Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

STRUČNÁ HISTORIE ITALSKÉHO KOMIKSU 1881-1990 (4)

15.12.2010, autor: Zarkoff

Padesátá léta
V jednotvárné šedi italských komiksů padesátých let (v tomto období odjížděli nejlepší autoři za prací do Argentiny) vyniká jen jediná postava, totiž Benito Jacovitti (1923-1997).
Zaměřil se od počátku své tvorby na dětské čtenáře a tito čtenáři jej milují a obdivují dodnes. Jacovitti si vytvořil jedinečný a nenapodobitelný humoristický styl; kreslil a publikoval již jako mladík od čtyřicátých let a již jeho první práce měly zasloužený úspěch. Jeho komiksy se vyznačují strhujícím a mnohdy i paradoxním humorem s řadou vynalézavých nápadů. Jeho postavy (Pippo, Pertica a Palla, Cocco Bill [obr. vlevo], Zorry Kid, Cip, Jack Mandolíno [obr. vpravo] a řada dalších) jsou vždy přesně zacílenými karikaturami, mají výrazné rysy a jsou převzaty z populárních narativních žánrů; stereotypní vyprávěcí postupy jsou však v Jacovittiho podání zredukovány na samu dřeň a pak postaveny na hlavu, jeho postavy jsou zasazeny do prostředí, v němž ze země raší salámy a rybí kosti, ve kterém vtipné pointy pronášejí hrůzostrašně amputované části lidských těl a ve kterém umírající volají v neapolském nářečí „Aggi a muri“ („Teď umírám já“.) Zkrátka do prostředí, ve kterém je vše, včetně násilí, do krajnosti přehnáno a pokřiveno do ztřeštěné parodie, aby se tak jasně ukázalo, že takto to funguje v uměle vytvořené naraci, ale nikoliv v reálném světě.

Roku 1953 obnovilo nakladatelství Editoriale Universo týdeník Il Monello (obr. vlevo), který zaměřilo na mladé čtenáře a ve kterém se střídaly dobrodružné a humorné příběhy. Redakce do časopisu postupně začala zařazovat nejen italské, ale i zahraniční komiksy, a časopis si udržoval určitý standard. Řadu let patřil k nejčtenějším italským komiksovým týdeníkům.

Roku 1957 začal deník Il Giorno každý čtvrtek uveřejňovat komiksovou přílohu Il Giorno dei Ragazzi. Byla dost úspěšná, uvážíme-li, že každý čtvrtek se obvyklý náklad 100 000 výtisků zvýšil na 200 000. Příloha přetiskovala materiály z anglického komiksového týdeníku Eagle a navázala i spolupráci s Jacovittim, který pro ni vytvořil absurdní komiksový western Cocco Bill. Krize, která zasáhla Eagle, se odrazila i na příloze Il Giorno dei Ragazzi, která nejprve zredukovala počet stránek, až koncem roku 1968 byla úplně zrušena.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!