Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BATMAN & MR. FREEZE – SUBZERO (FILM)

25.10.2007, autor: Ondřej Čížek

Pět let po premiéře Mask Of The Phantasm (MOTP) spatřuje světlo světa další netopýří animák, v němž Gotham City tentokrát ohrožuje sám Mr. Freeze a starému dobrému Batmanovi pomáhá jak Robin, tak sličná Batgirl. A celé je to lepší než béčková taškařice, v níž si Pana Mráze kdysi střihl nynější guvernér Schwarzenegger.
Eric Radomski a Bruce W. Timm si po celovečerní prvotině MOTP dávají pauzu a post režisérů tak čeká na novou dvojici. Stává se jí Boyd Kirkland a Randy Rogel, resp. Boyd si bere do parády režii a Randy píše scénář. Oba mají s batmanovským vesmírem své bohaté zkušenosti (Kirkland režíroval přes dvacet epizod seriálu, Rogel napsal mj. scénář k dvojdílu Robin´s reckoning, jenž slavil úspěch na Emmy), a tak vše nasvědčuje tomu, že kluci své předchůdce buď mile potěší nebo rovnou překonají.

Je ti teplo, Batmane?
Batman & Mr. Freeze - Subhero, plakát.Středobodem děje filmu Batman & Mr. Freeze - Subhero je dr. Victor Fries, který veškerý svůj mrazící arzenál pověsil již nadobro na věšák a svůj čas teď tráví za asistence dvou ochočených ledních medvědů na poklidné Arktidě, kde v jedné své jeskynní pevnosti pečuje o svou zmraženou manželku Noru. Mezitím se však k jeho doupěti blíží průzkumná ponorka, která následně omylem likviduje jak pevnost, tak nádrž udržující Freezovu ženu v nekonečném spánku. Victor zuří, obouvá se do oblíbených fialových bot, chňape po mrazivé pistolce a ten pravý arktický masakr může konečně vypuknout naplno. Střih.

Gotham City, o pět týdnů později. Batman a Robin spolehlivě drtí jednoho zločince za druhým, a tak konečně přichází čas na menši povyražení. Robin alias Dick Grayson zve Batgirl alias Barbaru Gordon na večeří a vše nasvědčuje tomu, že ti dva ušáci to dají dohromady. Jenomže to ani jeden z nich netuší, že do vybrané restaurace má namířeno stále nabuzený pomstychtivec Mr. Freeze. Ten chce svou umírající ženušku zachránit za každou cenu, pročež se chystá provést složitou operaci, při níž ovšem potřebuje užít určité ženské krevní skupiny. Skupiny, do níž v Gothamu zapadá jen velmi nepatrné množství adeptek. Včetně Barbary Gordon, samozřejmě. Střih.

Laťka moc vysoko
Batman & Mr. Freeze - Subhero, ukázka.Máme tu Batmana, máme tu Robina s Batgirl a vedle Mr. Freeze je tu i starý dobrý komisař Gordon. Netopýří vesmír Subzero jakkoliv nenarušuje, což je na jednu stranu výhoda pro ty, co nedají dopustit na televizní seriál, na tu druhou zase ale nevýhoda pro ty, kteří čekají další jízdu ve stylu MOTP, v níž v roli úhlavního nepřítele figuruje zbrusu nová postava a sama pointa, ačkoliv je značně předvídatelná, působí na „obyčejný animák“ velmi, velmi příjemně.

Batman & Mr. Freeze - Subhero, ukázka.Subzero je průměrná podívaná, která sice stejně jako MOTP oplývá dávkou sympatické inteligence (ok, s tou krevní skupinou to možná zní divně, ale během filmu dojde k nemalému zvratu, který obyčejné darování krve pasuje na něco většího), ale výrazně postrádá napětí a atmosféru, jenž tolik zdobila právě burtonovsky pochmurného předchůdce. K překonání tedy rozhodně nedošlo.
Příběh sám je o několik tříd inteligentnější a důvtipnější než brakový Batman a Robin (škoda, že se pár tvůrců seriálu nezapojilo do prací na hraných kouscích), ale opět na rozdíl od patřičně rozmáchlé MOTP působí Subzero spíše jako jedna delší televizní epizoda. Divák se nenudí, ale na filmové dobrodružství je té zábavy a originality přeci jenom nedostatek.

Batman & Mr. Freeze - Subhero, ukázka.Kirkland v čele s týmem japonským animátorů vsadil na mnohem pestřejší barvy, jež zastupuje hlavně Batgirl s Robinem a které snímku dodávají celkově líbivější vyznění. A to je chtě nechtě určeno zejména dětem, z nichž některé předchozí biják možná nepříjemně zaskočil, neboť se v něm z větší části spíše mluví než mlátí. Právě proto je Subzero hlavně akčním filmem. Bitky na hrůzou zavánějících hřbitovech či v opuštěných budovách však nahrazují hrátky s ledními medvědy či automobilové honičky, které (a pár dalších „živějších“ scén) navíc tvůrci okořenili řadou 3-D prvků, jež bohužel s dvojrozměrným zbytkem příliš neladí a ve většině případů působí jako pěst na oko. (Stejně jako v rovněž klasicky animované <3>> Van Helsinga). Střih.

Druhá strana jeskyně
Batman & Mr. Freeze - Subhero, ukázka.„Supernula“ naštěstí obsahuje i řadu světlých momentů. Tvůrci nezahálí s vtipy týkajícími se zamilovaného Robina a s dobrými nápady se chlubí zejména ve finále, které se za doprovodu mohutných explozí odehrává na ropné věži uprostřed širého moře. Za připomínku stojí také ony silniční honičky, jež i přes trojrozměrné vsuvky nepostrádají patřičný drive a nápaditost, či několikavteřinový stylový moment, kdy netopýří hrdinové vyrážejí ze své jeskyně v klasickém bat-wingu a divák na samotný vzlet nahlíží prostřednictvím kamery z kokpitu. A to vše za doprovodu správně „nenápadné“ hudby Michaela McCuistiona, jenž občas šikovně využívá hudební motivy Dannyho Elfmana z prvního Burtonova Batmana.

Batman & Mr. Freeze - Subhero, ukázka.Shrnuto, sečteno - Subzero je přes veškeré své mouchy a škodlivé netopýry povinností pro všechny „batfily“ a fandy klasicky animovaných bijáků. Snímek pak obzvlášť doporučuji panu Akivu Goldsmanovi. Ten sice obdržel Oscara za scénář k Čisté duši a poradil si s přepisem bestselleru Šifra mistra Leonarda, nicméně při psaní Batmana a Robina mu nápady zřejmě kompletně došly. A přitom stačilo jen zvednout zadek, dojít k televizi a pustit si alespoň jeden díl tzv. „seriálu pro celou rodinu“. Škoda. Střih.

Batman a Mr. Freeze: Supernula (Batman and Mr. Freeze: Subzero)
Režie: Boyd Kirkland
Scénář: Randy Rogel, Boyd Kirkland
Hudba: Michael McCuistion
Země a rok výroby: USA 1998
Hlavní postavy namluvili: Kevin Conroy (Batman/Bruce Wayne), Michael Ansara (Mr. Freeze), Loren Lester (Dick Grayson/Robin), Mary Kay Bergman (Barbara Gordon/Batgirl), Bob Hastings (Jim Gordon)…

Příště: Batman Beyond: Return of the Joker
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
17.11.2014 Terminátor megarecenze (3): Sovětské komando se brání špionským terminátorům


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!