Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

300 (4) - KRESBA A JAK JÍ BYLO DOSAŽENO

30.11.2001, autor: Vojta

Pokračujme kresbou. Frank Miller sice během svého života vyzkoušel několik zcela odlišných druhů kresby, ale zde se spolehl na ten, který používá u své světoznámé série Sin City – avšak přesto poněkud jiný.




Už tak často nevyužívá svých klasických triků se střídáním světla a stínu, používáním ostrých siluet na jejich pozadí a podobných, nám čtenářům Sin City tak důvěrně známých věcí. Anebo tam pořád jsou, ale mě nebylo dopřáno je rozeznat a všimnout si jich. Tenhle book je totiž barevný. Ano, poté co Frank spáchal kresbu tuží, tak se výtvarného kormidla chopila jeho manželka Lynn Varley a vybarvila ho. Přitom použila originální postup. Nejdříve jednotlivé stránky klasicky vybarvila pastelkami, anilínkami, akvarelem, metalickými barvami a kdoví čím ještě. A pak je přestříkala nějakým speciálním lakem obsahujícím v sobě drobné pevné částečky, čímž dosáhla jisté strukturovanosti a nepravidelnosti všech ploch. Ve výsledku by pak celá kresba měla vyhlížet jako dělaná na papyru. S tímto tvrzením můžete či nemusíte souhlasit, přesto však v konečném výsledku nelze této barevné kresbě upřít jednu věc: monumentálnost. Skvělá barevnost umocněná vskutku velkým rozměrem stránek se v konečném důsledku vyznačuje obrovskou emocionální silou, která se na vás z tohoto komiksu valí stejně nezastavitelně jako naft…parní válec. Po pravdě řečeno, na první pohled byste asi neřekli, že je to práce toho samého člověka, co dělá Sin City. Tohle umělecké dílo (zcela vážně) totiž na svého čtenáře působí pomocí jiných výrazových prostředků a tím dosahuje v mnohém podstatně odlišného účinku než Sin City. Jedno mají ale společné: strhnou a protáhnou vás celým dějem tak, jak to chtějí ony a přesně v takovém rytmu, jaký si Frank Miller přál. .
Na druhou stranu při podrobnějším pohledu poznáte jasné shodné rysy. Stejné způsoby znázorňování postav, stejné postoje, stejné kompozice a částečně i ty již zmiňované triky. Což je v konečném důsledku dobře, protože tím je kvalita zaručena. Kdybyste ovšem nevěděli, že je to Frank Miller, možná byste to přes tu barvu ani nepoznali a to je paradoxně další výhoda. 300 tak totiž může zaujmout i lidi, kterým normálně styl kresby Sin City nesedne.
A na závěr vám po prvním bleskurychlém a druhém pomalejším přečtení doporučuji si celý komiks, stránku po stránce, pomalu a pozorně prohlédnout. Najdete tam pozoruhodné a zajímavé detaily, které vám předtím unikly. Tu kresbu si prostě musíte vychutnat.


Příště: Realita kontra fikce aneb Historické události kontra literární nadsázka




Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: 300
Scénář: Frank Miller
Kresba: Frank Miller
Překlad: Jan Kantůrek
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2001
Počet stran: 90
Formát: 325 x 245
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA



    






Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.









     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!