Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

HUGO PRATT (5) - Ztichlý Hugo Pratt (1986-1995)

26.06.2012, autor: Zarkoff

Později se Hugo Pratt objevoval na veřejnosti stále méně, a stal se tak téměř legendární postavou. Doby, kdy s oblibou navštěvoval komiksové festivaly a besedoval s mladými tvůrci a s redaktory fanzinů, zmizely v nenávratnu.
Pokud zrovna necestoval nebo nepobýval u některého ze svých přátel, trávil čas ve svém domě v Grandvaux (nedaleko Lausanne), který se stal od ledna roku 1984 jeho oficiálním bydlištěm, nebo v posledním patře domu s terasou v Malamoccu (na benátském Lidu), popř. ve starém domě, který mu propůjčil cordóbský magistrát. Podle sdělení spisovatele Octavio Paze si domy, ve kterých pobýval, pouze pronajímal, protože se nechtěl nijak vázat k určitému místu. Pokud se tedy rozhodl, že si koupí dům v Grandvaux a že se poprvé stane jeho stálým vlastníkem, bylo to proto, aby nemusel nikam stěhovat svých třicet tisíc knih, které tam uskladnil. V Paříži byl jeho přechodným bydlištěm obvykle pomenší dům v Latinské čtvrti (svou hrdinku po něm pojmenoval Victor Hugo i Hugo Pratt …).

Město Wheeling (v Západní Virginii), ve kterém se odehrává jeden z Prattových komisů (obr. vlevo), jmenovalo Hugo Pratta svým čestným občanem. Heslo „Hugo Pratt“ se dostalo do slovníků a encyklopedií, stalo se předmětem univerzitních studií, o Prattovi začaly mluvit i významné osobnosti, jako třeba François Mitterand, který Prattova alba věnoval automobilovému závodníku Jacques Laffitovi, když ten ležel po úrazu v nemocnici, nebo zpěvačka Lio, která vyzvala Pratta, aby nakreslil obaly k jejím deskám. Jedna benátská restaurace nese pojmenování Corte sconta detta arcana (což je původní titul příběhu Corto Maltese na Sibiři; obr. vpravo) a na náměstí sv. Marka je v café Florian k dostání koktail „Corto Maltese“. Pratt již později nestíhal sledovat veškerá vydání svých prací, i když se o to snažil co nejvíce. Několikrát musel odmítnout filmová zpracování svých komiksů, neboť nebyl přesvědčený o kvalitě filmového přepisu.

I když ho nic nenutilo pracovat, stále vytvářel další komiksy. Obklopil se přitom několika spolupracovníky, z nichž stojí za zmínku zejména přítelkyně a zkušená koloristka Patricia Zanotti, architekt a Benátčan Guido Fuga, který pro Pratta kreslil zejména vlaky a automobily, a malamocký kreslíř Rafaele Vianello, který Prattovi pomáhal s kresbami nejrůznějších prostředí. Na podzim roku 1994 postihlo našeho umělce závažné onemocnění, které však nijak neovlivnilo jeho pracovní nasazení. Hugo Pratt zemřel na následky rakoviny tlustého střeva dne 20. srpna 1995 na klinice La Rosiaz v Pully nedaleko Lausanne.

Přeloženo z druhého vydání knihy Dominika Petitfauxe „De l autre côté de Corto“, kterou vydal Casterman v říjnu roku 1996.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Hugo Pratt
19.06.2012 HUGO PRATT (4) - Hugo Pratt se mění na H. P. (1970-1986)
12.06.2012 HUGO PRATT (3) - Argentinský exil (1949-1962)
05.06.2012 HUGO PRATT (2) - Střídání válčících stran (1943-1945)Italský komiks
20.01.2014 Italský komiks (7): Další významné tituly
13.01.2014 Italský komiks (6): Rok 2011
06.01.2014 Italský komiks (5): Změny se blíží


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!