX kinech pár scén za pomoci počítačů předělá do 3-D, TDK bude historicky prvním velkorozpočtovým celovečerákem, jehož některé scény jsou natáčeny přímo ve 3-D, resp. přímo na ultradrahé IMAX kamery, které nejenže jsou nehorázně velké, ale navíc dělají dost velký hluk. Co se týče oněch scén, producenti hovoří o „čtyřech, pro děj velmi zásadních (!) momentech“, mezi něž patří první setkání s Jokerem a velkolepá akční sekvence ze samotného finále.

Celosvětová premiéra je prozatím stanovena na 18. 7. 2008, k nám by pak Temný rytíř měl doplachtit 24. července. Na internetu je navíc ke stažení první teaser, který sice přináší jen pár řečí a pohled na netopýří logo, nicméně jeho zhlédnutí je povinností snad pro každého natěšeného fanouška. Také se už nemůžete dočkat?
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Detaily o komiksu:

Titul: Batman - Ticho 1
Série: Batman - Ticho
Scénář: Jeph Loeb
Kresba: Jim Lee
Scott Williams
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 128
Formát: 175 x 265
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!