Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FILM STRÁŽCI – WATCHMEN

11.10.2011, autor: Drakeus

Myslím, že jedna z nejhorších věcí na recenzi je film podle komiksu. No pokud by to byl film, který z komiksu vychází nebo se jím volně inspiruje tak ještě budiž, ale co mám napsat k filmu STRÁŽCI (Watchmen). Předpokládám, že pokud jste na této stránce pravděpodobně jste komiks STRÁŽCI četli….a pokud ne tak jste určitě viděli film. No a pokud jste to ani nečetli, neviděli a ani jste tom neslyšeli tak rychle zmizte, protože tady nemáte co dělat:o)) Zatraceně, vy jste tady ještě? No joo jasný….internet má být zdrojem informací a ne jenom místo, kde stahovat muziku, filmy a porno.
Takže film STRÁŽCI (Watchmen) vznikl podle komikové předlohy, kterou mají na svědomí Alan Moore (scénář) a Dave Gibbons (kresba). Na filmové plátno ji převedl Zack Snyder (300 – Bitva u Thermopyl). A jestli byl u 300 kladen velký důraz na vizuální zpracování, tak se můžete vsadit, že STRÁŽCI jsou na tom hodně podobně. A hned po úvodních titulcích, ve kterých se poprvé setkáte s hlavními hrdiny (a které jsou mimochodem jedny z nejlepších co jsem viděl), na vás zaútočí vizuálně hodně povedená bitka. Všechno je pěkně přehledný, efektní, plný efektních zpomalovaček, prostě a jednoduše IN. Člověku až slina ukápne….jestli měl úvod diváka navnadit, tak to u mě se to povedlo na 130procent.

Příběh, který nám v komiksu Moore servíruje není žádná bezhlavá superhrdinská rubanice, ale docela „reálná“ vize hrdinského světa. Není se tedy čemu divit, že film po úvodní akci začne ztrácet tempo, ovšem jen po stránce akce. Začíná se odvíjet dramatický příběh několika starších hrdinů a jednoho modrýho naháče v době tzv. studené války (USA vs. Sovětský svaz), navíc v době kdy jsou maskovaní hrdinové zákonem zakázáni. Lépe řečeno nikomu se nezakazuje bojovat se zločinem, ale už bez masek, převleků a hlavně pěkně inkognito. No a to už není taková legrace, když vás může každý poznat. Spousta hrdinů takzvaně „vyměklo“ pověsilo kostým na věšák a začalo se věnovat obyčejným věcem jako najít si normální práci, začít platit účty. Ne jenom minulostí (jakkoliv byla zábavná) živ je člověk.

No a aby toho nebylo málo, ve městě začne řádit zabiják „kdysi maskovaných hrdinů“. Co zprvu vypadá jako náhoda se postupem času mění na spiknutí. Během příběhu se začne ve flashbacích pomalu, ale jistě odkrývat minulost jednotlivých hrdinů, stejně tak jako jejich pohnutky k tomu co a proč dělají to, co zrovna dělají. Všechno funguje naprosto plynule, přechází se ze současnosti do minulosti a vám nezbyde, než taky začít trochu přemýšlet a film sledovat. Příběhy se na sebe vrství a prolínají, není to jen tupé čumění do bedny a čekání až to všechno skončí. Klidně se vám může stát že se někde uprostřed ztratíte….ale to by byla škoda:o))

Film se poměrně věrně drží své komikové předlohy, něco málo si ale přidá (např. úvodní bitku) něco málo si ubere nebo zjednoduší (např. příběh o Černé lodě je vypuštěný úplně) ale to se dá celkem pochopit, protože někdy se toho děje najednou až příliš.

Nicméně, jakožto komiksu neznalý jsem čekal nějakej akční nářez a toho se mi tu vážně nedostalo…v určitých fázích filmu jsem si říkal, že by ty kecy mohly už skončit a mohlo by se zase začít něco dít. Naštěstí, když už hrozilo že usnu začala nějaká ta akce:o)) takže mě film i přes svoji skoro tříhodinovou stopáž ani moc nenudil.

V porovnaní s komiksovými STRÁŽCI je film určitě vizuálnější, míň ukecanej a taky odvážnější a brutálnější. Všechny věci, který jsou v komiksu jen zmíněny jsou tady vyobrazeny, od zabíjení Vietnamců, přes sekáček v hlavě, řezání rukou flexou až po rozhejbaný penis modrého Dr. Manhattana (v komiksu má doktor opravdu nevkusně zaretušované popředí černýma spoďárama). A když k tomu přidáme rozkošně amorální hrdiny a celkově depresivní vyznění filmu, nemůžeme se moc co divit, že se v USA promítal s ratingem R.

Za sebe můžu na závěr říct, že jsem se docela pobavil (někde v půlce filmu jsem přišel na to, že mi ani za mák nevadí absence jak záporného, tak vlastně i kladného hrdiny) a tak nějak nechápu výkřik Alana Moora, který prohlásil o Snyderových STRÁŽCÍCH, že se „na ten zkurvený film v životě nepodívá“, nechal vymazat své jméno z titulků a veškeré zisky přenechal spoluautorovi Daveu Gibbonsovi. Moore je prostě svůj, ale dokud bude dělat komiksy jako jsou STRÁŽCI…

Podle mě to zase tak strašný nebylo a za mě cca 80% (už jen kvůli tomu aby si mě nepodal Rorschach) doporučuji ale určitě přečíst komiks…přece jenom originál je originál.

Strážci – Watchmen
Akční/Sci-fi/Drama/Thriller
USA, 2009, 155min
Režie: Zack Snyder
Autor:


Autor článku: Drakeus

Detaily o sérii

Série:
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!