Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Steve Jobs: Komiks - 20 %

20.08.2012, autor: Gethie

Pokud jste světově známá osobnost, která dostala svůj prostor i v legendárním seriálu Simpsonovi, můžete předem počítat s tím, že po Vaší smrti knižní trh zaplaví knihy, brožurky a nově i komiksy s Vaším životním příběhem.
Bohužel ne každý svazek Vám na nebeském obláčku udělá radost. A to je případ i dílka Steve Jobs komiks od nakladatelství Fragment.

Přitom nakladatelství Fragment není ve vydávání komiksů rozhodně nováčkem, naopak pro děti a mládež vydalo řadu komiksových zpracování klasické literatury či příběhy indiánka Yakari a i v oblasti beletrie prokazuje nakladatelství šťastnou ruku ve výběru fantasy a scifi příběhů. Přesto všechno komiks Steve Jobs nepatří k povedeným.

Nejvážnější chybou komiksu je jeho povrchnost. Příběh zakladatele společnosti Apple je zde podán velice stručně a chtě nechtě Vás napadne, že byste se to samé o Stevu Jobsovi dočetli i na Wikipedii. Je jasné, že autoři, jejichž jméno není na české verzi oficiálně uvedeno, chtěli do komiksu shrnout celý příběh Steva Jobse, ale dotace pouhopouhých 36 stran z tohoto předsevzetí udělala nesplnitelný úkol.

Proto nám autoři na jedné straně oznámí, že Steve Jobs prožil šťastné dětství, aby následovala věta: „Na střední školu chodil do Homestead High School v kalifornském Cupertinu. Vždycky byl chytrý…“ Tento vypravěčský majstrštyk je doplněn obrázkem školní chodby, na které se zřejmě Jobs ani nevyskytuje.

Bohužel podobných zkratek se vypravěč příběhu dopouští pravidelně tísněn příliš bohatým příběhem a příliš malým prostorem. Což je velká škoda, neboť například část o setkání Jobse se Stevem Wozniakem je zajímavá a rozhodně by si zasloužila více prostoru, ne-li samotný komiks. To samé platí například i o vzniku jednoho z nejvlivnějších uskupení kresleného filmu společnosti Pixar a následném vyjednávání Jobse se studiem Disney. V příběhu chybí i hlubší informace o soukromém životě tohoto velikána počítačového průmyslu.

Komiksu ubližuje také stoprocentní spolehnutí na nepřítomného vypravěče a absence přímé řeči mezi postavami, což podtrhuje dojem encyklopedického hesla v komiksovém vydání. Aby nevznikla mýlka, tento komiks rozhodně stejně jako encyklopedické hledisko sděluje řadu zajímavých informací. Jenže forma zpracování zkrátka nudí.

Abych však pouze nekritizovala, Steve Jobs komiks není ve všem špatný. Například jeho grafická stránka je vcelku povedená. Snaha o hypereálné ztvárnění sice limituje využití symbolů, ale nikoho neurazí a navíc nám dovoluje prožít si znovu a znovu ten uhrančivý výraz Steva Jobse. Nakonec je použitá kresba i vtipnou glosou kalifornského archetypu muže/ženy s dokonalým opálením a thymolinovým úsměvem.

Steve Jobs komiks není dílkem, které si zaslouží jen zatracení, neboť veškerá má kritika vychází z nejasně stanovené cílové skupiny, kterou komiks chtěl oslovit. Komiksovým fanouškům hledajícím napínavý příběh a rozvoj charakterů rozhodně určen není, neboť ty by zřejmě nedostatky narace odradily. Ale fanouškům Applu a velkého Steva tento komiks vhodně doplní knihovničku. Stejně tak svým heslovitým pojetím zaujme všechny, kteří by se o Stevu Jobsovi rádi dozvěděli něco více, ale zase ne tolik, aby sáhli po jeho autobiografii.

Knihu si můžete zakoupit v eshopu KnihCentrum.cz.
Autor:


Autor článku: Gethie
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!