Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ETERNAUTA (4.) – ZÁVĚR

16.11.2007, autor: -pzm-

Komiks Eternauta byl prvním příkladem, prvním svědectvím faktu, že lze vytvořit vyzrálý komiks, který je přitažlivý pro široké vrstvy čtenářů. Časem se z něj stala skutečná ikona (dokládá to například i Solanasův film Sur) a jeho význam podtrhuje mimo jiné existence italského stejnojmenného časopisu, obsahujícího komiksy pro dospělé, angažované komiksy a další „politicky“ orientované příběhy.
Některé z nich objevíme v knihkupectvích v monograficky zaměřeném albu L’Eternauta presenta (Eternauta představuje), který vydalo nakladatelství Comic Art, jež produkovalo také transpozici komiksu Eternauta na videohru.
.
Existuje pochopitelně řada komiksů, které se víceméně explicitně inspirují Eternautou a jeho tématikou; vychází z ní například dílo scénáristy Ricarda Barreira. Auru této legendární bytosti evokuje v komiksu Parque Chas, který nakreslil Eduardo Risso (Video Noire, 100 nábojů); Eternauta se stal dokonce hlavní postavou komiksu La Città (Město), v němž svým extrémním činem vymezuje morálku celého příběhu, který nakreslil Juan Gimenez (Kasta metabaronů); konečně v komiksu Barbara (který nakreslil Juan Zanotto) je Eternauta připomenut jen jako vzpomínka na starý obrázkový příběh, který protagonisté četli kdysi v mládí. Také Juan Sasturian a Alberto Breccia zdobí legendární aurou této postavy svůj komiks Perramus a mohli bychom jmenovat i další příběhy inspirované Eternautou, které mají různou kvalitativní úroveň a někdy svůj model věrně kopírují; vycházejí v časopisech Lanciostory a Skorpio; patří k nim Giorno senza fine (Den bez konce, Gazzarri-Saudelli), Raycon (Wood-Emiliano), John Cronos (Jara-Castro), Mark (Wood-Villagran) a další.

. První a druhá část celé ságy vyšly v Itálii v Lanciostory krátce po sobě (konkrétně roku 1977 a 1978) a brzy nato je v albech vydalo nakladatelství Comic Art. Tyto nádherné knihy v kartonové vazbě jsou již dlouho rozebrány, a i když nakladatelství pravidelně ohlašuje jejich nové vydání, jediný způsob, jak si je opatřit, je zaplatit za ně na komiksové burze nebo sběrateli pohádkovou sumu (každá stojí kolem 200 000 lir). Comics Art celkem vydal čtyři svazky: L’Eternauta 1 e 2 a Il Ritorno dell’Eternauta 1 e 2 (Eternautův návrat); poslední dvě alba navíc zdobí skvělé obálky, které nakreslil Roberto Regalado. Nakladatelství Eura nicméně přetiskuje na pokračování celou ságu v úpravě Ruggera Giovanniniho (prvního a nejlepšího grafika Lanciostory a autora komiksu Biondo e Rampino), který transformoval původní vodorovné stripy na vertikální formát. Úprava není nijak traumatická, protože Giovannini se obrázek za obrázkem řídí rytmem Solana Lopeze a dokresluje „akční“, nikoliv tedy statické stránky. Originální verze to už samozřejmě není. Eura změnilo také řadu jmen: aby se zvýraznilo příjmení hlavního hrdiny, stal se z Juana Salvo Juan Galvez, původní jméno novináře Moscy (Mušky), které připadalo redaktorům příliš směšné, se změnilo na banální Ruiz; není však jasné, proč se z Favalliho musel stát Ferri a proč se „manos“ označují jako „kol“. Vážnějším problémem u nakladatelství Eura je skutečnost, že kvalita tisku se u každého dalšího vydání zhoršuje, pravděpodobně proto, že není tištěno z originálních matric, ale z předcházejícího vydání. Jemné šrafy Solana Lopeze jsou tak stále hrubší a „rozmazanější“ a někdy splývají do černé plochy. Ještě pár dalších vydání a „inside joke“ s plakátem, který ohlašuje vystoupení jazz bandu Hugo Pratta, bude zcela nečitelný. Byl by to skutečně žalostný konec jednoho z nejvýznamnějších komiksů dnešní doby.
Autor:


Autor článku: -pzm-

Detaily o sérii

Série:
Související články:


Argentina
09.11.2007 ETERNAUTA (3.) – DALŠÍ DÍLY
02.11.2007 ETERNAUTA (2.) – PŘÍBĚH
26.10.2007 ETERNAUTA (1.) – PŘEDPOKLADY VZNIKU A TVŮRCI


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!