Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

HELLBOY 2: ZLATÁ ARMÁDA - 70 %

04.10.2011, autor: Drakeus

Existují filmy, na který se člověk těší jak děcko na Vánoce. Pak filmy, který vás zajímají, no a pak ty, o kterých víte, že budou blbý jak prdel, ale stejně je zkouknete, protože se prostě chcete zasmát. Pravděpodobně jste si už film Hellboy 2: Zlatá armáda někam zařadili...a popravdě řečeno by mě zajímalo kam:o)
Hellboye jako komiks, mám totiž tuze rád a tak jsem si nechával druhé řádění červeného běsa na "vhodnou" chvilku. Ta chvíle u mě proběhla zhruba před měsícem (ano, ještě existují lidi, kteří se dívají na film co měl premiéru v roce 2008 až v polovině roku 2011). Ještě bych rád podotknul, že první díl pekelníka se mi líbil. Měl atmosféru, měl postavy a příběhy známé z komiksových předloh, měl Rona Perlmana jakožto Hellboye a jakožto vlastenec musím říct, měl i parádního Rasputina (alias Karla Rodena). A co že to má Hellboy 2 společného s jeho předchozím dílem?

No tak kromě hlavních kladných hrdinů se dá říct, že skoro nic.

Příběh: Kdysi dávno žili lidé, zvířata a magická stvoření hezky společně v dokonalé harmonii. Jenže jak už to tak bývá, člověk tuto křehkou rovnováhu porušil a rozhodl se získat celou zemi pro sebe. Elfí král Balor nechtěl jen nečinně přihlížet masakrování elfů, obrů a skřítků,u a tak když mu nabídl skřetí kovařský mistr, že mu postaví zlatou mechanickou armádu, podlehl našeptávaní svého syna, prince Nuada, a souhlasil.

Skřeti ukovali armádu čítající 70x70 vojáků, vojáků kteří neznali hlad, neměli strach a nedali se zastavit. A tak byla ukována i zlatá koruna, která dovolí tomu kdo je královské krve tuto armádu ovládat. Mechanická armáda masakrovala lidské protivníky po tisících a elfí král Balor začal svého činu litovat. Vyjednal proto mezi lidmi a jeho říší mír a zlatou korunu rozdělil na tři části...jednu lidem (kteří měli zůstat ve městech) a dvě pro kouzelné bytosti (které měly obývat lesy). Tento smír měl být dodržován po generace jejich syny a syny jejich synů až do konce věků. A zlatá armáda byla (stejně jako blaničtí rytíři) uzavřena uvnitř země a čeká, až se koruna opět scelí. A syn elfího krále, princ Nuada se rozhodne onu korunu znovu scelit a vzkřísit boj proti lidké rase.

Že mi ten příběh pořád něco připomíná? Hmm…něco jako Pána prstenů? Nebo snad pověst O Blanických rytířích??? Zřejmě to bude jen náhoda. Před pár lety jsem si kdesi četl, jak první Hellboy musel být takový umírněný...otevřený širokým masám...ale že jeho pokračování už bude Hellboy v pravé podobě, temný, akční, plný gigantických bitek s monstry. Tak na tohle já můžu říct jen velký HA HA HA. Hellboy 2 není ani temný, ani extra akční - ne že by se tam pořád něco nedělo, ale sakra Hellboye dělají monstra, který rudoch masakruje s nějakou tou suchou hláškou na rtech, ale tady se nic takovýho neděje.

Bitky mi přišly jak z nějakýho HK filmu (ne že bych měl něco proti hong-kongským filmům), ale k Hellboyovi mi to prostě nesedí (viz rozcvičovací onanie prince Nuada s mečem). Tady by to chtělo starou dobrou pěstní práci (ano ano jedna klasická mlátička tu byla, ale není to málo?). Taky mi chvílemi připadalo, že Hellboy 2 pomaličku sklouzává ke komedii. Partnerské problémy mezi Liz a Hellboyem (klasická itálie), postava starého (i nového šéfa ektoplasmata Johanna Krause) a díky nim mi pak v určitých místech Hellboy 2 hodně připomínal Men in Black, tím myslím celé vyznění BPRD jakožto "přísně tajné" organizace, kde se lidé pokouší mít všechny ty potvory pod kontrolou...bohužel mi to na rozdíl od MiB přišlo docela blbý a samoúčelný. Vlastně jsem tak trochu čekal, kdy na mě vybafne Michael Jackson :o)), protože celý Hellboy 2, je tak trochu variace na Muže v černém.

Celý film je přecpaný monstry…nebo monstry…spíš příšerkami. Jakoby chtěl Del Toro do tohodle filmu procpat něco z Faunova labyrintu, oblbnout diváky imaginárním, skoro snovým světem plným rozličných postav (které jsou ale z hlediska příběhu úplně zbytečné). A navíc, je jich podle mě moc a když je jich moc, tak mi přijdou odfláknutý. Jakoby se nemohl rozhodnout, jestli chce udělat akčnák, horror a nebo komedii a tak si možná řekl, vlastně proč tohle všechno nevzít, nenaházet to do jednoho soudku, přidat vizuální líbivosti, zpomalených záběrů na rozpůlené kapky vody nějaké ty "lidsky" směsné postavy (protože lidé se prý rádi smějí)...všechno to zamíchat a s patřičnou pompou to podávat, proč taky ne, když máme rozpočet...

Co mě osobně ale vadí nejvíc je, že ve filmu chybí pořádně zlej padouch…princ Nuada je sice poměrně charismatický, ale představitelům Zla v nacistických službách z prvního dílu (nesmrtelnému Rasputinovi, gestapačce Ilse či maskovanému zabijákovi Kroenenovi) nesaháhá ani po kolena.

Zkrátka a dobře, abych to tak nějak za sebe shrnul:
vadí mi skouzavání Hellboye do přiblblé komedie
vadí mi absence pořádných bitek s pořádnými monstry (tohle dělá Hellboye Hellboyem)
vadí mi ta "eko-agitka" která se táhne jako sopel celým filmem
vadí mi trochu odfláknutý příběh
vadí mi přeplácanost filmu
vadí mi hodně laciný zakončení


naopak

líbí se mi, že představitel Hellboye si svou roli vyloženě užívá (a já marně přemejšlím nad někým vhodnějším pro tuto postavu)
líbí se mi, že dostal trochu více prostoru i Abe Sapien (prostě proto, že si to zaslouží)
a tak nějak vnitřně doufám, že třetí díl Hellboye bude návrat ke kořenům, protože bych byl nerad aby Hellboy skončil podobně jako kdysi Batman (než ho z popela vzkřísil Nolan).


Hellboy 2: Zlatá armáda

USA/Německo 2008

Režie: Guillermo del Torro

Hrají: Ron Perlman, Salma Blair, Doug Jones, Luke Goss a další
Autor:


Autor článku: Drakeus

Detaily o sérii

Série: Hellboy
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!