Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

HUGO PRATT (4) - Hugo Pratt se mění na H. P. (1970-1986)

19.06.2012, autor: Zarkoff

Několik týdnů předtím, tj. v listopadu roku 1969, se na 5. Mezinárodním salonu v Lucce Hugo Pratt seznámil s Georgesem Rieu, šéfredaktorem dětského týdeníku Pif, který vydávalo nakladatelství Vaillant.
Setkání zprostředkoval Claude Moliterni, který se později stal ředitelem nakladatelství Dargaud; v oné době však byl Moliterni šéfredaktorem skrovného časopisu Phénix, jehož 11. číslo, které vyšlo u příležitosti zmíněného Salonu, poprvé představilo Hugo Pratta frankofonním čtenářům. Kromě několika specialistů, jej totiž ve Francii nikdo neznal, neboť jeho práce zde vyšly pouze roku 1959 v málo významném časopisu Kwaï (byl to komiks Ticonderoga [obr. vlevo], který byl při té příležitosti přejmenován na Alain Blainville), a roku 1965 v časopisu Chouchou (který otiskl komiks Billy James).

Ve vlaku z Janova do Paříže se Hugo Pratt rozhodl – a způsobil tak rozhodný obrat ve své kariéře - že pro svou další tvorbu využije postavu Corta Maltese z komiksu Balada o slaném moři. Vedení týdeníku Pif přijalo tento záměr s porozuměním, a v dubnu 1970 proto vyšla první epizoda Cortových dobrodružství, nazvaná Tristan Bantam. Přesto, že mladí čtenáři – příliš mladí na to, aby ocenili kvalitu série - nereagovali příliš nadšeně, vedení časopisu Pif-gadget se nezaleklo a v době od dubna 1970 do dubna 1973 otisklo jednadvacet dvacetistránkových epizod (průměrně vycházel každých sedm týdnů jeden příběh). Nicméně se zdá, že mírně anarchistická ideologie, kterou lze postřehnout v některých z těchto příběhů, dráždila vedení časopisu, který byl ideově velmi blízký Francouzské komunistické straně. Jednadvacet epizod (některé jejich názvy byly mírně pozměněny), které vyšly v Pifovi, pak nakladatelství Casterman vydalo ve čtyřech albech: Sous le signe du Capricorne [Ve znamení Kozoroha] (epizody 1 až 6), Corto toujours un peu plus loin [Corto je zase o kus dál] (epizody 7 až 11), les Celtiques [Keltové] (epizody 12 až 17) a les Ethiopiques [Etiopané] (epizody 18 až 21).

Dlouhé období, po které série vycházela na stránkách velkonákladového časopisu (Pif-gadget míval náklad přes 400 000 výtisků týdně), odstartovalo mezinárodní kariéru Hugo Pratta, kterého po roce 1971 řadila kritika žánru mezi tři nebo čtyři nejvýznamnější komiksové autory. Širším vrstvám čtenářů však trvalo ještě několik dalších let, než se přiklonili k tomuto názoru, takže prodej Prattových alb začal stoupat teprve koncem sedmdesátých let. Úspěch Corta Maltese, který se zrodil ve Francii, se pak přenesl do Itálie, do Nizozemí (série tam vycházela v týdeníku Pep) a následně i do dalších zemí.

Sedmdesátá léta ve Francii byla pro Hugo Pratta značně příznivá: o komiksy se zajímalo čím dál více čtenářů a autoři i vydavatelé nestačili uspokojovat poptávku. Pratt se usadil nejprve v Paříži (v č. 42, rue de Lancry), potom v Saint-Germain-en-Laye (ve vile v rue Lamartine) a nakonec na ostrově Saint-Louis v rue Le Regrattier. Nadále jezdil po celém světě a postupně se z něj stávala legendární postava. Stal se protagonistou románu Alberta Ongara a několik kreslířů jej vložilo do svých komiksů. K mytologii kolem Hugo Pratta přispěl zejména Manara, který jej zařadil do svého komiksu H. P. et Giuseppe Bergman jako postavu „mistra dobrodružství“ H. P.

Širší veřejnost nepovažovala Hugo Pratta za pouhého tvůrce komiksů. Dostával nejrůznější návrhy: přednášel na amerických a kanadských universitách o bojích v Severní Americe v osmnáctém století, hrál v kanadských, italských a francouzských filmech (například ve snímku Mauvais Sang [Zlá krev] Léose Caraxe) a politické strany jej několikrát (marně) žádaly, aby vstoupil do jejich řad.

Hugo Pratt se však nadále považoval především za komiksového autora. Kromě série Corto Maltese, která v roce 1987 již čítala více než tisíc stránek, kreslil sérii Gli scorpioni del deserto [Pouštní štíři] – její publikaci zahájil roku 1969 v revui Sgt. Kirk – a vytvořil také řadu samostatných příběhů, z nichž nejvýznamnější jsou l Homme des Caraïbes [Muž z Karibiku], la Macumba du gringo, A l Ouest de l Eden [Na západ od ráje], Jesuit Joe, … Roku 1983 napsal pro Manaru scénář komiksu Tutto ricominciò con un estate italiana [Všechno začalo jednoho indiánského léta] a roku 1984 začal kreslit novou sérii Cato Zulù.

Život a dílo Hugo Pratta se stalo námětem mnoha prací (kritických esejů i oslavných článků), jejichž úroveň většinou nebyla valná. Své vzpomínky z mládí nahrál Pratt jednomu ze svých přátel na magnetofon (jejich francouzskou verzi vydal Pierre-Marcel Favre pod názvem Avant Corto).

Prattovy komiksy se postupně staly kulturním fenoménem. K albům série Corto Maltese psali předmluvy známí intelektuálové, jako Umberto Eco či Jean Markale. Mezinárodního uznání se Hugo Prattovi dostalo roku 1986, kdy byl slavnostně uvítán v Argentině, kdy jeho alba začala vycházet ve Spojených státech a kdy mu byl věnován rozsáhlý článek v americkém časopisu The Comics Journal; v témže roce se jeho díla zařadila – přinejmenším ve Francii – do kulturního dědictví (byly mu věnovány pořady na kanálu France-Culture a uspořádána výstava v pařížském Grand Palais). Díky tvůrcům, jakým byl Hugo Pratt, se svět oficiální kultury začal zajímat o dlouho opovrhovaný žánr komiksů a některým jeho pracem přisuzovat statut uměleckého díla.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Hugo Pratt
26.06.2012 HUGO PRATT (5) - Ztichlý Hugo Pratt (1986-1995)
12.06.2012 HUGO PRATT (3) - Argentinský exil (1949-1962)
05.06.2012 HUGO PRATT (2) - Střídání válčících stran (1943-1945)Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!