Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PAPEŽ SE VYDAL CESTOU PEPKA NÁMOŘNÍKA

05.12.2001, autor: Elves

Superman? Batman? Spiderman? Anebo snad v bílém hábitu s přiléhavou pokrývkou hlavy přistál na stránkách komiksu dosud neznámý neohrožený bojovník? Samá voda, vzhledem k jedenaosmdesátým narozeninám sice o zrovna nového hrdinu nejde, díváte se však přesto na unikát Papa fumetti, první zpracování dramatických životních osudů papeže Jana Pavla II.
Po boku Médi Bédi a Calvina a Hobbse se obrázkové osudy nejvyššího představitele katolické církve objevovaly v nejstarším italském časopise pro děti Il Giornalino tak dlouho, až jeho prodej vyrostl na půl milionu výtisků a autoři si troufli na knižní verzi v italštině i angličtině.
Zkušená autorská dvojice Toni Pagot a Sergio Toppi čelila . především problému zdánlivé "neakčnosti" života nejvyššího církevního představitele, zvládli to však s bravurou sobě vlastní: prakticky na každou stránku dostali nějaké to Bang bang! či Swissst!, ať už šlo o pokus o atentát, lyžařské kousky či brankářské úspěchy mladého Karola Wojtyly a také jeho taneční bravuru na bálech v rodných polských Wadowicích.
Komiksu, jehož děj začíná v roce 1978 pohledem na la fumata bianca (bílý kouř) stoupající ze Sixtinské kaple, jenž signalizuje zvolení nového papeže, nechybí ani tragický rozměr, když jedenáctiletý Karol ztrácí v jednom roce matku i jediného bratra.
Scénář ostatně poměrně nosně rozehrál dílčí osudy papeže na lákavém pozadí boje hrdiny se silami temnoty, ať už šlo o komunistické tajné služby či, v rámci epizodického odskočení do světa MAUS, s dozorci v nacistickém koncentračním táboře. Ve všech situacích vystupuje budoucí náměstek Kristův jako autentický hrdina, aniž by ovšem děj sklouzl k nadměrné schématičnosti.
Suverénní kresebné zpracování odpovídá kvalitě vlastní druhé vlasti komiksu, jíž Itálie bezesporu je. Vydavatel Tommaso Mastrandrea se sice před vydáním netajil s obavami z kritiky Vatikánu, fakt, že komiks v ranní římské hromadné dopravě vypadává z kufříků nunciům i kadinálů však naznačuje, že jeho obavy byly zbytečné.
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!