Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

ASTERIX A OLYMPIJSKÉ HRY (FILM) PRO DĚTI A MLADÉ DUCHEM

13.02.2008, autor: Vojta

Roky hollywoodské nadvlády zkrušená filmová Evropa vrací úder. Její šampión: Asterix. Její zbraň: největší rozpočet v dějinách evropské kinematografie. A vítězný vavřínový věnec získává…
Čtěte také: recenze prvního filmového Asterixe, rozhovor s Uderzem po druhém filmovém Asterixovi.
Asterix a Obelix v přátelském pohovoru.Asterix vždy symbolizoval národní hrdost Francie. Byl obyčejným občanem, ve kterém se ukrývá morální síla, ochota vždy se bít za vlast a na první pohled neviditelné schopnosti. Ano, neamerický Superman. Ostatně, mezi Francií a USA je mnohem více shodných rysů, než by každý správný galský kohout (sic!) přiznal. Krom toho je Asterix1 nejstarším evropským komiksem určeným jak dětem, tak dospělým – je obojživelný.

César majestátný.78 miliónů a la Francie
Čím více se věci mění, tím více zůstávají stejné. Tento starý citát stále platí. Francie dodnes těžce nese ztrátu dávné hegemonie – mocenské i kulturní. Nejklasičtější způsob vyrovnání se s ní však nemusí být vždy tím nejlepším. Třetí filmový Asterix opět navýšil rozpočet a to na 78 miliónů euro! Ale pomoci museli němečtí a španělští koproducenti. Majestátní olympijský pavilón a obří sochy jsou příjemné, ale co je to proti eposu Trója, pro kterou Wolfgang Petersen neměl jinou možnost než odejít z Německa do Států? A to chtěl ještě hlavní producent Asterixe za jedny peníze pořídit komedii, historický spektákl se závody spřežení a la Ben Hur a akční dobrodružství.

Krásná romance začíná.Naštěstí režisér a scénáristé k filmu přistoupili přímočařeji. Vzali hlavní zápletku z původního komiksového alba z roku 1968 o dvojici proslavených Galů, která na Olympiádě narazí na zákaz (magického) dopingu a musí si pomoci svou lstivostí. K ní přidali klasickou milostnou linii, v níž se jeden z jejich soukmenovců zamiluje do řecké princezny a pro její ruku musí hry vyhrát. Aby to neměl tak lehké, jeho sokem je nablblý, krutý a sebestředný Brutus, syn Césara. Jednoduchou kostru pak obalili tradičními česnekovými kalhotami francouzské buranské komedie (Návštěvníci) a podřízli krk, aby vyhovovala (především) mladému divákovi.

Krásná cameo role pro Michaela Schumachera.Gagy, odkazy a narážky
Naštěstí je čistých fekálních momentů (jako je žraní antidopingových brouků) a ultratrapasů ve filmu jen pár. Náběh na šílenou jízdu plnou úchylných nápadů se nekoná. Místo toho je tu sdostatek vtipů, u kterých se sice nebudete smát nahlas, ale vaše (předpubertální) děti by už mohly. Nejen znalce komiksového originálu potěší tradiční „recidivující“ gag – zde neustávající Brutovy pokusy zavraždit Césara pomocí nějakého „dárku, který jsem ti dovezl z cest“. A samozřejmě komično pramenící ze spojení starověku a výdobytků moderní civilizace; sice primitivnějšího vyznění než v originálu, ale stále ještě příjemné. Další potěší obelixovská narážka na Cyrana z Bergeraku, slavný part Gérarda Depardieu – již tradičního filmového představitele obřího Gala.

Ten odvádí dobrou práci, ale stejně jako nový představitel Asterixe Clovis Cornillac trpí malým prostorem. Oba Galové jsou tu spíš do počtu a nejvíce prostoru si uzurpuje Brutus (což je starším divákům ke škodě), ale naštěstí i skvělý Alain Delon. Této herecké legendě věříte všechny manýry, ale i neotřesitelnou majestátnost skutečného Césara. A když se doberete k poněkud zbytečně roztaženému konci, alespoň si můžete vyzkoušet svou znalost sportovních hvězd. V čele s Michaelem Schumacherem jako germánským esem koňských rychlospřežení.

78 melounů, to někde musí být vidět.Komedie i velkofilm
Nový Asterix postrádá množství klasických propriet jako je mlácení Římanů a projevování magickým elixírem získané testosteronové převahy, ale neopouští je zcela. Dobře nakonec využívá vysokého rozpočtu na pěknou interiérovou a kostýmní výpravu a obecně se drží stylu traileru. Při pohledu na pochodující vyšňořené římské vojáky mnozí čekali návrat pořádného historického velkofilmu, aby pak pohlédli do tváře opičícího se Bruta. Stejně tak i snímek si nakonec zaslouží označení spektákl, je však očividně spektáklem pro dětského diváka (a na rozdíl od jiných filmů je zde český dabing na místě). Nicméně i pro každého nadšeného dospělce je tu dost zábavy, aby se nenudil po celou dvouhodinovou stopáž.

Asterix a Olympijské hry
Hrají: Clovis Cornillac, Gérard Depardieu, Alain Delon, Claudia Cardinalová
Režie: Frédéric Forestier
Scénář: Thomas Langmann, Olivier Dazat, Alexandre Charlot a Franck Magnier
Hudba: Frederic Talgorn
Kamera: Thierry Arbogast
Země a rok výroby: Francie, Německo, Španělsko 2008
Distributor: SPI International
V kinech od: 31. 1. 2008
Autor:


Autor článku: Vojta

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!