Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (2) - Objížďka

31.01.2012, autor: Zarkoff

Roku 1973 vyšlo v časopisu Pilote Moebiovo přelomové dílo „la Déviation“ [Objížďka], pod které se podepsal jako Gir . Od této chvíle začal Giraud soustavně nastavovat svým čtenářům dvojí tvář a začal publikoval souběžně jako Gir i jako Moebius.
Roku 1974 uveřejnil v časopisu „l’Echo des Savanes“ příběh „Cauchemar blanc“ [Bezesná noční můra], ve kterém pranýřuje xenofobní rasismus Francouzů, nakladatelství Fromage mu vydalo erotickou komiksovou hříčku „le Bandard fou“ [Šílený vazač] a v „Pilotovi“ publikoval krátkou humornou sci-fi „L’homme est-il bon?“ [Je člověk dobrý?].

V následujícím roce založil společně s Jeanem-Pierrem Dionnetem, Philippem Druilletem a s Bernardem Farkasem (posledně jmenovaný nebyl komiksový autor, ale administrativní pracovník) nakladatelství Humanoïdes Associés a kultovní časopis „Métal Hurlant“. V tomto časopisu mimo jiné uveřejnil čtyři epizody ze života nelítostného pteroválečníka „Arzacha“. Grafické pojetí tohoto komiksu beze slov i mnohovrstevný příběh znamenaly další předěl v Moebiově tvorbě a vzbudily nesmírný (a kladný) ohlas u kritků i čtenářů. V tomtéž roce 1975 se seznámil s Alexandrem Jodorowským a vypracoval story-board a návrhy dekorací pro filmové zpracování románu Franka Herberta „Duna“, které Jodorowsky připravoval. (Film vznikl až mnohem později a natočil jej režisér David Lynch.) Řadu grafických nápadů později Moebius uplatnil v sérii „Incal“.

Roku 1976 - na základě nedorozumění s nakladatelstvím Dargaud - (dočasně) přerušil práce na sérii „Blueberry“ a vytvořil první epizodu nové série „Jim Cutlass“, k níž psal scénáře také Charlier a která vyšla ve speciálním čísle časopisu „Pilote“. V té době začal rovněž kreslit do časopisu „Métal Hurlant“ sérii „le Garage hermétique“ [Hermetická garáž]. Pro tento časopis také vytvořil podle scénáře Dana O’Bannona komiks „The Long Tomorrow“ . Tato ryzí sci-fi vyšla ve dvou pokračováních v 7. a v 8. čísle časopisu Métal Hurlant a po vizuální stránce silně ovlivnila režiséra Ridley Scotta při ztvárnění filmu „Blade Runner“.

Filmová tvorba a sekta Isozen

Moebius nevytvářel jen komiksy, ale s velkou chutí se podílel i na filmové tvorbě. Tak roku 1977 navrhl skafandry pro film Ridley Scotta „Alien“. V následujícím roce vytvořil obrazový scénář pro animovaný film René Lalouxe „Maîtres du temps“ [Vládci času]. Pro tento film navrhl rovněž postavy, kostýmy, nejdůležitější scény, dekorace a létající stroje. V témže roce vzniklo rovněž první společné dílo tandemu Moebius-Jodorowsky, a sice komiks „les Yeux du chat“ [Kočičí oči].

Roku 1979 začal znovu kreslit „Blueberryho“; tato série se objevila v časopisech „Super-As“ a „Métal Hurlant“.

Začátkem osmdesátých let se Jean Giraud na dobu čtyř let připojil k sektě „Isozen“, kterou vedl „Ios“ neboli Jean Paul Appel-Guéry, a přesídlil i s celou rodinou na Tahiti. Ios vedl své učedníky ke kontaktu s mimozemšťany a připravoval je na mystickou cestu vesmírem. Učení Appel-Guéryho ovlivnilo na řadu následujících let profesionální i životní dráhu našeho umělce. Giraud například dokázal být po dobu 15 let vegetariánem. Roku 1980 začalo nakladatelství „Les Humanoïdes Associés“ vydávat Moebiovy sebrané spisy. Do roku 1986 tak vyšlo 6 knih, které zahrnovaly většinu do té doby publikovaných prací tohoto mistra, příběhem „Le Bandard Fou“ počínaje a dobrodružstvími majora Gruberta konče.

Roku 1980 navrhl kostýmy a vytvořil story-board pro film „Tron“, který produkovala společnost Walt Disney Production (a který natočil Steven Lisberger) a v časopisu „Métal Hurlant“ mu vyšly komiksy „Double Evasion“ [Dvojí únik] a „Citadelle aveugle“ [Slepá citadela] (podepsal je jako Gir); současně zde začal (podle scénáře A. Jodorowského) publikovat sérii „John Difool“. Z ní se postupem doby stala rozsáhlá sága, známá dnes pod jménem „Incal“. První díl ságy vyšel v albu roku 1981 pod názvem „L’Incal Noir“ [Černý Incal]. Druhý díl „L’Incal Lumière“ [Zářivý Incal] vyšel o rok později.

Roku 1982 se stal předsedou poroty na prestižním komiksovém salonu v Angoulêmu.

Roku 1983 nakreslil – stále ještě pod vlivem učení skupiny Isozen - pro automobilku Citroën reklamní komiks „Sur étoile“ [Na hvězdě], který vydalo nejprve nakladatelství Gentiane a pak také nakladatelství Humanoïdes Associés. Původně to mělo být nekomerční portfolio ztělesňující Moebiův pohled na značku Citroën. Otevřený konec krátkého příběhu přinutil však autora pokračovat a kreslit k němu další epizody. Tak postupně vznikl pětidílný cyklus „Monde d’Edena“ [Svět Edeny], který vydal Casterman roku 1990. Moebius v něm po svém interpretoval mýtus o Adamovi a Evě, zabrousil do světa snů a vymyslel i podivuhodnou civilizaci „Dlouhých nosů“.

Rok 1983 se stal rovněž rokem, ve kterém Moebius zahájil své obchodní aktivity. Roku 1984 se v Palazzo Fortuny v Benátkách konala velká Moebiova výstava nazvaná „Jean Gir il nuovo Moebius“ [Jean Gir, nový Moëbius]. Náš autor k ní nakreslil komiks „Vénise Céleste“ [Nebeské Benátky], k němuž napsal scénář Appel-Guéry.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá létaMoebius
11.07.2012 Arzach - 70 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!