

Čím více se věci mění, tím více zůstávají stejné. Tento starý citát stále platí. Francie dodnes těžce nese ztrátu dávné hegemonie – mocenské i kulturní. Nejklasičtější způsob vyrovnání se s ní však nemusí být vždy tím nejlepším. Třetí filmový Asterix opět navýšil rozpočet a to na 78 miliónů euro! Ale pomoci museli němečtí a španělští koproducenti. Majestátní olympijský pavilón a obří sochy jsou příjemné, ale co je to proti eposu Trója, pro kterou Wolfgang Petersen neměl jinou možnost než odejít z Německa do Států? A to chtěl ještě hlavní producent Asterixe za jedny peníze pořídit komedii, historický spektákl se závody spřežení a la Ben Hur a akční dobrodružství.


Naštěstí je čistých fekálních momentů (jako je žraní antidopingových brouků) a ultratrapasů ve filmu jen pár. Náběh na šílenou jízdu plnou úchylných nápadů se nekoná. Místo toho je tu sdostatek vtipů, u kterých se sice nebudete smát nahlas, ale vaše (předpubertální) děti by už mohly. Nejen znalce komiksového originálu potěší tradiční „recidivující“ gag – zde neustávající Brutovy pokusy zavraždit Césara pomocí nějakého „dárku, který jsem ti dovezl z cest“. A samozřejmě komično pramenící ze spojení starověku a výdobytků moderní civilizace; sice primitivnějšího vyznění než v originálu, ale stále ještě příjemné. Další potěší obelixovská narážka na Cyrana z Bergeraku, slavný part Gérarda Depardieu – již tradičního filmového představitele obřího Gala.
Ten odvádí dobrou práci, ale stejně jako nový představitel Asterixe Clovis Cornillac trpí malým prostorem. Oba Galové jsou tu spíš do počtu a nejvíce prostoru si uzurpuje Brutus (což je starším divákům ke škodě), ale naštěstí i skvělý Alain Delon. Této herecké legendě věříte všechny manýry, ale i neotřesitelnou majestátnost skutečného Césara. A když se doberete k poněkud zbytečně roztaženému konci, alespoň si můžete vyzkoušet svou znalost sportovních hvězd. V čele s Michaelem Schumacherem jako germánským esem koňských rychlospřežení.

Nový Asterix postrádá množství klasických propriet jako je mlácení Římanů a projevování magickým elixírem získané testosteronové převahy, ale neopouští je zcela. Dobře nakonec využívá vysokého rozpočtu na pěknou interiérovou a kostýmní výpravu a obecně se drží stylu traileru. Při pohledu na pochodující vyšňořené římské vojáky mnozí čekali návrat pořádného historického velkofilmu, aby pak pohlédli do tváře opičícího se Bruta. Stejně tak i snímek si nakonec zaslouží označení spektákl, je však očividně spektáklem pro dětského diváka (a na rozdíl od jiných filmů je zde český dabing na místě). Nicméně i pro každého nadšeného dospělce je tu dost zábavy, aby se nenudil po celou dvouhodinovou stopáž.
Asterix a Olympijské hry
Hrají: Clovis Cornillac, Gérard Depardieu, Alain Delon, Claudia Cardinalová
Režie: Frédéric Forestier
Scénář: Thomas Langmann, Olivier Dazat, Alexandre Charlot a Franck Magnier
Hudba: Frederic Talgorn
Kamera: Thierry Arbogast
Země a rok výroby: Francie, Německo, Španělsko 2008
Distributor: SPI International
V kinech od: 31. 1. 2008