Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Snoopy: vysněný život

06.12.2011, autor: Zarkoff

Jako rasa je Snoopy „beagle“ (Schulz prohlašuje, že si toto pojmenování zvolil pro jeho libozvučnost; většina překladatelů z něho udělala „brakýře“). Co se týče chování, není jisté, zda to je stále ještě pes.
V prvních letech mu stačilo, že způsobně cape kolem dětí a že jako ztřeštěné štěně tropí čas od času žertovné kousky (viz např. obr. vpravo ); postupně však, jak se zdá, svůj pravý původ začal popírat. Již na konci 50. let chodil po zadních nohou, roku 1965 začal psát, umíněně odmítal přinášet klacíky, které mu Linus pro zábavu házel, a zjistil, že je pod jeho úroveň projevovat radost, když se jeho pán (nemůže-li si občas vzpomenout na jeho jméno, říká mu „Ten klučina s kulatou hlavou“) vrací ze školy. Na to, že je pes, si Snoopy vzpomene jedině během „týdne dobrého chování ke zvířatům“.

Dalším pozůstatkem jeho psího původu je jeho nenávist ke kočkám. Ve všem ostatním, zejména při baseballu, bruslení (na bosých tlapkách), a dokonce i při občasných pokusech chodit do školy, často mate mladé dívky, zvláště Peppermint Patty, která o něm mluví jako o „Tom legračním klukovi s velkým nosem“. A když se jej nakonec Charlie Brown zeptá: „Už jsi někdy pomýšlel na účast na výstavě psů?“ odpoví Snoopy neochvějně: „To by nešlo, já nejsem pes“.

Rád jí a dobu, kdy má dostat žrádlo, nikdy nepromešká. Také rád spí a osvojil si zvláštní návyk nespat v boudě, ale na hřebeni střechy . Je to jediný pes na světě, který spí na zádech a stane-li se, že svou boudu musí vyměnit za stan, iglú nebo čelo postele, ani pak svou oblíbenou polohu nezmění. Jen zřídka se uchyluje do dopisní schránky a ten, kdo jde vyzvednout poštu, pak zažívá velké překvapení.

Snoopyho tělo je tvárné a poddajné. Nesčetné funkce mají zejména jeho uši: chytají některé televizní programy, chrání Woodstocka před deštěm, mohou se také změnit ve vrtuli a zařadit tak Snoopyho mezi „vrtulníkové psy“. Obdobná plastičnost však charakterizuje i celé Snoopyho tělo, které velmi brzy (kolem roku 1955) projevuje výrazné nadání k napodobování. Můžeme je vidět, jak se „opičí“ po Violetě, Lucy, Beethovenovi, Myšáku Mickey, Draculovi a po nejrůznějších zvířatech: losu, klokanu, ledním medvědovi, pelikánu, gorile, dinosauru, piranze i po hadovi. K jeho nejzdařilejším imitacím patří sup a jeho napodobování s velkým potěšením často opakuje.

Je zcela přirozené, že ze stádia napodobení Snoopy velmi rychle přechází do stádia ztotožnění, popřípadě projekce. Každý ví, že se velmi často považuje za prvotřídního pilota , který se během První světové války pouští do nesmiřitelného boje s „Rudým baronem“ (přezdívka německého pilota Manfreda von Richthofena, sestřeleného Kanaďanem Royem Brownem pilotujícím Sopwith Camel). Postupně však vystupuje i jako seržant cizinecké legie, velitel hasičů, Joe Cool hvězda univerzity, jako vynikající krasobruslař, jako Blackjack Snoopy, jako slavný hráč plovoucích heren, chirurg, rádce družiny skautů, Joe Sandbagger, mistr kuželek, astronaut, tenista , advokát atd. Všechny tyto rozmanité fiktivní postavy mají jedno společné: reprezentují hrdiny či významné osobnosti. Ať už je nová Snoopyho specialita jakákoli, Snoopy si vždy představuje, že je ve své kategorii ten nejlepší!

Snoopyho osobnost se nikdy nemění: prostřednictvím různých převleků se u něj projevuje stále týž charakter. Snoopy je rozený herec; Schulz jej definuje jako „směs nevinnosti a egoismu“. Chová se jako umělec (obdivuje malířství, tanec a hudbu; jeho literární vkus je však mizerný) a současně i jako dítě. Snoopy je náladový, nepředvídatelný a odzbrojující snílek (již v 50. letech pochopil, že „polibek na nos“ dokáže odčinit jakýkoli prohřešek); je nadšeným čtenářem příběhů o králíčcích, které sepisuje slečna Sweetstoryová (píše její životopis). Jak vidíme, od chvíle, kdy jej rodiče Charlie Browna zakoupili na Daisy Hill Puppy Farm, Snoopy nijak nedospěl. Uvnitř skupinky Peanuts to často vypadá tak, jako kdyby Snoopy bylo dítě obklopené dospělými.

Na závěr naší úvahy o Snoopym poznamenejme, že objev jeho bratrů na počátku osmdesátých let, který přivedl do děje několik jeho dvojníků (roku 1982 to byl skvrnitý pes, roku 1984 Spike a nakonec kníratý beagle, který žije na poušti obklopen kaktusy), nebyl zrovna šťastný nápad. Jako kdyby se v samotném Snoopym nesvářela řada charakterů, jako kdyby postupné Snoopyho proměny neznamenaly totéž, co libovolní další dvojníci.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série: Peanuts
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Peanuts
17.07.2012 Snoopy po škole - 80 %
17.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Jak to ve světě chodí
10.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Privilegia fantastiky


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!