Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (12) - Čtyřlístek pro dívky: Ahoj, tady Fifi - Aktualizováno

30.10.2012, autor: Jan, Peter Garand

Pokračujeme v minirecenzích časopisů s komiksy, tentokrát dalším čtyřlístkovým titulem.
Časopis: Ahoj, tady Fifi
Recenzované číslo: 1/2012
Počet stran: 66
Počet komiksových stran: 20
Počet reklamních stran: 4 strany skrytá reklama/sponzoring
Cena: 69 Kč
Dárek: Karnevalová maska

Peter Garand: Speciál pro všechny zvrhlíky, kteří se odjakživa chtěli dozvědět, co Fifinka dělá, když je sama...

Já: Tento nový časopis určený zvlášť pro holčičky obsahuje dva čtyřlístkové komiksy a spoustu stran navíc. Autoři doprovodných kreseb u článků a omalovánek se střídají, jsou jimi Jaroslav Němeček a pak Daniel Černý. Kvalita Němečkových obrázků velmi kolísá, společný jmenovatel lze najít jen u Daniela Černého.
Japonské dobrodružství
Scénář: Richard Svitalský, Kresba: Jaroslav Němeček

Peter Garand: Čtyřlístek se vydává odhalit záhadu tajemného sakurového háje, který v japonských horách kvete i mimo své roční období. Narazí při tom na démona Tengua, jeho dceru Noriko a jejího milence Renza, který sakurový les vyčaroval. Tengu nehodlá dát svoji dceru obyčejnému chudému duchovi, a po krátké magické potyčce se mužské osazenstvo Čtyřlístku promění ve stromy. A tak je jen na Fifince, aby všechny zachránila...

Ačkoli je děj speciálu koncentrován pouze na Fifinku, moji nejneoblíbenější postavu z celé čtveřice, jejímiž jedinými schopnostmi je vaření a hlídání dětí, musím říct, že mě tenhle příběh docela příjemně překvapil.

Jediné, nad čím jsem trochu přemýšlel, byl důvod, proč vizáž a jazyková syntaxe jednoho Japonce v úvodu až nápadně připomíná průměrného Vietnamce z holešovické tržnice, zatímco dvojice milenců, evidentně také Japonců, má krásná kulatá očička a hovoří spisovnou češtinou. Předpokládám, že malým dívenkám by se asi příliš nelíbilo, kdyby se příběh točil kolem milostného vztahu dvou zakrslých krátkozrakých rejsků.

Konec mě nezklamal ani nenadchl. Prostě klasický finiš, ve kterém veškeré zlo přemůže pohádková BFG 9000 s kódovým označením „láska“. Člověk si až pak říká, jestli ta láska přeci jen nemohla zafungovat o něco dřív, nebo jestli funguje na principu nějakých dobíjecích abilit z Diabla...

Hodnocení komiksu: 70%

Já: Poté, co je nám představeno exotické Japonsko, začíná standardní čtyřlístkový příběh umístěný do této asijské země. Snad jen zarazí, že v příběhu Čtyřlístku se mluví o sakurách, jejichž zmínka či obrázek v úvodním článku o Japonsku na předchozích stránkách chybí.

Potěší drobné vtípky na prvním panelu, kde na zahradě v míru a pokoji myška ujídá koláč, krtek lopatičkou odhazuje hlínu z díry a kos tahá žížalu z trávy. Na dalším okénku Myšpulín se zvednutou rukou a se zamračeným výrazem varuje před zakletým hájem, aby hned poté prohlásil "Vyrazíme hned". Další (záměrný?) vtípek najdeme na následující straně, kde z Bobíka lije jako z konve a Myšpulín jej uklidňuje slovy: "Nebojte, vzal jsem deštník!"

Pravděpodobně z důvodu zaměření časopisu na dívky je celý mužský trojlístek je uvězněn kouzelným vějířem v sakurách a celý osud musí vzít do rukou samotná Fifinka.

Děj se nám komplikuje a zamotává, došli jsme však na poslední stranu a opět jsme svědky tak rychlého vyřešení, že to rychleji snad ani nejde. Zlý démon, vlastník kouzelného vějíře, se najednou stane ropuchou a nelogicky poprosí Fifinku, aby ho vysvobodila, byť kouzelný vějíř vlastní on sám. Dá souhlas se svatbou své dcery a tím nastane happy end.

Hodnocení komiksu: 60%
Dostihy pod Fudžijamou
Scénář a kresba: Jaroslav Němeček

Peter Garand: Fifinka jede do Japonska na jezdecké závody, které se bohužel odkládají z důvodu vulkanické aktivity sopky Fudžijamy. Fifinka se rozhodne do nitra sopky sešplhat, a narozdíl od desítek odvážlivců, kteří obvykle při takovém pokusu shořeli na prach a popel, nalezne tajnou laboratoř, ve které japonská monstra dohlíží na pohyb tektonických desek. Gorzila, která je také jedním ze správců, byla přepadena Zádrhelem a zavřena ve skladu. Fifinka Gorzilu osvobodí, závod vyhraje. A Zádrhel, který vsadil peníze na to, že závod nebude, prohraje.

První věc, která vás okamžitě trkne do očí - Fifinčin kůň mluví! Samozřejmě, že ve Čtyřlístku už byla zvířata, která mluvila (papoušky nepočítám), jenomže ta měla aspoň co říct! Fifinčina klisna Mišel má v celém příběhu všehovšudy dvě krátké věty a jedno „UF!“, a přispěje k ději asi tolik jako dopravní kužel k volbě papeže. Proč ten kůň mluví? Proč?!

Když už je v příběhu „Godzilla“, alespoň bych čekal, že její kolegové budou patřit alespoň do stejného univerza. Němeček si s tím ale očividně hlavu příliš nedělal a raději vytvořil partu bezejmenných dinosauřích nerdů, kteří si během hraní Civilizace s kontinenty netroufají ani odskočit na malou, natožpak se podívat po svém kolegovi, který zmizel. Předpokládám, že zatímco byla Gorzila pryč, s největší pravděpodobností jí škodolibě svrhli na Bali nejmíň tucet zemětřesení a jedno dvě tornáda.

Během čtení jsem dokonce dočista zapomněl na to, že tam vůbec jde o nějaké dostihy! A co mě rozzuřilo nejvíc bylo Zádrhelovo až ostudně kratinké cameo (dva panely) a ubohý plán kdysi geniálního vědce, který spočívá v tom, že si vsadil na koníčky. Jediné, za co jsem rád je, že nevidím reakci Zádrhelova bookmakera.

Hodnocení komiksu: 40%

Já: Druhý komiks je dílem jediného autora, Jaroslava Němečka, autora kresby. A bohužel, scénář je plný nesmyslných výsmyslů. Proč se reálně existující sopka Fudži v příběhu jmenuje Fudžijama? Postavy nazvané Jakomůra a Jakovoko ještě ujdou. Pojmenováním císaře v příběhu jako Hydrohato ale autor zaspal vývoj posledních dvou desetiletí, císař Hirohito zemřel v roce 1989. Existence strojovny na výrobu kouře uvnitř sopky vyvolává posměšný údiv.

V regulérním Čtyřlístku najdeme komiks s lekcí angličtiny, avšak prosvištit si některá slovíčka by měl i pan autor. Patvar "New Zeland" je toho důkazem. Řemeslně zvládnutá kresba, která se už několik desetiletí skoro nemění, slabý scénář nezachrání. Každý by se měl věnovat tomu, co mu jde nejlépe.

Hodnocení komiksu: 20%

Upozornění: Minirecenze byly mírně zkráceny
Autor:


Autor článku: Jan, Peter Garand

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - AktualizovánoČtyřlístek
27.02.2013 Čtyřlístek ve filmu: Komiksu chybí záporná postava - 60 %
20.11.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (15) - Čtyřlístek Speciál
23.10.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (11) - Čtyřlístek - Aktualizováno


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!