Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Historie

01.11.2011, autor: Zarkoff

Přímým předchůdcem série Peanuts byl komiks Li’l Folks, který Charles Monroe Schulz kreslil v letech 1947 až 1950 pro deník St Paul Pioneer Press (vycházel v jeho rodném městě). Už v tomto komiksu se setkáme s chlapcem, kterého jeho autor pojmenoval Charlie Brown, a vystupuje zde již pes nesmírně podobný budoucímu Snoopymu.
Po neshodě se vydavatelem převedl Schulz vlastnická práva na svou osobu a začal s tímto komiksem obcházet distributory. Nabízel jim jednotlivé postavy svého komiksu s tím, že by mohly pravidelně vystupovat v denních stripech. Jeho návrh přijali odpovědní pracovníci společnosti United Feature Syndicate za podmínky, že seriál nebude mít jediného protagonistu, ale že v něm bude vystupovat skupina dětí, pro které budoucí distributoři navrhli pojmenování Peanuts (česky buráčci). Schulzovi se toto pojmenování nikdy nezamlouvalo; řekl o něm: „Název je naprosto směšný, nic o komiksu neříká, je zmatečný a nedůstojný“. Knižně vydávané soubory příslušných gagů proto zpravidla nemívají v názvu slovo Peanuts, ale například Charlie Brown, popř. Snoopy. Také nedělní barevné panely vycházely pod názvem Peanuts, featuring Good Ol’Charlie Brown.

První denní strip této série vyšel 2. října 1950 a od 6. ledna 1952 jej doplnil nedělní, barevný a o něco delší gag. V té době se Peanuts nesměle objevovali jen v sedmi denících: The Washington Post, The Chicago Tribune, The Minneapolis Tribune, The Allentown Call-Chronicle, The Bethlehem Globe-Times, The Denver Post a The Seattle Times. Od samého začátku měl tento komiks význačný a novátorský rys: již tehdy jej někteří čtenáři považovali za příliš intelektuálský.

Schulz byl jeho plným autorem, tj. zpracovával námět, scénář, kresbu, inkerování i lettering. To přispělo k jednotnému tónu stripu; aby však vyhověl denní kadenci, musel se autor uchýlit k minimalistickému stylu práce. Postupně například téměř úplně potlačil pozadí, na kterém se odehrávají příhody jeho hrdinů. Období let 1951 až 1953 můžeme považovat za etapu, ve které Schulz tříbil svůj styl; v této době také uvedl na scénu tři nejdůležitější postavy série: virtuózního hudebníka Schroedera, obávanou Lucy a jejího geniálního bratra Linuse. V následujících letech Schulz prohluboval psychologické prokreslení každé z těchto postav.

Série Peanuts fungovala na principu zvaném «running gag», při kterém se každá situace inspiruje předcházejícím gagem a často bývá uzavřena gagem následujícím. Podařilo se jí okouzlovat své čtenáře ještě i po desítkách let nepřetržitého publikování.

Denní stripy vycházely ve zmenšeném formátu (oproti stripům jiných autorů) a skládaly se většinou ze čtyř nebo tří obrázků. Čas od času ale Schulz čtenáře překvapil i jednoobrázkovým stripem.

Roku 1990 již byla série tištěna v 2293 časopisech a v 67 zemích a souhrny jejích gagů se prodávaly v nesčetných knížkách (mluví se o 300 milionech exemplářích); byly podle ní natočeny 4 dlouhometrážní filmy a 40 animovaných snímků, inspirovala mnoho obchodních artiklů a reklamních kampaní. Její tvůrce se stal sedmým nejbohatším mužem Spojených států.

Originální komiksové stripy vycházely do 3. ledna 2000 ; Schulz je musel přestat kreslit ze zdravotních důvodů. Nedělní barevné panely (viz ukázku na obr. 18) pak vycházely ještě několik týdnů; poslední vyšel 13. února 2000, den po Schulzově smrti. Řada deníků pak ještě nějakou dobu přetiskovala starší stripy pod titulem Classic Peanuts. Za celou dobu publikování tohoto komiksu nakreslil Schulz celkem 17 897 stripů.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série: Peanuts
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Peanuts
17.07.2012 Snoopy po škole - 80 %
17.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Jak to ve světě chodí
10.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Privilegia fantastiky


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!