Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Kriminalistika v komiksech - 70 %

05.07.2012, autor: Matthew Matt

Forenzní věda je oblast, ve které se divákům velmi často předkládají smyšlenky a fikce. Hrdinní soudní vyšetřovatelé bývají prezentováni jako bezmála bozi, kteří zavětří ve vzduchu a ucítí pach pachatele i několik hodin starý.
Právě proto jsou tu teď scénáristé David West a Rob Shone, aby vše uvedli na pravou míru.

Zbrusu nová kniha Kriminalistika v komiksech je jakýmsi křížencem mezi encyklopedií a ilustrativní beletrií. Celkem se podíváme na tři odvětví výzkumných disciplín - balistiku, antropologii a ohledávání místa činu. Pokud některý z těchto výrazů slyšíte prvně, vězte, že balistika se zabývá zbraněmi a kulkami, antropologie lidskými ostatky a ohledávání místa činu je zkrátka ono napínání žlutých pásek a strkání obyčejných předmětů do sáčků s čísly. Tedy aktivita, kterou nejspíš každý zná z repríz své oblíbené kriminálky.

Kniha samotná vypadá tak, že u každé části nejprve nalezneme encyklopedicky vysvětleno, oč jde a na jakých principech ta která věděcká disciplína funguje. Nejde se zde do žádných velkých detailů, matérie je probrána spíše povrchně. Vše je očividně uzpůsobeno pro dětského čtenáře. Následují dva komiksové příběhy, popisující skutečné případy, ve kterých byla použita ona zmiňovaná metoda. Na závěr nás ještě čeká shrnutí některých dalších případů, které se problematiky týkají.

Nápad je to jistě zajímavý, protože čtenář dostane možnost nahlédnout do skutečných vědeckých procesů. Není tak krmen hloupostmi ze seriálů, ve kterých "vyšetřovatel" vystříkne sprej do vzduchu a podle "míry kondenzace" (nebo nějakého takového nesmyslu) určí, kde a jak se zde někdo před týdnem pohyboval a jakou měl DNA. Vzhledem k tématu zároveň nebudete ušetřeni ani několika chuťovek, jako například detailního popisu procesu, při kterém na kadáver nalezou mouchy, či několika šťavnatých mrtvol samotných (jedna taková se na nás šklebí už ze samotné obálky).

A když už jsem zmínil obálku: ta je navýsost pikantní sama o sobě. Představme si, že jsme chtivý kupec a vidíme Kriminalistiku v komiksech poprvé na vlastní oči. Vítá nás odporná larva, která nám sděluje, že nás uvnitř čeká devět skutečných kriminálních případů. Nad ní je detailní záběr na zadek mouchy, která klade vajíčka. Ještě výše je ona zmiňovaná rozšklebená mrtvola, kterou jako by někdo mimo záběr hladil a vzdychal "Neuvěřitelné!" A nalevo je věru podivná chlapožena s přivřenýma očima a plnými rty, která nám sděluje, kdo knihu ilustroval, zatímco si připravuje chutný vývar z lidské hlavy. Nebo to tak alespoň vypadá. Vše podtrhuje podivně nesdělný detail na jaksi podivně pokřivenou lidskou mrtvolu zbrocenou krví, na kterou zvědavě nakukují další larvy klubající se z vajec. Detail, u kterého si nejsme jisti, zda chceme vůbec vidět víc.

Ano, při čtení vše dostane kontext, ale skutečně nevím, kolik rodičů své ratolesti Kriminalistiku skutečně pořídí.

Samotný text je napsán trochu suše a sdělně, ale přeci jen relativně poutavě. Pochopitelně nelze očekávat strhující děj, vyumělkovanou ekvilibristiku či narativní opojení, především vzhledem k tématu a účelu knihy. Víc zamrzí chyby v textu, jako "Byl sem vyslán" (v rámci monologu relativně erudovaného člověka, nikoliv přímé řeči) či "Devadesád pět".

Výtvarná stránka je velmi zajímavá. Zhostili se jí Emanuele Boccanfuso a Claudia Saraceni a minimálně prvního zmiňovaného musím velice pochválit. Boccanfuso ilustroval části Balistika a Antropologie a velmi mě zaujalo, jak dokázal mezi oběma částmi naprosto změnit styl. Balistika je nakreslená syrově, hranatě, postavy mají v obličeji několik tlustých čar coby vrásek a výsledkem je kresba, která působí neotesaně a brutálně, přesto líbivě. Vyšetřovatel navíc vypadá jako Cassidy z Ennisovy série Preacher. Oproti tomu antropologická sekce se více vyžívá v jemných finesách, práci s barvami a drobnými linkami, takže celek působí až impresionisticky. Oba přístupy jsou dosti zajímavé a stojí za to Kriminalistikou byť jen prolistovat už kvůli nim.

Bohužel totéž nemůžu říct o kreslířce Claudii Saraceni. Tedy alespoň doufám, že to je žena. Jediné, co jsem o ní dokázal zjistit je, že právě se scénáristou Robem Shonem pracovala už dříve, konkrétně na knize Chinese Myths. Její kresba mi nesedla ani trochu, je jakoby matná, bez detailu, postavy jsou nafouklé a vypadají podivně neživě. Na druhou stranu jí jdou moc hezky kreslit zvířata - jediný pták v celé knize vypadá skutečně nádherně. Škoda tedy jen, že se forenzním vědám nevěnuje víc pernatců.

Vzato kolem a kolem, Kriminalistika by určitě zasloužila víc lásky. Rozhodně by neuškodila jazyková korektura či trochu decentnější obálka, kdyby to bylo úplně na mně, tak i vyměním kreslířku pro poslední část. Na druhou stranu jde o poučné a zábavné čtení, kterým neurazíte žádného caparta. Protože kdyby nic jiného, nalezne zde spoustu mrtvol, zločinů, vražd, navíc skutečných… a věřte nebo ne, to děti skutečně baví.
Autor:


Autor článku: Matthew Matt
    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!