Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Preacher: Komiks, kde normalita nemá právo na život (2)

11.04.2011, autor: Peter Garand

Nedostatky
Teď nebude řeč o nějaké náboženské kontroverzi, ať se všichni ti proklatí papeženci picnou třeba desetkrát, ale co mi vadilo asi nejvíc, byl neustálý a doslova nucený přísun úchyláren (pro mnohé hlavní Preacherův klad), kvůli kterému se text začíná podobat spíše pouťovému panoptiku či obludáriu.
Vzhledem k tomu, že Kazatelův příběh má formu road movie, snažil se Ennis do každé epizodky narvat pokud možno co největší množství maximálně zajímavých postav. Problém je v tom, že Ennis si pod slovem „zajímavý“ představuje buď jedince fyzicky postižené (příkladem za všechny budiž P*delman, který má obličej ve tvaru rozm*daného análního věnečku) nebo oddané nějaké bizarní sexuální úchylce (a těch je tam vskutku mnoho). Jen těžko budete v Preacherovi hledat postavu, která nikdy nikoho nezabila nebo se v lepším případě neprostituovala. Sám jsem se v jisté chvíli přistihl, s jakým napětím očekávám neméně ctihodného nástupce Ježíše de Sada, který ojel veškerý živý organismus na planetě, nebo Si Coltrana, který odřízl své oběti ksicht a přitloukl jí ho zpátky na hlavu několikacentimetrovými hřebíky a ještě k tomu vzhůru nohama. A když se mi po všech těch mňamňózních úchylárničkách, zvrhlostech a magořinách dostalo pouhopouhých kanibalů, byl jsem v pokušení zklamaně odhodit knížku do koše.

Ennis nepíše příběhy, ale gagy. Prakticky každá postava se kterou se v Preacherovi setkáme, je sama o sobě vypointovaný vtip. A než mě banda zapřísáhlých Ennisových příznivců smete salvou kamení a výkalů, neboť Preacher je dle názoru mnohých do detailu promyšlenou skládačkou plnou nečekaných zvratů a odhalení, předem podotýkám, že i sám autor přiznal, že nikdy příliš dopředu neplánoval, kterým směrem se text bude ubírat, a že na konci to všechno jaksi hezky „zapadlo“.

Na druhou stranu - je dosti nepravděpodobné, že by kdokoli získal Eisner Award za nejlepší scénář, kdyby šlo o nějakou stupidní knížku vtipů. To už by na cenu mohlo být rovnou nominováno komiksové zpracování Troškova Kameňáku. A právě tady se dostáváme k tomu, co dle mého názoru drží i tak bizarní dílko, jako je Preacher, pohromadě. Aniž bych se snažil vyvolat dojem, že nějakým záhadným způsobem se v mé tělesné schránce usídlil duch Alexandry Berkové, musím konstatovat, že jedním z nejdůležitějších elementů jsou právě...

Ženy
Ano, ženy. A ačkoliv je jich v komiksu poskrovnu (popaměti si jich vybavím sotva pět), mají pro text klíčový význam. Teď se určitě ptáte, co jsem si to zase vymyslel za bejkárnu. Ale zkuste si celou sérii přečíst nonstop, a záhy pochopíte. Když uvážíte, že mezi ty normálnější členy mužského osazenstva, se kterými se Jesse Custer na své cestě potká, patří například Cassidyho kamarád Xavier, který praktikuje voodoo, a Johnny Lee Wombat, který strávil polovinu svého života vyrýváním obřího nápisu F*CK YOU do padesáti kilometrů čtverečních arizonské pouště, dojde vám, že ne nadarmo je Preacher zmiňován jako komiks, kde se duch westernu pojí s moderním feminismem.

Preacherovské ženy jsou chladné, racionální, někdy až drsné, a jednají na základě úplně jiných zákonitostí než muži, kteří se nezadržitelně řítí kupředu za svými nesmyslnými chimérami. Většinou buď suplují jejich zdravý rozum, nebo slouží jako lakmusový papírek mužského rytířství/svinskosti. Ale co především - dávají mužským postavám smysl. Nejdůležitější je pak samozřejmě postava Tulip O´Harové, která neochvějně, i přes všechny nesnáze, miluje Jesseho Custera „až do konce světa“, a uzavírá jeho dějovou linku. Člověk má až pocit, že mnohadílná zápletka o nakopání božské p*dele byla jen pouhopouhá vata, která slouží jen k tomu, aby se po překonaných útrapách mohl šťastný pár obejmout a odjet do západu slunce.

Ve výsledku je Preacher i přes některé menší nedostatky jedním z těch Ennisových dílek, které nejenom že lze doporučit většině komiksofilů, ale současně přináší i mnohé odpovědi na zásadní životní otázky: Zda existuje Bůh, co se narodí, když souloží anděl s démonem, a co se nám stane, když se smějeme muži, jehož hlava vypadá jako gigantický ču*ák.
Autor:


Autor článku: Peter Garand
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!