Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Avengers - film - 80 %

13.06.2012, autor: Matthew Matt, Mrs. Rickman

A je to tady. Avengers na stříbrném plátně. Je výsledkem sen každého komiksového fanouška či nekoherentní a neukočírovaný mišmaš?
Ještě úplně na začátek bych chtěla poznamenat, že se recenze týká dvourozměrné verze filmu. Bohužel se totiž v poslední době v České republice rozmáhá trend uvádění 3D filmů jen a pouze s dabingem, což často způsobí zklamání nejednomu nadšenci pro originální znění. Například u Roberta Downeyho Jr. toto považuji za neskutečné mrhání potenciálem jeho znělého hlasu. Nicméně předpokládám, že kromě umělého přetransformování filmu do 3D mezi verzemi jiných rozdílů nenajdeme.

Ale teď už k filmu samotnému.

S týmovkami je to vždy složité, vzhledem k množství postav, které musí režisér zvládnout a hlavně je na plátně nějak umístit. Situace, kdy někteří hrdinové vidět jsou, zatímco jiní zmizí někam mimo zorné pole diváka, jsou více než nevhodné. Každý divák chce mít přehled. Zároveň se musí počítat s tím, že každá postava by měla mít svůj charakter a svůj výraz, který je třeba vykreslit zřetelně. V podobných povahách a vzhledu hrdinů se každý nováček během několika desítek minut sledování beznadějně ztratí a i atraktivní film tak zatratí hned na začátku.

Když už jsme u té přehlednosti - Avengers propagují přístup "kdo neviděl předchozí filmy, má smůlu", nejsou zde tedy na programu žádné flasbacky ani vysvětlování minulých událostí. Na druhou stranu v případě Hulka neznalost filmu nejen nevadí, ale možná je i preferována, protože opět došlo k výměně herců a po Eriku Banovi a Edwardu Nortonovi převzal zelené svaly sympaťák Mark Ruffalo. A když tak nad tím přemýšlím, u Iron Mana neznalost asi také není úplně na škodu – jeho nástup na scénu pak zapůsobí s o to větší silou.

Daleko důležitější jsou filmy Captaina Ameriky a Thora, což mě netěší, protože druhý zmiňovaný jsem zatím nestihla vidět. Konkrétně bez znalosti druhého jmenovaného možná ani nebudete notnou chvíli vědět, kdo má být ten úlisný záporák, který se zčistajasna na začátku objeví a o co mu jde. Samozřejmě je to Loki, ale než se představil, byla to jen má domněnka.

Tentokrát je hrozba daleko větší než kdy předtím a hrdinové musí ustavit nesourodou a navzájem se v lásce příliš nemající směsku, aby dokázali zachránit Zemi. To je samozřejmě děj pouze ve zkratce, více se nejpíš ani nesluší prozrazovat. Avengers ale přirozeně nestojí na ději, nýbrž na postavách a charakterech. Zajímavé dějové odbočky jsou ale nepochybně příjemným a trochu nečekaným oživením.

Každá postava má charisma, každá má hlášky a většina má za svou "skořápkou" perfektní herce. Jmenovitě Iron Man, Hulk, Loki (skvěle úlisný a démonický Tom Hiddleston) a Hawkeye (překvapivě dobrý Jeremy Renner). Nebudu spoilerovat, ale právě Renner po většinu filmu bude v trochu jiné roli, než by divák čekal.

Dokonce i Scarlett Johansson, která mi v Iron Manovi 2 vůbec nesedla, mi zde přijde přirozenější, lepší. Představiteli Thora Chrisovi Hemsworthovi jsem, na druhé straně, doposud nedokázala přijít na chuť. Možná jsem v menšině, ale nesedí mi ani trochu, dokonce ani do takové "hammy" role (přespříliš teatrální, přehrávající), jakou úloha Thora bezesporu je.

Fanoušky seriálů možná ještě potěší Cobie Smulders, kterou jsem zde opravdu nečekala. V How I Met Your Mother se v roli Robin představuje jako trochu drsnější a ironickými vtipy hýřící moderátorka, zde se z ní ale stává pravá akční hrdinka se vším všudy. Obě role však zvládá s naprostou bravurou.

Do režisérské sesle usedl Joss Whedon, který má za sebou mimo jiné několik dílů populárních seriálů Kancl a Glee jako režisér a coby scénárista se podílel na tvorbě animovaného filmu Toy Story. V neposlední řadě je stvořitelem fenoménu Buffy přemožitelky. A je zajímavé, jak se na různých koncích oceánu lišila očekávání právě v závislosti na osobě režiséra. V USA je Buffy velmi populární a to v notné míře mezi geeky a fanoušky komiksu. Přítel mi vyprávěl, že když poslouchal podcast ze spidermancrawlspace.com, kde se vyjadřovali fanoušci Spideyho z celých Států, naprosto VŽDY, když se rozhovor stočil k "nespidey" tématům, začala se téměř okamžitě řešit Buffy. A není se čemu divit.

Protože i když v českých končinách tento seriál není hodnocen bůhvíjak pozitivně, v originálním znění je dojem z tohoto díla diametrálně odlišný. Hlavní dějová linie se točí kolem mladé studentky střední školy, která se po večerech zabývá likvidováním upírů. Není to ale jeho jediná rovina – ve skutečnosti je to seriál především o temných stránkách dospívání a mezilidských vztazích. Koncepty jednotlivých dílů jsou velice originální, seriálu není cizí ani inteligentní humor. Tedy, když už jsem se bavila s někým, kdo se na Avengers těšil, věděl, kdo je bude režírovat a věděl, kdo je to Joss Whedon. Takže asi tři lidi. Ale teď už zpět k Avengers.

Avengers jako celek vyzdvihuje hlavně práce s postavami a tropy (ustálenými prvky vyprávění). Ať už to je neskutečně jiskřící energie mezi hlavními představiteli či naprosto nejstylovější utnutí řečnícího padoucha, Avengers vedou. A rozhodně vedou i díky Whedonovi.

Tou nejdokonalejší věcí na celém snímku je ale naprosto neskutečná akční scéna v poslední třetině. Něco takového jsem nikdy neviděla a popravdě bych ani nevěřila, že někdo něco takového natočí. Nejvíc se srovnání blíží asi Bayovým Transformers I, ale i ti zůstávají pozadu. Nejen proto, že tady je hrdinů daleko víc, tudíž je potřeba vše správně dávkovat, ale i díky jejich kooperaci a díky Whedonovu nadšení. Větší akční smršť jsem v životě nezažila a řekla bych, že ještě chvilku nezažiju.

Ještě menší poznámka pro fanoušky komiksu - Cosmic Cube se tady jmenuje Tesseract a slouží k otevírání portálů. Ať nezažijete tu samou situaci jako já, kdy jsem zírala jak sůva z nudlí a dobrou půlhodinu si lámala hlavu, jestli se s filmaři bavíme o tom samém.

A vůbec - nejsou to úplně ti klasičtí Avengers, povahou, přístupem ani myšlenkou. Oproti Avengers Omnibusu je film mnohem realističtější, postmodernější, přízemnější, nejspíš i trochu cyničtější. Ale rozhodně je to jen k dobru.

Ještě jedna poznámka ke všude zmiňované absenci Spider-Mana - pro mě je naprosto pochopitelná. V komiksu sice mnohokrát dokázal, že patří k těm mocnějším superhrdinům Marvelu a několikrát už s Avengers spolupracoval. Jednou to bylo dokonce dlouhodobě v rámci série New Avengers. Jeho místo ale je spíš v rámci "přízemnějších" příběhů a v kosmických/magických prostředích mu to moc nesluší.Navíc role třeskutě inteligentního a mírně otravného bonmotéra už je zde zabrána Tony Starkem, který je v komiksu přece jen trochu vážnější.

Abych to uzavřela - Avengers musíte vidět. Je to skvělá podívaná, která vás přikove do křesla a kterou z hlavy jen tak nedostanete. Je otázka, zda půjde o nejlepší komiksový film roku, přece jen nás v kinech čeká ještě Temný rytíř a restart Spider-Mana. Řekla bych ale, že rozhodně nebudete stačit zírat. Alespoň já to tak měla.
Autor:


Autor článku: Matthew Matt, Mrs. Rickman

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!