Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

HUGO PRATT (2) - Střídání válčících stran (1943-1945)

05.06.2012, autor: Zarkoff

Po návratu do Itálie byl Hugo Pratt přidělen do předvojenského učiliště v Città di Castello v Umbrii. Poté, co v září roku 1943 Itálie podepsala příměří, byla škola uzavřena. Hugo se vrátil do Benátek, které zůstaly pod kontrolou německých vojsk.
Na podzim 1944 jej zatkla SS pro podezření, že je jihoafrický špion a Hugo strávil osmnáct dní ve vězení Santa Maria Maggiore. Němci jej přinutili vstoupit do jednotky námořní policie. Po třech týdnech se mu podařilo dezertovat a přejít frontovou linii. Stal se tlumočníkem 8. armády, které velel plukovník Vladimir Peniakoff belgicko-ruského původu. V dubnu 1945 přijel Hugo Pratt – ve skotské uniformě - do Benátek společně se spojeneckými vojsky v kanadském obrněném transportéru. Dostal za úkol rozdělovat obyvatelstvu poukázky na benzin a seznámil se s novozélandským generálem Freybergem. Přešel pak k 5. americké armádě, kde organizoval zábavná představení pro vojáky. Sestavil mimo jiné veseloherní číslo, ve kterém sám zpíval a tančil pod pseudonymem Ongaine. Po skončení Druhé světové války odešel z armády a našel si místo tlumočníka v benátském přístavu.

Benátská skupina (1945-1949)

Kreslířská kariéra začala pro Hugo Pratta koncem roku 1945. Dne 21. prosince toho roku založil kreslíř Mario Faustinelli vydavatelství Albo Uragano Comics Inc., které začalo vydávat komiksový časopis Albo Uragano nevelkého rozsahu, který se inspiroval americkými comic books. Časopis vycházel nepravidelně a roku 1947 se – podle hlavního komiksu, který publikoval - přejmenoval na Asso di Picche-Comics [= Pikové Eso] (obr. vlevo); vyšlo však celkem pouze osmnáct čísel tohoto časopisu, které dnes fanoušci zoufale shánějí. K Mario Faustinellimu, který řídil práci redakce pevnou rukou, se připojil Hugo Pratt a scénárista Alberto Ongaro. Postupně s nimi začali spolupracovat také kreslíři Giorgio Bellavitis, Fernando Carcupino, Damiano Damiani, Rinaldo d Ami, Paolo Campani a později i Dino Battaglia a Ivo Pavone. Společně vytvořili takzvanou „Benátskou skupinu“; pracovali pod silným vlivem amerických komiksů a populárních dobrodružných románů. V pozdějších letech na všechny čekala významná kariéra, i když ne vždy v oblasti komiksů; například Damiano Damiani se stal známým filmovým scénáristou a Alberto Ongaro je dnes oceňovaný italský romanopisec.

Kromě komiksu Asso di Picche, kreslil Hugo Pratt pro časopis Asso di Picche-Comics tužkou i řadu dalších sérií, které pak Mario Faustinelli inkeroval. Svou práci však nebral příliš vážně a nepracoval nijak systematicky; odjížděl například do Rakouska (do Lince, který v té době náležel do sovětské zóny, se vydal hledat „snoubenku“), do Provence (po stopách Van Gogha) a do Anglie (navštívit Londýn). Stejně jako i jeho kolegové z Benátské skupiny, i Hugo četl díla proslulých amerických a francouzských romanopisců, zajímal se o poezii a o filozofii (v té době byl v módě existencionalismus).
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Hugo Pratt
26.06.2012 HUGO PRATT (5) - Ztichlý Hugo Pratt (1986-1995)
19.06.2012 HUGO PRATT (4) - Hugo Pratt se mění na H. P. (1970-1986)
12.06.2012 HUGO PRATT (3) - Argentinský exil (1949-1962)Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!