Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


Tvůj život v komiksu - 80 %

29.11.2011, autor: Mrs. Rickman

Kniha Tvůj život v komiksu, kterou do českých knihkupectví přináší nakladatelství Portál, si stanovila skutečně nelehký cíl – rozvíjet kreativní dovednosti dětí a mládeže. V dnešní době, kdy děti často postrádají vlastní názor a smysluplné zájmy, je taková publikace velice přínosnou záležitostí, která děti alespoň na chvíli odlepí od televizních obrazovek a ukáže jim, že knihy jako takové nemusí být pouze nudnou školní povinností. Za zmínku nepochybně stojí fakt, že autoři této knihy jsou lidé na svém místě.
Spisovatel Bill Zimmerman je odborníkem na podporu kreativního myšlení a vytváření příběhů, vyučuje také jazykové dovednosti, včetně základu těchto činností – čtení a psaní. Ilustrátor knihy Tyler Page je tvůrcem komiksů a grafických románů jak v USA, tak i v dalších zemích. A nyní již k hodnocení.

Na první pohled knižní novinka zaujme komiksově laděnou obálkou, jíž dominuje tematická kresba. Trochu matoucí může být nápis „pro kluky“, po letmém pročtení je ale jasné, že nepředstavuje žádná omezení pro šikovná děvčata. Komiks jako takový je sice převážně chápán jako chlapecká zábava, ale vzhledem k častým výkřikům o rovnosti pohlaví bude tento názor nejspíš brzy přehodnocen i z tohoto obecného hlediska. Úvodní strany útlého svazku nás dále provázejí všemi počátečními náležitostmi, představují záměr publikace a také vybízejí nového majitele k vlastnoručnímu podpisu na první stránku do stylové komiksové bubliny. Tím dítko získá pocit, že se na knize samo podílí, že jen pasivně nepřijímá výtvor někoho jiného. Už tento detail vypovídá o schopnosti autora vcítit se do svých čtenářů. Hned po úvodu následuje skok rovnýma nohama přímo do doplňování dialogových „bublin“ a kreseb. Ke každé straně nebo její části se pojí určité téma či příběh, který má vlastník knihy dokončit podle vlastního uvážení. Objevují se jak témata čistě osobní – například nejkrásnější vzpomínka, nejšílenější zážitek nebo návrh vlastní webové stránky, tak i taková, která mladé lidi vedou k rozšiřování znalostí v často netradičních a zajímavých oborech.

Dobrým příkladem takové oblasti je vesmírný výzkum, historie, šifry nebo zdravá výživa. Poučný aspekt knihy se tak dobře propojuje se zábavným, užitečné jsou také internetové odkazy, které se pojí přímo k daným tématům a kde mohou děti vyhledat mnoho cenných informací. Často je k dispozici česká i anglická varianta, jelikož cílová skupina 9 – 13 let by přece jen s plynulým překladem anglického textu mohla mít určitý problém. Hlavní část knihy nutí děti zamyslet se nad různými situacemi, které už buď zažily, a mohou tak doplňování založit na zkušenostech anebo v obtížnějším případě je to něco, s čím se dosud nesetkaly a co musí zvládnout pouze s vlastní fantazií. Stranou pak stojí zcela imaginární situace, s kterými se v běžném životě nesetkáváme. Takové úkoly jsou skvělým a účinným cvičením empatie, představivosti, odhadu a díky nutnosti zapracování příběhu do krátkých a jednoduchých dialogů a kreseb také určitou formou umělecké činnosti. Po začínajícím kreslíři je zde také vyžadován určitý progres, což je vidět zejména ke konci knihy, kde autoři postupně ponechávají dětem zcela volnou ruku – musí si tedy samy vymyslet dialogy, situace i kresby. Celou knihou zároveň také prostupuje snaha naučit čtenáře správnému přístupu k využívání internetu jako zdroje informací, nikoli prostředku k bezcílnému zabíjení času. Takže ať už se jedná o zmíněnou tvorbu webů, odkazy na zajímavé stránky nebo možnost vytisknout si některé stránky knihy z internetu pro další využití, děti a zejména pak rodiče zcela jistě toto směřování ocení.

Dalším významným rysem komiksové publikace musí být přirozeně kresba. S tou se Tyler Page jakožto zkušený kreslíř popasoval velice slušně. Jeho styl je sympatický, není příliš infantilní ani přehnaně realistický, je zkrátka přesně takový, jaký bych od komiksové knihy pro děti očekávala. Ponechává si přitom neotřelost, originalitu a vtip. Díky těmto ingrediencím je výsledek nadprůměrný, autor byl dostatečně obratný, aby se vyhnul četným nástrahám, které číhají na všechny komiksové kreslíře. Zde bych ještě zdůraznila, že autorům rozhodně nejde o to, aby děti svou kresbou kopírovaly styl ilustrátora – žádoucí je vlastní design, přičemž jednodušší nebo méně přesné rozhodně není chápáno jako méně kvalitní. Celé dílo tedy malé i případné velké čtenáře (jako mne) vcelku potěší. Tvůj život v komiksu je nevšední knihou, která vede k samostatnému myšlení, získávání vědomostí, rozvoji představivosti a vztahu k literatuře a umění. Minusů není příliš mnoho, a když, jsou to pouhé detaily. Již jsem uvedla výše zdánlivé omezení na chlapecký okruh čtenářů. Dále pak určité nebezpečí velké volnosti v tvorbě – děti jsou často zvyklé, že je někdo poněkud více vodí za ručičku a takto mohou o knihu brzy ztratit zájem. Prostředí je vykresleno velice „americky“, což nemusí některým českým čtenářům vyhovovat. Z obrázků také čiší typická americká emocionalita a nadšení pro věc, což možná české děti mírně zaskočí. To je ale samozřejmě pouze o přístupu a schopnosti přizpůsobit se knize autorů z USA, kteří ovšem nemohli publikaci ztvárnit jinak než v duchu své domoviny.

Celkově tedy knihu hodnotím veskrze kladně – jak jsem již uvedla, pozitiva jasně převažují nad slabšími stránkami díla. Koneckonců je to jedna z mála knih na českém trhu, které se věnují tvorbě komiksu a snad jediná, která ztvárnila tuto tematiku srozumitelně pro děti a propojila příjemné s užitečným – tedy dětmi nenáviděné učení s kreslením a dalšími kreativními aktivitami. Pevně doufám, že se nejedná o poslední počin tohoto druhu, neboť jej mezi všemi upírskými ságami a podobnými prostředky k vymývání mozků považuji za téměř výjimečný. Za sebe bych si přála, aby rodiče více přemýšleli o tom, jaké knihy svým dětem kupují a aby Tvůj život v komiksu jako vhodnou literaturu pro své ratolesti zvolilo co nejvíce z nich. Určitě nebudou litovat.

Tvůj život v komiksu – Bill Zimmerman, Tyler Page (Portál)
Autor:


Autor článku: Mrs. Rickman

    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!