Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

RENÉ GOSCINNY (3)

20.09.2011, autor: Zarkoff

Pilote

Již první číslo časopisu Pilote, které vyšlo 29. října 1959, nabídlo svým čtenářům (mimo jiné) příběh malého Gala Astérixe. V té době si jeho tvůrci, tj. Goscinny a Uderzo, vůbec nedokázali představit, do jaké míry tato postava ovlivní svět komiksů a následně i svět francouzských komiksových nakladatelství.
Do svého týdeníku Goscinny zařadil také (roku 1959) komiks Pistolin, příhody Petit Nicolas (v témže roce), komiks Jehan Soupolet (roku 1960) a další. Psal pro něj rovněž množství krátkých historek a stal se jeho uměleckým ředitelem; časopis spolu s ním vedl Jean- Michel Charlier.
V roce 1961 se zmíněný týdeník dostal do finančních potíží a za jeden symbolický frank jej odkoupil Georges Dargaud. Hodlal jej přeměnit na nekonvenční časopis „rockové“ mládeže. Počet prodaných výtisků však začal strmě klesat, a vydavatel proto na záchranu povolal Goscinnyho, kterého povýšil do funkce šéfredaktora časopisu. Goscinny do Pilota zavedl řadu nových sérií: les Divagations de Monsieur Sait-Tout (1961; kresba Martial), la Potachologie illustrée (1962; kresba Cabu), les Dingodossiers (1965; kresba Marcel Gotlib; obr. vlevo) a la Forêt de Chênebeau (1966; kresba Mic Delinx; což bylo ve skutečnosti pokračování komiksu, který vycházel od roku 1961 v reklamním časopisu Jacqueline obchodního řetězce „J“) a hrál prvořadou úlohu při objevování nových talentů. Objevil mnoho kreslířů zvučných jmen; do týdeníku přispíval například Philippe Druillet, Claire Bretécherová, Fred, Jean Solé, Pierre Christin, Jean-Claude Mézières, Nikita Mandryka, Jean- Marc Reiser a řada dalších.
René Goscinny se nejenom zdárně věnoval všem těmto aktivitám, ale roku 1962 si našel navíc čas ke spolupráci s časopisem Record. Pro Willa vymýšlel příhody dvojice Record et Véronique a pro Jeana Tabaryho vytvořil postavu kalifa Harouna El Poussah, kterého brzy zastínil jeho velkovezír, odporný Iznogoud (obr. vpravo; jeho dobrodružství od roku 1968 pokračovala na stránkách Pilota).

Odchod komiksového tvůrce

René Goscinny se roku 1969 společně s Gébém, Fredem a Gotlibem podílel na pořadu le Feu de camp du dimanche matin, který vysílala stanice Europe 1. V této době se začala mezi tvůrci soustředěnými kolem Pilota šířit nespokojenost. Některým kreslířům, dokonce i těm, jimž Goscinny pomohl „dostat se do sedla“, se začalo zajídat jeho příliš direktivní řízení a uváděli v pochybnost dokonce i jeho schopnosti šéfredaktora. Rozčarovaný a zahořklý Goscinny nakonec roku 1974 opustil „svůj“ časopis. Stal se ředitelem měsíčníku Lucky Luke; psal však i nadále scénáře (sérií Lucky Luke, Astérix a Iznogoud) a založil studio animovaných filmů Idéfix.
V 9 hodin ráno dne 5. listopadu 1977 se Goscinny rozloučil se svou devítiletou dcerou Annou a v doprovodu manželky Gilberty odjel do Mezinárodní kliniku u parku Monceau na rutinní zátěžovou zkoušku, kterou mu předepsal jeho lékař. Během ní (šlapal na statickém kole) mu vypovědělo srdce a autor světoznámého Astérixe se ve věku 51 let odebral do komiksového ráje.
Není možné několika řádky shrnout význam René Goscinnyho na poli komiksů. Není to jen tvůrce Astérixe a několika dalších mistrovských děl komiksového humoru, ale přispěl i k obrození komiksového žánru. Jeho prozíravost a úžasná intuice umožnila prorazit mladým talentovaným kreslířům, ze kterých se dnes staly kreslířské hvězdy. Bez něho by 9. umění nebylo tím, co je dnes. Patří k nejznámějším francouzským komiksovým autorům.

Převzato ze zahraničních materiálů.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!