Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TRANSMETROPOLITAN – OSAMĚLÉ MĚSTO (vol.5) - 90 %

30.01.2012, autor: Drakeus

Osamělé město je v pořadí pátý book komiksové série TRANSMETROPOLITAN. Hlavní postavou série je Spider Jerusalem, novinář ve futuristickém Městě. Městě, ve kterém byste pravděpodobně bydlet nechtěli, ledaže si pěstujete nějakou roztomilou úchylku.
Nenáviděli byste to tam...a přesně takhle se jmenuje Spiderův sloupek v místním deníku SLOVO. Nenávidím to tady. Nenávidí Město, nenávidí lidi v něm. A lidé ho za to milují. Ironie může být někdy pěkně ironická, nemyslíte?

Teď mrknem jestli je Osamělé Město opravdu tak osamělé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Po úvodníku Patrika Stewarta (alias Jean-Luc Piccard z hvězdné lodi Enterprise) necháme Spidera trochu si zavzpomínat na doby dávno minulé a zafilozofovat si o životě a smrti v příběhu ODCHÁZENÍ. Těžko říct, kde se v něm vzala ta sentimentální nálada. Snad kvůli dešti, snad kvůli drogám, možná jen kvůli prachům...kdo ví. Lidi každopádně zajímá co si celebrity myslí o smrti. A Spider celebrita je.

Příběh 21 DNÍ VE MĚSTĚ je vlastně takový Spiderův “sloupek“ o městě a jeho obyvatelích. Ukazuje, jak je život ve Měste úchylný a to, že pokud někdo kolem vás postaví zeď, nemusí to nutně znamenat že vás chce ochránit, možná vám jen chce zamezit v rozhledu.

Že by Spider vyměknul? Nebojte se ničehož nic, Spider se vrací k novinařině a dokáže vám to v následujícím příběhu ZRŮDOVÁNÍ. A co že je to zrůdování? Staré dobré novinářské umění. Umění spílání lidem, přepadání je otázkama, pronásledování je otázkama, štvát je otázkama tak dlouho, až je dostanete do penálu. Zní to jako zábava že? A jaká je to zábava se dozví jeden nejmenovaný politik obviněný z tajného financování pornografických filmů.

Spider se pěkně rozehřál a tak se konečně můžeme podívat na OSAMĚLÉ MĚSTO, které vyplňuje zbytek knihy. V tomto příběhu se policie snaží zamést pod koberec geneticky motivovaný zločin. Má sice pachatele a důkazy v podobě videonahrávky, ale odmítá ji dát k dispozici médiím. Nikdo nic neviděl, nikdo nic neslyšel, což se jeví jako hodně podivné vzhledem k tomu, že se vše událo před očima policejní hlídky. Nic nemůže Spidera Jerusalema odradit od pravdy...ať už bude jakákoliv. Ať už bude znamenat cokoliv…začíná pořádná novinařina.

Jak už vám asi došlo není OSAMĚLÉ MĚSTO jen jeden dlouhý příběh, jako tomu bylo v předchozím booku. Není to ale vůbec na škodu, možná právě naopak. Dostaneme tak možnost poznat Spidera a jeho Město i z jiné stránky.

Po grafické stránce, kterou u série Transmetropolitan obstarává Darick Robertson, nelze nic vytknout. Spiderovi obličeje jsou dokonale šílené, Město na stránkách komiksu ožívá, na každé stránce je na co koukat. Od vymazlených cyberpunkových udělátek, přes roztodivné existence až po zabijácké nápisy na zdech (jako například Varování: tato lavička se mezi 1:00 a 7:00 hodinou rozžhaví do běla. Zákaz spaní.). Akce jsou přehledné, zábavné a hlavně hodně hodně brutální. Jednoznačně dokonalé.

Tohle je samozřejmě jen polovina úspěchu. Druhá polovina je Warren Ellis, jeden z nejšílenějších a zároveň nejoriginálnějších autorů poslední doby. I když je Transmetropolitan sci-fi, připadal jsem si při jeho čtení tak nějak aktuálně. Ať už jde o zkorumpované prolhané politiky, moderní technologie a jejich zneužívání nebo prostě jen pohnuté lidské osudy. Město budoucnosti má stejné problémy jako města současnosti…na jedné straně luxus, bohatství…na straně druhé bída a beznaděj. Rasově motivované zločiny se tu změnili na geneticky motivované zločiny, podstata ale zůstavá stejná…nenávist. Jakkoliv se to bude zdát divné, zkuste zapnout zprávy zažijete Transmetropolitan. To máte rasové nepokoje v severních čechách, “elitní“ česká politická scéna a nejnověji hrozba cenzury internetu. Zatímco ten komiksový Transmetropolitan můžete kdykoliv zavřít, ten skutečný musíte žít.

Možná by to chtělo mít tu nějakého Spidera Jerusalema a uslyšet z televize: Ahoj. Jsem Spider Jerusalem. Kouřím. Beru drogy. Chlastám. Meju se jednou za šest tejdnů. Masturbuju v jednom kuse a svý dýmající otrávený semeno mrskám z vokna dolů na vaše vlasy a pokrmy. Jsem prachatej a respektovanej sloupkař z jedněch z největších novin v metropoli.Žiju se dvěma překrásnýma ženskýma v nejdražší a nejvybranější komunitě ve městě. Bejt parchant se vyplatí. Znamenalo by to totiž, že tu je ještě někdo komu záleží na pravdě. A to není málo.

Ještě si dovolím poslední poznámku na konec. Mám doma i originální US book a musím říct, že ten BBartovský je daleko daleko lepší. Minimálně o polovinu tlustější, kvalitnější lesklý papír, sytější barvy, maximální požitek.

Pro mě jedna z nejlepších komiksových sérií, proto (ale nejen pro to) za sebe 90%.

Autor:


Autor článku: Drakeus
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!