Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Chronologický vývoj

22.11.2011, autor: Zarkoff

Na začátku (1950) se casting skládal z pěti postav: ze dvou chlapců (Charlie Brown a Shermy), dvou dívek (Patty a Violet) a ze psa Snoopyho. V následujícím roce se objevil Schroeder a roku 1952 Lucy, kterou krátce nato následoval Linus, jenž nejprve zastával roli nemluvněte a pohyboval se po všech čtyřech. V prvních letech se také objevoval Pig-Pen; naproti tomu Shermy a Patty nenávratně zmizeli.
Pozadí (zejména nábytek) bývalo v tomto období kresleno poměrně podrobně; při přechodu k jednoduššímu výrazu je Schulz postupně redukoval. Vykrystalizoval určitý počet stálých témat, jako je baseball a hra na klavír; postupně se ustálila povaha Lucy, Schroedera a Charlie Browna. Většinu času skupina trávila tak jako všechny ostatní děti: hráli kuličky, skákali přes provaz, čvachtali se v blátě, jedli bonbony, koulovali se, převlékali se za kovboje a indiány atd. Jejich duševním životem, jejich problémy a úzkostmi se autor zatím příliš nezabýval.

Roku 1959 se narodila Sally. Dva roky nato se objevila Freda, která roku 1962 dostala kočku jménem Faron. Snopy se čím dál tím méně choval jako obyčejný pes. Dne 10. října 1965 se poprvé utkal s Rudým baronem. O něco dříve se v sousedství objevil nový chlapec, který však ve stripu vystupoval jen několik týdnů. Měl křestní jméno 555 (ale jeho rodina mu říká jen „5“) a příjmení 95472. Avšak teprve v závěsu za Peppermint Patty, která se ve stripu zabydlila roku 1966, posílily skupinku dětí další vedlejší postavy: některé přechodně (Thibault a José Peterson), jiné nastálo, jako třeba Franclin – jediný barevný v Schulzově stripu – a Marcie (která se zprvu jmenovala Klára). Ti všichni pocházeli ze čtvrtí o něco lidovějších než je sídliště, v němž bydlí Charlie Brown a jeho přátelé.

V té době se již dlouho u Snoopyho boudy shromažďovalo ptačí hejno. Jeden z nich, zvlášť ztřeštěný a nemotorný opeřenec, nakonec všechny zastínil; roku 1970 dostává jméno Woodstock. Během následujícího desetiletí se strip stabilizoval; jediným pozoruhodným přírůstkem byl Rerun (nejmladší sourozenec Lucy a Linuse), i když svou šanci příležitostně zkoušely také další postavy (například Moly Voley nebo Tudora).

Významným, ale ne zcela šťastným mezníkem bylo shledání Snoopyho se svými bratříčky začátkem 80. let. Řada čtenářů je přivítala, nicméně koncem 70. let se objevil určitý inspirační pokles. Prvního zřejmého omylu se Schulz nepochybně dopustil roku 1979, kdy se Woodstock začal věnovat zemědělství a Lucy zahrádkaření, což vedlo ke dvěma sériím značně redundantních gagů.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o sérii

Série: Peanuts
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Peanuts
17.07.2012 Snoopy po škole - 80 %
17.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Jak to ve světě chodí
10.01.2012 PEANUTS – PROFIL SÉRIE: Privilegia fantastiky


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!