Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ROZPOLCENÝ TEMNÝ RYTÍŘ (1)

27.01.2012, autor: Monika Fülöpová

Cílem této práce je analýza filmu Temný rytíř (The Dark Knight), natočeného v roce 2008 režisérem Christopherem Nolanem na motivy komiksových příběhů o Batmanovi.
Na základě kulturně-ekonomické a neformalistické filmové analýzy si vysvětlíme, v čem tkví divácký úspěch tohoto filmu. Cílem je taktéž objasnit v čem se Temný rytíř liší od ostatních filmů z produkčního cyklu komiksových filmů.

Temný rytíř navazuje na film Batman začíná (2005), který byl prvním batmanovským filmem pod Nolanovým režijním vedením. Těmto dvěma snímkům však předcházelo množství jiných batmanovských adaptací. Temný rytíř tak pokračuje v dlouholeté tradici, zároveň ji ale v mnohém popírá – především v tom, že jeho hlavní motivací, která byla nastolena již filmem Batman začíná, je realističnost a aktuálnost.

Popíšeme si některé taktiky využívané při propagaci, distribuci a následném uvádění, podrobně se také zaměříme na kritické reflexe filmu v zahraničí i u nás. To vše poslouží jako základ pro možné vysvětlení jeho kasovního úspěchu. Nejdůležitější částí práce je pak neformalistická analýza, pomocí které vysvětlíme, jak film funguje z hlediska narativní skladby a analýze bude rovněž podroben filmový styl.

Komiks a film
Film Temný rytíř Christophera Nolana je zatím posledním z dlouhé řady adaptací komiksů s Batmanem. Do roku 2009 bylo natočeno celkem třicet devět celovečerních filmů s touto postavou a mimo to vzniklo také množství seriálů (animovaných i hraných), animovaných filmových verzí určených pouze pro video trh a několik krátkometrážních filmů. Tato práce se však bude zabývat výhradně filmy, jež vznikly po roce 1978, kdy byl do kin uveden film Superman režiséra Richarda Donnera. Ten se stal vůbec prvním blockbusterem převádějícím na plátno osudy komiksového hrdiny a Richard Donner je tak považován za zakladatele moderního komiksového filmu. Kvalita všech komiksových adaptací, jež vznikly po roce 1978, je poměřována právě s tímto filmem. Jsou-li tedy v této práci zmiňovány předchozí adaptace Batmana, myšleny jsou jimi pouze filmy Batman (1989), Batman se vrací (1992) – oba od režiséra Tima Burtona, Batman navždy (1995) a Batman a Robin (1997) od Joela Schumachera a především pak Batman začíná Christophera Nolana, na nějž Temný rytíř navazuje.

Před-produkční fáze a realizační tým
Natáčení Temného rytíře bylo ve Warner Bros. oficiálně schváleno 31. července 2006 s tím, že produkce se ujmou společnosti Warner Bros. Pictures, Legendary Pictures, DC Comics a Syncopy. V ten samý den bylo také oznámeno, že do role Batmana se navrátí Christian Bale (Batman začíná, Dokonalý trik), v roli Jokera se představí Heath Ledger (Zkrocená hora, Příběh rytíře) a režie se ujme opět Christopher Nolan. V únoru 2007 pak studio oznámilo, že roli Harveyho Denta získal Aaron Eckhart (Děkujeme, že kouříte) a o měsíc později se k projektu připojila i Maggie Gyllenhaalová (Sekretářka), jež nahradila Katie Holmesovou v roli Rachel Dawesové.

Práce na kostýmech pro Temného rytíře se stejně jako u prvního dílu Batman začíná, ujala Lindy Hemmingová. Jejím cílem bylo dosažení co největší realističnosti kostýmů, které by nevyčnívaly z celkového realistického pojetí filmu. Jednalo se především o kostým Batmana – oproti všem předchozím filmovým verzím, ve kterých se postava Batmana objevila, je kostým vytvořen tak, že v něm hrdina může otáčet hlavou a i celkově umožňuje herci větší pohyblivost. Hemmingová v minulosti pracovala mimo jiné na kostýmech pro filmy o Jamesi Bondovi (od Zlatého oka až po Casino Royale) a při práci na kostýmech pro Bruce Wayna spolupracovala také se slavným módním návrhářem Giorgim Armanim Hudbu k filmu stejně jako v případě Batman začíná složili Hans Zimmer a James Newton Howard. Ve filmu je však také mnoho momentů, kde není slyšet téměř žádná hudba a nebo jen velmi málo – vytvořit spektrum zvuků, jež by vyvolalo stejné emoce jako běžně hudba, bylo hlavním úkolem Richarda Kinga a jeho týmu zvukových specialistů.

Pokračování příště.

Text pochází z bakalářské práce autorky Moniky Fülöpové - Motiv rozpolcenosti v Temném rytíři - Neoformalistická analýza, obhájené na Masarykově univerzitě, Filozofické fakultě, na Ústavu filmu a audiovizuální kultury, v Brně roku 2010, dostupné online. Bez souhlasu autorky není dovoleno text dále šířit.

Redakčně upraveno.
Autor:


Autor článku: Monika Fülöpová

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - AktualizovánoBatman
28.07.2014 Batman Země jedna: Recyklovaný Batman ze sekáče se válí v odpadcích - 80 %
24.06.2013 Batman Detective Comics 1: Batman si vystřelil z X-Menů – 70 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!