Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Vydejte si vlastní komiks knižně!

07.06.2012, autor: HOST

V dnešní době můžete knihu vydat sami, aniž byste obcházeli s vaším nápadem klasické vydavatelství, kde byste asi marně hledali nějakou podporu. Navíc v začátku, kdy si teprve budujete své autorské jméno a teprve hledáte svou „čtenářskou obec“, budete potřebovat nejspíše menší náklady knih. Kam se tedy s tiskem obrátit?
Pro začínající autory nebo menší projekty jsou tu specializované služby, jako je například TiskovyExpress.cz. Tato specializace umožňuje produkovat náklady knih v řádu 10-400ks, což je právě pro začínající autory zajímavé.

Jaké jsou dnes možnosti
Dnes se pro tisk knih v menších nákladech používají výhradně digitální technologie. Pozor ale, nejedná se o běžné kopírky či laserové tiskárny, používané v copyshopech. Jde o takové systémy, které dokáží například svou barevnou tiskovou produkci generovat v takové kvalitě, že je od normálního ofsetového tisku laik nerozezná. (Netvoří typický lesk nebo vrstvení barvy jako běžná kopírka.) Proto se dají malonákladem vytisknout i komiksy, kuchařky, fotobooky a další knihy, kde je potřeba věrná reprodukce obrázků.

Zhotovení knihy ale není jen o tisku. Velmi důležitá je schopnost nabídnout zákazníkovi kvalitně provedenou vazbu a zhotovení obálky nebo knižních desek. Tyto výrobní operace vyžadují již lepší technologické vybavení zhotovitele a také dostatek zkušeností jak se samotnou výrobou, tak i s používanými materiály. Tím vším TiskovyExpress.cz disponuje.

Představme si službu Tiskový Express společnosti TIGRIS Zlín
Tiskový Express je webový portál, poskytující informace a služby v oblasti individuálního publikování a přípravy knih různého typu, se zaměřením na produkci jak pro laickou, tak i odbornou veřejnost (nakladatelství, reklamní agentury, volně působící grafici nebo fotografové).

Tiskový Express nabízí své „know-how“ a servis laické veřejnosti, například začínajícím autorům, nebo příležitostným „samizdatovým“ vydavatelům formou průvodce a rádce. Čtenáři zde najdou jednotlivé příklady jak postupovat v případě zájmu o vydání knihy, pomoc s její přípravou, vysvětlení základních odborných pojmů, včetně rozsáhlé obrazové dokumentace a ukázek. Zájemce o skutečnou realizaci zde může vyplnit i poptávkový formulář pro nacenění svého vlastního knižního projektu.

Tento server provozuje firma Tigris Zlín, která od roku 1994 úspěšně působí v oblasti jak polygrafie (tisk, knižní výroba), tak v oblasti nakladatelské produkce vlastních knižních titulů.

TiskovyExpress.cz umožňuje s každým dotiskem realizovat přesně takové množství knih a publikací, jaké zákazník upotřebí, bez tvorby zbytečných skladových zásob nebo „ležáků“. A to ve velmi krátkých dodacích lhůtách, běžně v řádu 7-10 dnů. Mezi nejčastěji realizované zakázky patří tyto produkty:
- Beletrie, básně, povídky… veškeré „textové“ publikace
- Kuchařky, kalendáře, fotobooky, albumy
- Cestopisy z cest a dovolených
- Events publikace (události) – soukromé, firemní, klubové, sportovní, společenský život a události obce nebo města, atd…
- Zájmová nebo odborná tématika pro úzkou skupinu čtenářů
- Skripta a učebnice pro školy různého typu
- Výroční zprávy, firemní dokumentace a manuály
- Specializované sběratelské katalogy, katalogy aukcí

Co si potřebujete připravit
Vše samozřejmě závisí na typu požadované publikace. Pro jednoduchou sazbu textové publikace stačí běžně uživatelské zkušenosti s aplikacemi typu Word. Pro náročnější knihy s fotografiemi se již specializovanějším programům na jejich úpravu nevyhnete. Problematiku přípravy knihy je dobré nastudovat alespoň částečně dopředu, ještě než se pustíte do samotné tvorby. Na stránkách portálu TiskovyExpress.cz najdete potřebné informace a doporučení jak postupovat, krok za krokem. Poradí Vám zde se základní úpravou textu, obrázků, přípravou a usazení stránek, až po další technologické zásady používaní při knižní produkci.

Rychlost zhotovení
Běžná ofsetová produkce umí knihy zhotovit v běžných termínech okolo 15-20 dnů. Digitální malonákladová produkce knih se pohybuje kolem cca do 7-10 dnů.

Video z výroby

Kvalita
Tisk a vazba knih je služba, na kterou se nejde dívat očima běžné produkce stránek z copyshopu a jejich následné svázání kroužkovou vazbou, byť i toto je jeden z výrobků, které samozřejmě TiskovyExpress.cz umí zajistit.

Aby vznikla například kvalitní obrazová publikace touto formou, musí výrobce takovéto knihy perfektně zvládnout několik oblastí výroby: dodržení správné barevnosti tiskoviny pro věrnou reprodukci, kvalitu tisku nerozeznatelnou od běžné (ofsetové) knižní produkce, správnou volbu papíru nejenom z hlediska potisku ale i třeba zpracování pro knižní potahy desek, předsádky atd. (vlákno papíru). Dále správně zvládnout typografii sazby v případě, že klientovy poskytuje komplexní přepracování podkladů na nejvyšší kvalitativní úroveň, technologická pravidla pro různé typy vazeb a desek knihy. Atd…

Samozřejmostí jsou pak veškerá úskalí spojená se zpracováním vytištěných archů do fáze zhotovení knižní vazby a samotné knihy, ať již s jedná o vazbu v měkkých (V2), nebo šité vazby (V4 v měkkých deskách a V8 v tvrdých deskách).

Shrnutí
Dnešní doba dává jednotlivci možnost nechat si vytisknout knihu sám pro sebe, v různém nákladu i provedení. Služby typu TiskovyExpress.cz umí potencionálního autora vézt krok za krokem při přípravě knihy a díky moderním technologiím dokážou zakázky rychle přijmout i zrealizovat ve velmi vysoké kvalitě, srovnatelné s velkoobjemovou produkcí pro komerční trh.
Autor:


Autor článku: HOST
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!