Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

HUGO PRATT (1) - ŽIVOTOPIS - KOSMOPOLITNÍ RODINA

29.05.2012, autor: Zarkoff

Hugo Pratt byl sice po úřední stránce Ital, pocházel však jednak z benátských, jednak z kosmopolitních předků. Jeho dědeček z otcovy strany, jménem Joseph Pratt (nebo Prat), byl Brit; po revoluci roku 1688, která zbavila trůnu katolického krále Jakuba II, našla jeho rodina útočiště ve Francii.
William Henry Pratt, jeden z příbuzných Josepha Pratta, se proslavil jako herec fantastických filmů, ve kterých hrál pod pseudonymem Boris Karloff. Joseph Pratt se narodil v Lyonu; jeho otec byl příštipkář (máme-li věřit rodinným zkazkám, usadili se Prattové v Lyonu během Francouzské revoluce poté, co se vzdali šlechtického titulu a odjeli z Paříže). Dědeček Joseph Pratt se původně živil jako kreslič vojenských staveb; členství v zednářské lóži mu umožnilo odjet do Benátek, kde v Institutu Ravà, což byla benátská židovská škola, vyučoval francouzštinu.

Dědeček Hugo Pratta z matčiny strany se jmenoval Eugenio Genero, byl nemanželským synem dívky pocházející ze Zeno-Toledské rodiny (z rodiny zlatníků, jejíž židovští předkové uprchli z Toleda před inkvizicí a v Benátkách konvertovali ke katolictví) a pracoval jako pomocník lodního kuchaře. Jméno Genero mu dala rodina lazebníků, rovněž maronických židů, jimž bylo dítě svěřeno na vychování. Eugenio Genero se navíc vyznal v pedikúře, psal básně v benátském dialektu a patřil k zakladatelům benátského fašismu. Založil benátské „fašistické bojůvky“; během světové války však u sebe ukrýval židovské uprchlíky z Toleda a další pronásledované Židy. Oženil se s Benátčankou z rodiny Azim-Greggyo, jejíž předkové odešli kolem roku 1390 z Turecka a našli zaměstnání ve sklárnách v Muranu.

Tato kosmopolitní směs přispěla velkou měrou k intelektuálnímu dozrávání Hugo Pratta, který se od raného dětství pohyboval v prostředí, v němž se mísily nejrůznější rasy, náboženství a kultury.

Dětství v Benátkách (1927-1937)

Hugo Eugenio Pratt (obr. vlevo), syn Rolanda Pratta a Eveliny Genero, se narodil 15. června 1927 na pláži Lido v Ravenně nedaleko Rimini, kde rodiče trávili dovolenou. Jeho otec byl pořádkumilovný muž, byl stoupencem Mussoliniho a navíc se zajímal o tajné společnosti. Jeho matka byla ctitelkou esoterismu, kabaly a ráda si vykládala z karet. Hugo Prattovi byl nicméně udělen katolický křest. Dětství strávil v Benátkách, v domě s mnoha místnostmi, které obývali nejrůznější členové jeho rodiny. Hugo Pratt byl jedináček a až do stáří pěti let jej matka oblékala jako holčičku (v Etiopii se jim narodila mrtvá sestřička). V sedmi letech musel následkem úpalu chodit do školy pro mentálně retardované děti; potom se mu však náhle vrátil zdravý rozum. S požitkem se podílel na řádění klukovské tlupy z Campo Santa Maria Formosa. Začal číst upravené homérovské příběhy, keltské pohádky a americké dobrodružné romány; silně jej zaujal také dobrodružný komiksový seriál Američana Lymana Younga Tim Tyler’s Luck, který vypráví o příhodách dvou chlapců v Africe.

Mládí v Etiopii (1937-1943)

Roku 1936 si Rolando Pratt našel zaměstnání v Etiopii, která v té době byla italskou kolonií a nazývala se Habeš; dohlížel tam na pohyb kočovných kmenů. V následujícím roce za ním přijela jeho žena se synem. Hugo Pratt přerušil studium na benátském lyceu Marco-Foscarini a pokračoval ve studiu na lyceu Victora Emmanuela III v Entottu, vzdáleném 20 kilometrů od Addis-Abeby. Rodina bydlela v hlavním městě ve čtvrti zvané Villaggio Littorio. Roku 1941 zapsal otec Huga proti jeho vůli do koloniální policie, jejímž úkolem bylo potlačovat hnutí sciftù, kteří bojovali za nezávislost Etiopie (Hugo Pratt později prohlásil, že byl „nejmladším Mussoliniho vojákem“).

O něco později spojenecká vojska osvobodila Etiopii a v květnu 1941 měl Hugo Pratt možnost přihlížet vstupu vojsk Hailé Sélassiého a plukovníka Orde Wingateho do Addis-Abeby. Roku 1942 byli Hugo a jeho matka přemístěni do vězeňského tábora v Dirédaoua, na který dohlíželi senegalští vojáci, příslušníci armády Svobodné Francie. Odtud je loď Červeného kříže dopravila zpět do Itálie. Rollanda Pratta zajali francouzští vojáci; zemřel po několika měsících cestou do Hararu na mikrobiální infekci. (Jeho hrob objevil Hugo Pratt roku 1969; matka hrob navštěvovala pravidelně až do své smrti roku 1986.)

Během šesti let strávených v Etiopii se Hugo Pratt sblížil mnohem víc s domorodým obyvatelstvem než s kolonizátory. Navázal s Habešany četná přátelství, zejména s Brahanem, mladým rodinným sluhou, od kterého se naučil místní jazyk amharštinu; jiným jeho blízkým přítelem byl Ahmed Beni Quadimah, vyzvědač v britských službách a blízký spolupracovník Orde Wingateho. V Etiopii – bylo mu teprve třináct let – také zažil první milostná dobrodružství a ženy pak v jeho životě nepřetržitě hrály významnou roli. Nadále hltal dobrodružné romány (Jamese Olivera Curwooda, Zane Greye, Kennetha Robertse …) a americké komiksy: Spirit Willa Eisnera, Batman Boba Kana, a především Terry and the Pirates Američana Miltona Caniffa; tento poslední komiks na něj silně zapůsobil a probudil v něm touhu stát se komiksovým autorem; seriál objevil roku 1937 v italském časopisu L’Avventuroso.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Hugo Pratt
26.06.2012 HUGO PRATT (5) - Ztichlý Hugo Pratt (1986-1995)
19.06.2012 HUGO PRATT (4) - Hugo Pratt se mění na H. P. (1970-1986)
12.06.2012 HUGO PRATT (3) - Argentinský exil (1949-1962)Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!