Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ROZHOVOR S PAVLEM ŠŤASTNÝM, AUTOREM KOMIKSU ZZZLOZOBÁCI

26.02.2012, autor: Já

Povídání o dětském komiksovém časopisu ČAU - Čti A Usmívej se z let 1991-2.
Po sametové revoluci jste založil reklamní agenturu ANY. Jak jste se dostal do kontaktu s vydavatelem časopisu Čau, agenturou AG kult?

Spolupracoval jsem s Tomášem Kočišem, který již pracoval s televizí a lidmi kolem nedělního pořadu pro děti Studio Kamarád. Vznikla myšlenka vydávat časopis propojený s televizí a tak se i stalo, bylo to tehdy první spojení televize a časopisu vůbec. Bylo třeba všechno vymyslet od začátku, protože se rozhodlo, že nechceme socialistické Jů a Hele. Tvůrci nového dětského pořadu, který dostal jméno Studio Rosa po moderátorovi Janu Rosákovi, po mně chtěli maskota. Navrhl jsem ptáka, který měl pod zobákem vole, což se v televizi nelíbilo, protože připomínalo šourek. A tak se vole zrušilo po prvním čísle, pták zůstal. Pro televizi jsem navrhoval také logo, interiér a design Studia Rosa.

Tak tedy vznikl pták Čau. Čí to byl nápad stvořit i komiks?

To se dohodlo hned na začátku s vydavateli časopisu. Měli jsme maskota a tak se řeklo, že by byl dobrý i komiks. Nikdy jsem před tím ale nekreslil komiksy. Jako dítě jsem milovall Rahana, Asterixe a Obelixe, Pištěkova Pavouka Nephila, tak jsem si řekl hurá, půjdu do toho. Byla to kolektivní spolupráce, Tomáš Kočiš byl takový prostředník s redakcí. Zapojila se do toho i Jaromíra Valečková, moje bývalá žena a komiksy vznikaly u nás doma na Vinohradech v obýváku. Celý komiks jsem kreslil sám a s spolu s dalšími jsme z počátku připravovali scénář, ke konci jsem to celé dělal sám. Jedno číslo časopisu se kreslilo dva dny. Půl dne obálka a 1,5 dne komiks. První komiksy vznikaly ještě obyčejnou tužkou. K barvení se používalo akvarelky, vodou ředitelný pastelky a štětkové fixy z Japonska, které používám dodnes pro tvorbu log. Jsem také autorem písma, loga Čau a komiksu zzzlozobáci. Kromě komiksu jsem vždycky připravoval titulní stranu, občas nějakou ilustraci uvnitř časopisu.

Poslední čísla komiks zzzlozobáci už nevycházel, čím to?

Konec časopisu měl zvláštní závěr – redaktoři redakce a televize se nedohodli. Byl jsem nájemní výtvarník, takže jsem to sledoval z povzdálí. Konec časopisu byl ze dne na den.

Jak by komiks tehdy pokračoval, byl znám jeho konec?

Kdo někdy dělal komiks, ví, co je to za práci. Měli jsme komiks hotový o číslo navíc. Konec byl otevřený, ale skončit to mělo samozřejmě tím, že zzzlozobáci prohrají.

Kdo byl Vaším vzorem, co se týká kresby komiksu? Jaké komiksy jste četl?

Francie byla tehdy socialistický stát a ČSSR měla s Francií dobré vazby. V československých časopisech Stezka, Sedmička, Pionýr se přebíraly komiksy z francouzských časopisů. Pamatuji si na časopis PIF, na který jsem stál fronty v Jungmanovce. Všechno to mám schované. Z českých tvůrců mě inspiroval Kája Saudek, který vycházel v té době v 90. letech, dvakrát jsem měl tu čest se s ním setkat. A také Theodor Pištěk, který kreslil černobíle. A pak samozřejmě znám komiksy z časopisu ABC, jako třeba Vzpoura mozků. Byl jsem od dětství vášnivý čtenář komiksů a to mi zůstalo dodnes.

Jste autorem známých log jako je Seznam.cz, Paraple, Datart, Občanské Fórum. Jak vlastně taková loga vznikají?

Původně jsem chtěl být ilustrátor. Vystudoval jsem Vysokou školu umělecko průmyslovou, obor písmo a knižní kultura. Takže jsem takový odborník na loga, už před revolucí jsem je dělal. Lidi mě postupně začali oslovovat. Teď se zabývám zejména reklamou a designem. Portfolio je široké, nejznámější byly ve své době například Banánové rybičky, televizní pořad Haliny Pawlovské. Tam jsem dělal animace rybiček osm let, každý rok se vyráběly nové znělky a jingly a také nové rybičky na scénu. Dohromady přes 150 animací a přes 500 plastických ryb všech velikostí až do tří metrů. Je to takový živý komiks a práce na zzzlozobácích byla pro mě cenou zkušeností.

Dnes jste úspěšný podnikatel. Co Vám dělá největší radost?

Reklama je dost pomíjivá záležitost. Je jako noviny, protože za týden nikdo neví o čem to bylo. Loga mám rád, jsou živá, fungují pořád. Je na tom úžasné, že nelze na začátku říct, jestli logo bude slavné. Například v roce 1987 jsem navrhl logo Datartu pro pár mladých kluků. Za 25 let je z nich u nás největší firma v oblasti spotřební elektroniky. Proto nejradši dělám loga, protože mají životnost. Nejsnadnější z nich bylo logo pro Občanské fórum, to vzniklo náhodou z legrace deset minut před odevzdáním. Naopak nejrychleji schválené bylo logo pro Seznam.cz. Zadání bylo, zanimovat a změnit psa. Já jsem si říkal, tím se nezmění nic zásadního, musí se změnit logo. A proto jsem jen tak bokem navrhl logo pro Seznam.cz, které mělo tři fáze, aby změna nebyla tak razantní. Ivo Lukačovič po skončení prezentace animací psa loga shlédl a řekl, že to je skvělý nápad a že přeskočíme všechny fáze a nasadíme rovnou logo poslední. Jeho rozhodnutí trvalo tři minuty. Animovaný pes se tím zcela zrušil. Pro Seznam.cz jsem pak navrhoval i ostatních desítky podlog, jak je SBazar, SPráce, Zboží, E-mail atd.

Je nějaká šance, že byste opět kreslil pokračování komiksu o zzzlozobácích?

Může být. Už jsem se ve svém životě několikrát k lecčemu po letech vracel.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Česko
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (11): Nesrovnalosti
20.09.2019 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (12) ZdůvodněníčAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!