Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

STAR WARS OMNIBUS X-Wing: Rogue Squadron (1)

24.04.2012, autor: Peter Garand

To, čím byl pro mnohé praskavý bzukot světelného meče rytířů Jedi, pro mne znamenal hučivý zvuk motorů futuristického X-Wingu. Zatímco většina snila o vznešených dobrodružstvích po boku Luka Skywalkera, já jsem se viděl v kokpitu vesmírné stíhačky, jak sestřeluji Husákův prezidentský speciál.
Už od chvíle, co se před mýma dětskýma očima poprvé zableskl její stříbřitý trup jsem věděl, že můj sen být nejlepším stíhacím pilotem se jednoho dne splní. Což byl omyl. Nicméně jsem tehdy pochopil, že zatímco držet světelný meč mohou jen vyvolení, pilotovat X-Wing mohou jen ti nejlepší!

Předem podotýkám, že mé zkušenosti s Hvězdnými válkami se týkají pouze filmů od George Lucase, zběžně animovaného seriálu Clone Wars a několika počítačových her jako například X-Wing versus Tie Fighter nebo Star Wars Rogue Squadron, a za kánon považované scifi romány ze zmiňovaného univerza mě zcela minuly. Tento komiks recenzuji pouze z jediného důvodu - MILUJU X-WINGY!

Pod apokalypticky dlouhým názvem „Star Wars Omnibus: X-Wing: Eskadra Rogue, kniha první“ se skrývají celkem tři navazující příběhy pilotů Rogue Squadron.

Příběh první, nazvaný Velitel Rogue, nám hned v úvodu připomene, kdo je Wedge Antilles, Wes Janson (který se ve filmech vyskytoval sotva minutu čistého času), a že Luke Skywalker je Jedi. Popravdě nechápu smysl sdělené informace - buď vím, kdo je Luke Skywalker, protože jsem viděl Hvězdné války, a pokud ne, sotva budu vědět, co znamená slovo Jedi. Kromě lidských pilotů se v letce vyskytuje ještě jeden ohavný emzák, o němž vám starwars wiki neřekne o mnoho víc, než samotný komiks, a jehož jediným posláním v příběhu je být okamžitě brutálně umučen a následně nahrazen odporným emzákem číslo dva.

Naši hrdinové jsou vysláni na průzkumnou misi na Corellii, aby pátrali po zbytcích rozpadlého Impéria. Ačkoli se zpočátku všechno zdá v pořádku, vzápětí jsou uvítáni střelou z raketometu a na scénu napochoduje imperiální AT-ST s celou jednotkou storm commandos, a během okamžiku musí eskadra Rogue čelit generálu Weirovi, rozhodnutému připomenout místnímu obyvatelstvu, že Impérium sice možná padlo, ale že stále ještě dýchá a bude setsakramentsky kopat.

Velitel Rogue je vcelku jednoduchá oddechová povídka, kde akce střídá akci, na žádné filosofování se nehraje a dokonce se dostaví i zmiňovaný Luke Skywalker. Budete svědky první mise hochů z Rogue Squadron a také prvního zakončení ikonickým záběrem na formaci letících X-Wingů. Na tenhle pohled si zvykněte. Končí jím každý příběh. Ale popravdě řečeno, ani po přečtení celé knihy se mi neomrzel. Ano, miluji X-Wingy.

Povídka druhá, Opozice proti rebelům, navazuje tam, kde předešlý příběh skončil. Wedge, v doprovodu nových rekrutů, má zajistit dopravu konvoje na planetu Mrlsst. Ano, Mrlsst. Není to překlpe :) Místo konvoje však na eskadru čeká letka Tie Fighterů a objevují se dohady, že mezi spojenci je zrádce.

Opozice proti rebelům je povídka, která mě přesvědčila o tom, jak je svět neskutečně malý. Jak jinak si taky vysvětlit sáhodlouhou šňůru šťastných náhod a setkání, která naše hrdiny provází? Postavy se neustále ztrácejí a znovu nacházejí a někdy se nevědomky minou jen o vlas. Dějová linie je neskutečně uměle vykonstruovaná, plná zbytečných postav a zápletka se spacetrooperským skafandrem nemá jiný smysl existence, než aby zrádce mohl dopadnout tak, jak dopadne.

Příběh nám představí novou dvojici hrdinů, kteří budou letku provázet i v dalších příbězích. Jmenovitě Elscol, vůdkyni odboje a jejího věrného wookieho Groznika, jenž vás přesvědčí o tom, že nejlepší zbraní proti Tie Fighteru je kus klacku. Abych jenom neplil špínu, podotknu, že povídka obsahovala jednu scénu, která mě neskutečně nadchla. A to pohled mezi piloty Impéria! V okamžiku, kdy se objevili první z nich, a začalo vycházet najevo, že ani imperiální piloti nejsou jenom ty věčné svině v černých fešáckých mundůrech, ale skuteční lidé různých povah a názorů, chtělo se mi křičet: „Seru na ty přiteplené manekýny z Rogue Squadron, ukažte mi tyhle lidi! Chci vědět, jaký je JEJICH příběh!“ Nuže, jaký že je čeká osud? Jednoduché - o deset stránek později všichni chcípnou. Smrt autorovi!

Příběh třetí, Fantómová aféra, se točí kolem nákupu tzv. Fantómové lodi, která nejen, že je schopná se maskovat, ale odolá i účinku gravitačních studen používaných imperiálními křižníky. Aliance, narozdíl od Impéria, evidentně nemá o novou zbraň takový zájem, protože vyjednat podmínky o koupi poslala právě Wedge, což je sice důležitá postava, ale přiznejme si to, rozhodně to není politik, diplomat nebo obchodník. Wedge Antilles je voják, a jeho pracovní náplní je sestřelování Tie Fighterů. To je jako kdybyste na nákup Gripenů poslali velitele Tygří letky. Wedgova vhodnost coby vyslance Republiky se projeví zejména v okamžiku, kdy se na důležitý obchodní meeting dostaví v roláku - rebel každým coulem. Jeho obchodním protihráčem je imperiální důstojník a mj. bývalý pirát Loka Hask, u kterého by mě opravdu zajímal jeho kariérní postup. Vše, co se o něm dozvíme z jeho biografie je, že býval studentem imperiální vojenské akademie, z níž byl později vyloučen, a že poté, co se mu na obličej přisála vesmírná chobotnice, se mu na ni „nějak“ podařilo vrátit. Z čehož vyplývá, že Impérium možná JE zlé a kruté, nicméně narozdíl od Aliance alespoň pomáhá handicapovaným. Vážně - kdy jste naposled viděli nějakého imperiála, který by nebyl ze tří čtvrtin kyborg, nebo mu z hlavy netrčela nějaká divná věc?

Příběh sráží na kolena až neskutečně chaotické finále, ve kterém se pořád něco vysvětluje, něčí plán counteruje jiný plán, a imperiální jednotky bez jakéhokoli důvodu náhle začnou bombardovat město. Musel jsem to číst alespoň dvakrát, abych pochopil, co se to tam vlastně děje. Děs.

Pokračování recenze v dalším článku.
Autor:


Autor článku: Peter Garand

Detaily o komiksu:

Titul: STAR WARS OMNIBUS X-Wing: Rogue Squadron
Série: Star Wars
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2012
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!