Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ROZPOLCENÝ TEMNÝ RYTÍŘ (2) - Režie, námět, scénář

03.02.2012, autor: Monika Fülöpová

Pokračování článků z bakalářské práce o filmu Batman - Temný rytíř




Christopher Nolan
Režisér Christopher Nolan vystudoval původně anglickou literaturu na University College v Londýně a už během těchto studií začal natáčet své první filmy. Nejdříve se věnoval tvorbě krátkometrážních snímků (Doodlebug) a v dlouhometrážní tvorbě debutoval filmem Sledování (1998). Tento snímek byl však distribuován pouze ve dvou kopiích. Naproti tomu jeho následující film Memento (2000) se již dočkal širší distribuce – uveden byl v 531 kinech a zaznamenal kritický úspěch. Memento je výjimečné tím, že vypráví svůj příběh ve dvou liniích – v chronologické, která je černobílá, a transchronologické, která je barevná. Film byl nominován na dva Oscary - včetně scénáře, který napsal Christopher Nolan podle námětu svého bratra Jonathana.

V roce 2002 následovala Insomnie s Robinem Williamsem a Al Pacinem v hlavních rolích, která je remakem stejnojmenného norského filmu z roku 1997 režiséra Erika Skjoldbjærga. Pak už přišel Batman začíná (2005), na jehož scénáři se Christopher Nolan podílel s Davidem S. Goyerem, a kterým nadobro potvrdil svůj status jednoho z nejzajímavějších režisérů své generace. V roce 2006 následoval Dokonalý trik (opět s Christianem Balem v hlavní roli a Michaelem Cainem v jedné z vedlejších rolí), jež byl nominován na 2 Oscary, a který byl druhou spoluprácí Christophera a Jonathana Nolanových při psaní scénáře. Během natáčení tohoto filmu už společně pracovali i na scénáři k Temnému rytíři.

Kromě svého bratra Nolan také dlouhodobě spolupracuje s producentkou Emmou Thomasovou, Wallym Pfisterem, který je jeho dvorním kameramanem, či se střihačem Davidem Julyanem a Nathanem Crowleym, jež má na starosti výpravu. Nolanovy filmy jsou mezi diváky i kritiky mimořádně úspěšné – za vše mluví přítomnost čtyř z šesti celovečerních filmů, jež dosud natočil, v žebříčku dvě stě padesáti nejlepších filmů podle uživatelů International Movie Database (IMDb). Konkrétně se jedná o Temného rytíře, Dokonalý trik, Batman začíná a Memento. Průměrné hodnocení Nolanových filmů na serveru Rotten Tomatoes je pak 8.6 bodů z možných deseti.

Námět a scénář
Při tvorbě scénáře se vycházelo z námětu Davida S. Goyera, který vznikl ještě před uvedením prvního dílu Batman začíná. Goyer tehdy napsal povídky k dalším dvěma pokračováním, přičemž každá z nich představovala jednoho z nových hrdinů – Harveyho Denta a Jokera. Goyer při psaní vycházel především z komiksu Batman: Dlouhý Halloween. Poté, co bylo oznámeno, že se Christopher Nolan ujme režie Temného rytíře, začalo se pracovat na nové verzi námětu. Christopher Nolan společně s Davidem S. Goyerem na něm pracovali tři měsíce a poté ho předali Jonathanu Nolanovi, aby jej přepracoval do scénáře. Jonathan a Christopher Nolanovi na něm potom pracovali ještě těsně před zahájením natáčení.

Nolan se rozhodl pojmout Batmana jako moderního Jamese Bonda, jehož je sám přiznaným fanouškem. Jeho Batman je spíše akčním hrdinou s mýtickými kvalitami, který bojuje proti přesile, aby zachránil svět, než jen nějaký playboy. Je jedním z mála akčních hrdinů založených na neoblomné cílevědomosti a osudovosti. Jeho činy jsou vedeny neuvěřitelným vztekem a zármutkem způsobeným tragickou vraždou jeho rodičů, když byl ještě malým chlapcem. Nolan říká: „Pro mě je Batman tím nejzajímavějším hrdinou, protože nemá žádné nadpřirozené síly. Je velmi lidský" Zatímco první díl Batman začíná se komplexně věnuje tomu, jak se z Bruce Wayna stal Batman a tudíž bylo pro scénáristy nejdůležitějším úkolem propracování této postavy, v případě Temného rytíře se jeví jako nejzásadnější pojetí Jokera. Největší inspirací pro převedení Jokera do filmu byl Christopheru a Jonathanu Nolanovým komiks Batman: Kameňák, ale stejnou měrou také první batmanovské příběhy, ve kterých se Joker kdy objevil. Christopher Nolan k tomu v rozhovoru pro Variety dodává: „Zásadní inspirací byl určitě Kameňák, ale také vůbec první objevení se Jokera v batmanovských příbězích. Když se podíváte na to, z jakého pozadí Joker přichází, tak zjistíte, že to dokonale sedí na naše pojetí postavy". V prvních dvou komiksových příbězích je totiž Joker představen jako masový vrah a král zlodějů, který za sebou zanechává mrtvoly s úsměvem na tváři. Až v pozdějších příbězích se z něj stává mnohem komičtější a tím pádem i méně děsivá postava (jakou známe i z předchozího filmového zpracování Batman režiséra Tima Burtona).

Pojetí Jokera bratři Nolanovi konzultovali také s Jerrym Robinsonem, který postavu Jokera vymyslel. Od začátku bylo ale jasné, že se nechtějí zaměřovat na Jokerovo „zrození". Chtěli ho pojmout jako absolutního hrdinu – tedy hrdinu, o jehož minulosti či motivacích pro to, co dělá, nevíme vůbec nic. „Je to docela běžná praxe, když se podíváte na Hannibala Lectera nebo na některé filmové monstrum typu Darth Vadera v prvních Hvězdných válkách. Zjistíte, že čím víc toho o nich víte, tím méně děsiví pro vás jsou. Proto jsme se rozhodli nezabývat se Jokerovou minulostí a vysmát se těmto konvencím. Chtěli jsme, aby vzbuzoval hrůzu tím, že reprezentuje sílu anarchie a chaosu". Z toho také vyplývá, že nejdůležitější pro scénáristy bylo vytvořit takového zloducha, který i přes všechnu svou vyšinutost bude stále realistickým. Producentka Emma Thomasová k tomu dodává: „Až se budete dívat na Jokera, myslím, že budete vyděšení, ale zároveň se také budete velmi bavit."

Pokračování příště.

Text pochází z bakalářské práce autorky Moniky Fülöpové - Motiv rozpolcenosti v Temném rytíři - Neoformalistická analýza, obhájené na Masarykově univerzitě, Filozofické fakultě, na Ústavu filmu a audiovizuální kultury, v Brně roku 2010, dostupné online. Bez souhlasu autorky není dovoleno text dále šířit.

Redakčně upraveno.




Autor:


Autor článku: Monika Fülöpová

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno



Batman
28.07.2014 Batman Země jedna: Recyklovaný Batman ze sekáče se válí v odpadcích - 80 %
24.06.2013 Batman Detective Comics 1: Batman si vystřelil z X-Menů – 70 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %






    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeři



Top 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!





Vlastní vyhledávání




     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!